REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBiałoruś. Andrzej Poczobut złożył odwołanie od wyroku sądu

Białoruś. Andrzej Poczobut złożył odwołanie od wyroku sądu

-

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista polskiej mniejszości na Białorusi, złożył odwołanie od wyroku sądu – poinformowało w środę Radio Swaboda, powołując się na rodzinę. Sąd w Grodnie skazał Poczobuta na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

Radio Swaboda, białoruska redakcja Radia Wolna Europa, powiadomiło również, że Poczobut w liście do bliskich prosił o przekazanie podziękowań za pamięć o nim „jak największej liczbie ludzi”.

REKLAMA

Rodzina potwierdziła również, że Poczobut odwołał się od wyroku sądu, który zapadł w Grodnie 8 lutego.

W liście więzień polityczny przekazał także, że przez tydzień był przetrzymywany w jednoosobowej celi. Poczobut przebywa w areszcie w Grodnie, gdzie najprawdopodobniej pozostanie do momentu rozpatrzenia apelacji przez Sąd Najwyższy.

49-letni Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, członek władz Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz z Grodna, został zatrzymany w marcu 2021 r. i od tamtej pory stale przebywa w areszcie.

Proces Poczobuta rozpoczął się 16 stycznia i toczył się przed sądem obwodowym w Grodnie. Rozprawy były utajnione, o czym zdecydował sędzia Dzmitryj Bubienczyk na wniosek prokuratora.

Według białoruskiego sądu Poczobut miał „wzywać do działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”.

Organizacje praw człowieka uznają Poczobuta za więźnia politycznego, a postępowanie wobec niego – za motywowane politycznie. Władze Polski oraz społeczność międzynarodowa apelują do władz Białorusi o uwolnienie aktywisty oraz zaprzestanie represji przedstawicieli mniejszości.

Dzień po skazaniu Poczobuta, które polskie władze nazwały „haniebnym”, Warszawa zdecydowała o zamknięciu przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach.

Białoruś w odpowiedzi wprowadziła zaostrzenia dla polskich przewoźników, a także zażądała zmniejszenia personelu Konsulatu Generalnego w Grodnie oraz opuszczenia kraju przez oficera łącznikowego Straży Granicznej. Z kolei z Polski ma wyjechać attache obrony Białorusi.

Później zapadła kolejna decyzja MSWiA – o ograniczeniach na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. Ruch towarowy na przejściu granicznym z Białorusią w Kukurykach jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

REKLAMA

2094141957 views

REKLAMA

REKLAMA

2094142241 views

REKLAMA

2095938690 views

REKLAMA

2094142491 views

REKLAMA

2094142629 views

REKLAMA

2094142770 views