REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBelgia. W Brukseli rozłożono 30-metrową flagę Ukrainy z okazji święta tego kraju

Belgia. W Brukseli rozłożono 30-metrową flagę Ukrainy z okazji święta tego kraju

-

Flaga Ukrainy o długości 30 metrów została rozłożona w środę w centrum Brukseli, na historycznym Grand Place. W taki sposób w stolicy Belgii uczczono 31. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę.

W ramach uroczystości symbol Brukseli, figurka siusiającego chłopca Manneken Pis, została odziana w tradycyjny ukraiński strój. Wieczorem Grand Place ma zostać podświetlony w kolorach niebieskim i żółtym, które są barwami narodowymi Ukrainy. Podobnie budynki unijnych instytucji w dzielnicy europejskiej.

fot. STEPHANIE LECOCQ/EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski był obok ambasadora Wielkiej Brytanii jednym z dwóch dyplomatów, którzy zabrali głos na oficjalnej części brukselskich obchodów z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Podczas otwarcia pikniku, któremu towarzyszył koncert w brukselskim Grand Hospice ambasador podkreślił, że jego obecność potwierdza, iż stosunki między Polakami i Ukraińcami są tak bliskie jak nigdy dotąd, także w Belgii.

„Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku. I także teraz stajemy razem z Ukrainą i Ukraińcami w waszej walce o wolność i niepodległość. Nadal dostarczamy broń na Ukrainę, aby zapewnić wsparcie dyplomatyczne dla waszej ojczyzny na arenie międzynarodowej oraz pomoc humanitarną dla ukraińskich uchodźców. Jesteśmy przekonani, że sankcje wobec Rosji powinny być kontynuowane, ponieważ uważamy, że bronicie nie tylko swojego kraju, ale także Europy przed rosyjskim imperializmem. Niezwykle ważne jest podkreślenie tego, zwłaszcza tutaj, w Brukseli, gdzie znajduje się wiele instytucji europejskich” – wskazał Siemianowski.

Dodał, ze Polacy dobrze wiedzą z historii, co oznacza rosyjski imperializm i barbarzyństwo. „I wiemy, że musimy pokazać naszą jedność i solidarność w obliczu rosyjskiej agresji. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polonia w Belgii, polskie stowarzyszenia, polskie kościoły i polskie szkoły podjęły wiele inicjatyw, aby wyrazić naszą solidarność z Ukrainą oraz zebrać pieniądze i towary na wasze wsparcie. Nie zatrzymamy się, ponieważ widzimy wasze cierpienie, ale także heroizm i determinację” – zaznaczył ambasador.

Z okazji rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Ukrainę życzenia Ukraińcom złożyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Drodzy obywatele Ukrainy, nigdy nie dorównamy waszym wyrzeczeniom, z którymi mierzycie się na co dzień. Ale możemy i będziemy stać po waszej stronie. UE towarzyszyła wam w tej walce od samego początku. I będziemy tak długo, jak to będzie potrzebne” – powiedziała von der Leyen w materiale wideo opublikowanym w mediach społecznościowych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

REKLAMA

2100202302 views

REKLAMA

REKLAMA

2100202535 views

REKLAMA

REKLAMA

2101998927 views

REKLAMA

2100202678 views

REKLAMA

2100202779 views

REKLAMA

2100202889 views