REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatChamenei wyklucza rozmowy z USA ws. programu rakietowego i nuklearnego

Chamenei wyklucza rozmowy z USA ws. programu rakietowego i nuklearnego

-

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wykluczył w piątek negocjacje z USA na temat programu rakietowego i nuklearnego Iranu. Po raz kolejny nazwał Amerykę „głównym wrogiem” i wezwał Irańczyków do oporu przeciwko zastraszaniu.

„Brutalne sankcje Ameryki wobec Iranu mają doprowadzić do załamania naszej gospodarki (…). Ich celem jest ograniczenie naszych wpływów w regionie oraz powstrzymanie naszych zdolności rakietowych i nuklearnych” – powiedział Chamenei w przemówieniu transmitowanym na żywo w irańskiej telewizji.

REKLAMA

Dodał, że poleganie na możliwościach, jakie są w kraju, i zmniejszenie zależności od eksportu ropy naftowej pomoże Iranowi oprzeć się presji ze strony Ameryki.

Chamenei skrytykował europejskie mocarstwa za to, że nie zdołały uratować porozumienia nuklearnego sześciu światowych potęg z Iranem z 2015 r., z którego w maju 2018 r. wycofały się USA. Według przywódcy europejskie mocarstwa „zadały cios irańskiej gospodarce, składając puste obietnice”.

Reuters zauważa, że europejscy sygnatariusze porozumienia – Wielka Brytania, Francja i Niemcy – zwiększyli wysiłki, by ratować układ, chroniąc irańską gospodarkę przed sankcjami USA. Porozumienie, zawarte jeszcze przez Rosję i Chiny, dotyczyło demontażu irańskiego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji.

Po wystąpieniu z porozumienia Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje na Iran, które znacznie zmniejszyły eksport irańskiej ropy. Waszyngton mówi, że chce, aby Teheran wynegocjował szersze porozumienie w celu dalszego ograniczenia działań nuklearnych, wstrzymania programu rakietowego i ograniczenia regionalnych wpływów Islamskiej Republiki Iranu. (PAP)

REKLAMA

2107431199 views

REKLAMA

2107431431 views

REKLAMA

2109227822 views

REKLAMA

2107431572 views

REKLAMA

2107431671 views

REKLAMA

2107431779 views