REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBiały Dom: Chiny próbują ustanowić nowe status quo wokół Tajwanu; nie pozwolimy...

Biały Dom: Chiny próbują ustanowić nowe status quo wokół Tajwanu; nie pozwolimy na to

-

Działania Chin wokół Tajwanu to próba ustanowienia nowego status quo, ale USA na to nie pozwolą – powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się w ten sposób do chińskich ćwiczeń i wystrzelenia rakiety nad Tajwanem.

„Nie ma powodu, by doszło do tego sfabrykowanego kryzysu (…) Chińczycy używają wizyty spiker Pelosi jako pretekstu, by podwyższyć stawkę i spróbować ustalić nowe status quo, nową normalność” – powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. „Moim przeslaniem przychodząc tu jest, że nie zgodzimy się na to” – dodał. Zaznaczył, że USA są przygotowane do odpowiedzi na chińskie działania, „nie tylko za pomocą środków wojskowych”.

REKLAMA

Kirby odniósł się w ten sposób do chińskich manewrów wojskowych w bliższej niż dotąd odległości od Tajwanu, a także wystrzelenia rakiet w pobliżu wyspy, a także w wody japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Rzecznik powiedział, że spodziewa się w najbliższym czasie „kolejnych ćwiczeń, dalszej wojowniczej retoryki i inkursji” ze strony Pekinu. Dodał, że takie zachowanie może doprowadzić do niezamierzonych skutków i dalszej eskalacji.

Kirby odniósł się również do przełożonej próby amerykańskiego pocisku o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III. Jak stwierdził, próba nie została odwołana, lecz przełożona o krótki czas, by uniknąć podwyższania napięć z Chinami.

„Uważamy, że silne, pewne siebie mocarstwo nuklearne może pozwolić sobie na poczekanie z testem przez kilka tygodni, by pokazać jak poważni jesteśmy, kiedy mówimy, że nie mamy interesu w eskalacji napięć” – powiedział.

Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie, Kirby stwierdził również, że USA posiadają informacje, że Rosja zamierza podłożyć fałszywe dowody na to, że śmierć ukraińskich jeńców w obozie w Ołeniwce była wynikiem uderzenia rakietą HIMARS.

„Nie jestem kryminologiem, ale domyślam się, że nie podkłada się fałszywych dowodów, jeśli nie ma się zamiaru oskarżyć kogoś innego, niż sprawcę” – powiedział.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2105270073 views

REKLAMA

2105270306 views

REKLAMA

2107066697 views

REKLAMA

2105270448 views

REKLAMA

2105270548 views

REKLAMA

2105270657 views