REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Brukselskie lotnisko: w poniedziałek ok. 40 lotów pod ścisłym nadzorem

Brukselskie lotnisko: w poniedziałek ok. 40 lotów pod ścisłym nadzorem

-

Otwarte po zamachu lotnisko Zaventem pod Brukselą fot.Benoit Doppange/EPA
Otwarte po zamachu lotnisko Zaventem pod Brukselą fot.Benoit Doppange/EPA

Ok. 40 lotów pod ścisłym nadzorem zaplanowano na poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Zaventem pod Brukselą – powiadomiły władze tego portu lotniczego, trzynaście dni po zamachach w stolicy Belgii. Zwykle lotnisko to obsługuje 600 połączeń dziennie.

REKLAMA

Nazajutrz po ponownym otwarciu lotniska “przewidziano, że port ten obsłuży 39 lotów pasażerskich, w tym głównie z i do miast europejskich” – powiedziała agencji AFP Kim Daenen, rzeczniczka linii lotniczych Brussels Airlines, które na razie są jedynym przewoźnikiem obsługującym to lotnisko.

Na wtorek zaplanowano już 89 połączeń, w tym 48 na kierunkach europejskich, pięć do Afryki i jeden do Nowego Jorku oraz 40 lotów powrotnych.

Dopiero w środę inne linie lotnicze, jak holenderskie KLM, zaczną na nowo obsługiwać swoich pasażerów – zapowiedziała rzeczniczka lotniska Florence Muls.

Agencja AFP zwraca uwagę na prowadzone na lotnisku wzmocnione kontrole bezpieczeństwa. Wszyscy pasażerowie i ich bagaże poddawani są kontroli już przed wejściem na lotnisko, pilnowanym przez policjantów i silnie uzbrojonych żołnierzy; osoby towarzyszące mają zakaz wychodzenia z parkingu przy lotnisku.

Od 22 marca, czyli od krwawego podwójnego zamachu bombowego, w wyniku którego znacznie zniszczona została hala odpraw, lotnisko nie obsługiwało ruchu pasażerskiego; obsługiwany był tylko ruch cargo. Lotnisko zostało częściowo otwarte w niedzielę.

Od poniedziałku liczba wylotów będzie stopniowo zwiększana, wraz z powrotem innych przewoźników i bardziej odległymi rejsami. Wznowione mają zostać również przyloty. W niedzielę szef brukselskiego portu Arnaud Feist wyraził nadzieję, że pełne funkcjonowanie lotniska zostanie przywrócone w końcu czerwca lub na początku lipca.

Zatrudniające 20 tys. osób lotnisko w Zaventem jest jednym z największych pracodawców w Belgii i przynosi do PKB tego kraju ok. 3 mld euro rocznie. Władze lotniska na razie nie poinformowały na razie o kosztach odbudowy hali odlotów, gdzie doszło do zamachu. Za to Brussels Airlines podały, że z powodu zamknięcia lotniska traciły około 5 mln euro dziennie – pisze AFP.

W zamachach na lotnisku i w brukselskim metrze zginęło 35 osób, w tym trzej zamachowcy samobójcy; 340 osób zostało rannych. Jedną z ofiar śmiertelnych ataku w metrze była 61-letnia Polka. Do dokonania zamachów przyznało się Państwo Islamskie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA