REKLAMA

2126764317 views

REKLAMA

2126764315 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBorrell: koniec ery przywództwa USA dokonuje się na naszych oczach

Borrell: koniec ery przywództwa USA dokonuje się na naszych oczach

-

Na naszych oczach kończy się porządek zdominowany przez USA, a zaczyna “azjatyckie stulecie” – taką diagnozę postawił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na spotkaniu z niemieckimi dyplomatami. Hiszpan dodał, że Unia potrzebuje mocnej strategii wobec Pekinu.

Borrell wziął udział w poniedziałek w wirtualnym spotkaniu z niemieckimi ambasadorami z okazji nadchodzącego przejęcia przez Berlin prezydencji w Radzie UE z końcem czerwca. Podczas wystąpienia były szef MSZ Hiszpanii przedstawił dyplomatom swoją wizję roli Unii w czasie geopolitycznych zmian.

REKLAMA

“Analitycy od dawna mówili o końcu systemu opartego na przywództwie USA i o nadejściu azjatyckiego stulecia. To się dokonuje teraz na naszych oczach” – ocenił Borrell. Dodał, że pandemia Covid-19 może okazać się “wielkim katalizatorem” tego procesu.

Hiszpan zaznaczył, że Unia, która jest pod narastającą presją, by opowiedzieć się po którejś ze stron, musi “kierować się własnymi interesami i wartościami oraz unikać instrumentalnego traktowania przez jedną czy drugą stronę”. Dyplomata podkreślił, że będzie to możliwe tylko pod warunkiem, że państwa UE wykażą się “kolektywną dyscypliną” wobec Pekinu. Jego zdaniem konieczne jest też zbudowanie dobrych relacji z azjatyckimi demokracjami.

Borrell wyraził nadzieję, że Niemcy obejmą rolę w wyjściu z kryzysu UE związanego z pandemią, ale też wskażą ambitny kierunek w polityce zagranicznej. W tym kontekście jako “sprawdziany dla wiarygodności” z UE wymienił wojnę w Libii oraz “znalezienie nowej równowagi z Rosją”.

Szef MSZ Niemiec Heiko Maas zgodził się z Borrellem na temat Chin. Dodał, że Unia musi oczekiwać od tego państwa większej przejrzystości; uczynił w ten sposób aluzję do zaciemniania przez Pekin obrazu prawdziwego pandemii koronawirusa w jej początkowej fazie.

Maas zapowiedział też, że w czasie niemieckiej prezydencji w Radzie UE Berlin będzie starał się przeciwdziałać wzmocnionym w wyniku pandemii tendencjom “powrotu do państw narodowych” i zamykaniu granic. (PAP)

REKLAMA

2120982368 views

REKLAMA

REKLAMA

2120982399 views

REKLAMA

REKLAMA

2122778721 views

REKLAMA

2120982412 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120982422 views

REKLAMA

2120982427 views