REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Birma. Aung San Suu Kyi zarejestrowała się do wyborów

Birma. Aung San Suu Kyi zarejestrowała się do wyborów

-

Aung San Suu Kyi fot.Lynn Bo Bo/EPA
Aung San Suu Kyi fot.Lynn Bo Bo/EPA

Birmańska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi zarejestrowała się w środę jako kandydatka w wyznaczonych na listopad wyborach, by utrzymać swój mandat parlamentarny jako przywódczyni opozycji wobec popieranej przez wojskowych partii rządzącej.

REKLAMA

Kierowana przez opozycjonistkę Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) chce wystawić w wyborach 8 listopada kandydatów do niemal wszystkich 498 miejsc w parlamencie, licząc na znaczne poparcie ze strony elektoratu.

70-letnia Suu Kyi złożyła wymagane do kandydowania dokumenty w miejscowości Thanlyin w okręgu wyborczym Kamwhmu na ubogich terenach na południe od Rangunu. W okręgu tym uzyskała mandat w wyborach uzupełniających w 2012 roku.

W wyborach uzupełniających NLD zdobyła wszystkie poza jednym z wszystkich 43 rozdzielanych wtedy mandatów, ale ich pula stanowi tylko niewielki blok w zdominowanym przez rządzącą Partię Związku Solidarności i Rozwoju (USDP) parlamencie.

Przybyłą dla złożenia dokumentów Suu Kyi powitała ponad 100-osobowa grupa jej zwolenników, powiewających flagami i skandujących “Niech żyje matka Su”. Na zarejestrowanie kandydatów partie mają czas do 8 sierpnia.

Suu Kyi wciąż nie może ubiegać się o urząd prezydenta, niedostępny na mocy konstytucji dla osób, których dzieci są obywatelami innych państw. Parlament udaremnił niedawno próbę znowelizowania konstytucji, zapewniającej obecnie mianowanie jednej czwartej deputowanych przez wojsko, co jest narzędziem blokowania reform konstytucyjnych. Obaj synowie Suu Kyi są Brytyjczykami; był nim też jej zmarły w 1999 roku mąż. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks