REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBiden wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań, a Ukrainę do reform

Biden wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań, a Ukrainę do reform

-

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas wizyty w Kijowie wezwał w piątek Rosję do wypełnienia ustaleń pokojowych z Mińska, a do władz ukraińskich zaapelował o przeprowadzenie efektywnych reform. Zapowiedział m.in., że jego kraj przeznaczy na wsparcie ukraińskich reform w sferze praworządności i sądownictwa oraz na walkę z korupcją 20 mln dolarów, a dodatkowe 3 miliony dolarów zostaną przekazane na pomoc osobom przesiedlonym w wyniku konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką Biden oświadczył, że USA nigdy nie uznają agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy. „Ameryka nigdy nie uzna okupacji części Ukrainy. Stany Zjednoczone nigdy nie uznały i nie uznają tak zwanej aneksji Krymu przez Rosję. W razie dalszej eskalacji sytuacji w Donbasie Rosja zapłaci za to wysoką cenę” – ostrzegł.

REKLAMA

Biden i Poroszenko wspólnie wezwali Rosję do realizacji porozumień z Mińska, pod którymi widnieją podpisy przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. „Chodzi o wypełnienie szeregu zobowiązań, w tym tych, które dotyczą wstrzymania ognia. Powinniście wycofać swoje uzbrojone formacje, broń i swoich żołnierzy” – powiedział amerykański wiceprezydent, zwracając się do Rosjan.

„Zachowanie Rosji jest niespotykanym złamaniem głównych zasad systemu współpracy międzynarodowej. Dlatego międzynarodowa społeczność odpowiedziała na nie jednym głosem, wspierając Ukraińców w obronie ich suwerenności i bezpieczeństwa” – podkreślił.

Biden uprzedził, że jeśli władze w Moskwie nadal będą zaostrzały sytuację na wschodniej Ukrainie, mogą oczekiwać zwiększenia presji. „Jeśli będzie to wciąż trwało, Federacja Rosyjska zapłaci za to jeszcze wyższą cenę i będzie izolowana” – ostrzegł.

Poroszenko uznał ze swej strony, że wizyta Bidena na Ukrainie w pierwszą rocznicę prodemokratycznych protestów zwanych tu Rewolucją Godności jest symboliczna. Ukraiński prezydent także nalega na dalszą realizację ustaleń pokojowych z Mińska.

„Zgodziliśmy się, że najbardziej efektywnym formatem procesu pokojowego jest format mińskich rozmów trójstronnych. Zapewni to niezwłoczne wstrzymanie ognia, stworzenie strefy buforowej, zamknięcie granic oraz wyprowadzenie obcych wojsk i sprzętu za granicę, a także przeprowadzenie wyborów samorządowych na terytorium Doniecka i Ługańska (rejonów w obwodach donieckim i ługańskim opanowanych przez prorosyjskich separatystów)” – powiedział Poroszenko.

Mówiąc o przemianach na Ukrainie, Biden wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie koalicja, która powstała po październikowych wyborach parlamentarnych, powoła nowy rząd i przystąpi do realizacji koniecznych reform.

„Powołajcie nowy rząd. Należy to zrobić w ciągu kilku dni, a nie tygodni” – powiedział.

„Wraz z prezydentem Poroszenką omówiliśmy gospodarczą sytuację Ukrainy. Prezydent Poroszenko i premier (Arsenij) Jaceniuk dużo pracowali nad programem reform z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Chcę zapewnić, że jeśli Ukraina nadal będzie poruszać się w tym kierunku, partnerzy międzynarodowi, w tym USA, udzielą jej pomocy” – oświadczył wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjęciu: Joe Biden fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119380201 views

REKLAMA

2119380290 views

REKLAMA

REKLAMA

2121176640 views

REKLAMA

2119380352 views

REKLAMA

2119380407 views

REKLAMA

2119380446 views