REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Brazylia. Bolsonaro: nie mamy środków aby walczyć z pożarami w Amazonii

Brazylia. Bolsonaro: nie mamy środków aby walczyć z pożarami w Amazonii

-

Brazylia nie ma wystarczających środków aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii – powiedział w czwartek prezydent tego kraju Jair Bolsonaro. Problem pożarów w Amazonni wywołuje zaniepokojenie na całym świecie.

“Amazona jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze ? Nie mamy na to środków” – powiedział Bolsonaro dziennikarzom.

REKLAMA

Ekolodzy przypominają jednak, że niedawno Bolsonaro odrzucił pomoc w walce z pożarami oferowaną przez donatorów.

Bolsonaro, wycofał się częściowo z swych oskarżeń, iż organizacje pozarządowe (NGO) są sprawcami tych pożarów. Powtórzył jednak, że pozostają one “najbardziej podejrzanymi” o spowodowanie tej katastrofy. Przyznał, że “podpalaczami mogą być też wielcy brazylijscy właściciele ziemscy i hodowcy bydła.

fot.Porto Velho Firefighters HANDOUT/EPA-EFE/Shutterstock

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za “płuca Ziemi” i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się w sobotę we francuskim Biarritz.

“Nasz dom płonie. Dosłownie. Amazonia, która produkuje 20 proc. naszego tlenu jest trawiona przez pożary. To jest międzynarodowy kryzys” – napisał po francusku i po angielsku Macron.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził w czwartek “głębokie zaniepokojenie” trwającymi pożarami lasów deszczowych w Amazonii. Podkreślił, że ochrona tego rejonu jest szczególnie ważna w dobie kryzysu klimatycznego. (PAP)

fot.Porto Velho Firefighters HANDOUT/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks