REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatBaza danych Interpolu nt. zagranicznych dżihadystów liczy 1300 nazwisk

Baza danych Interpolu nt. zagranicznych dżihadystów liczy 1300 nazwisk

-

Uruchomiona półtora roku temu przez Interpol międzynarodowa baza danych na temat zagranicznych dżihadystów liczy już 1300 nazwisk, dostarczonych przez władze policyjne 33 państw – poinformował w piątek sekretarz generalny Interpolu Ronald Noble.

Występując na konferencji w Paryżu powiedział również, że jego organizacja rozważa udostępnienie swego oddzielnego rejestru zgubionych i skradzionych paszportów bankom, hotelom oraz liniom lotniczym i żeglugowym. Obecnie mogą z niego korzystać tylko rządy, służby ochrony granic i formacje policyjne.

REKLAMA

Projekt rezolucji, którą jak się oczekuje uchwali Rada Bezpieczeństwa ONZ, wzywa rządy do przeciwdziałania rekrutowaniu i przewożeniu osób zamierzających przyłączyć się w innych krajach do ugrupowań terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie. Noble określił to jako punkt wyjściowy oraz impuls, który może wspomóc rozszerzanie bazy danych.

“Kwestia polega na tym, jak możemy zapobiec tym podróżom i zakłócić je. Ideą Interpolu jest doprowadzenie do udziału w tym linii lotniczych, hoteli, banków, towarzystw żeglugowych – by terrorystom trudniej było wykorzystywać skradzione dokumenty z inną tożsamością w celu przedostawania się z jednego kraju do drugiego” – powiedział Noble agencji AP po wygłoszeniu przemówienia.

Według niego malezyjskie tanie linie lotnicze AirAsia testują system i wykryły 43 osoby ze skradzionymi dokumentami podróży. W Francji Interpol uruchomił niewielki projekt pilotażowy w celu ustalenia, w jaki sposób kartoteka może być wykorzystywana przez system bankowy.

Noble zaznaczył jednocześnie, że zahamowanie napływu zagranicznych dżihadystów w strefy konfliktów wymaga, by państwa czyniły użytek z istniejących już systemów. Tymczasem tylko kilka spośród 26 krajów europejskich, które zniosły kontrole na swych wspólnych granicach, regularnie sprawdza zestawianą przez Interpol bazę danych na temat skradzionych dokumentów. (PAP)

Na zdjęciu:

Siedziba główna Interpolu w Lyonie fot.Massimiliano Mariani/Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2128630761 views

REKLAMA

REKLAMA

2128630777 views

REKLAMA

REKLAMA

2130427097 views

REKLAMA

2128630787 views

REKLAMA

2128630791 views

REKLAMA

2128630795 views