REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatAustria. Kanclerz Faymann ustąpił ze stanowiska

Austria. Kanclerz Faymann ustąpił ze stanowiska

-

Werner Faymann fot.Christian Bruna/EPA
Werner Faymann fot.Christian Bruna/EPA

Werner Faymann ustąpił w poniedziałek ze stanowiska kanclerza Austrii i przewodniczącego Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe), co uzasadnił brakiem jednoznacznego poparcia politycznego we własnym ugrupowaniu.

Obowiązki szefa rządu przejmie po Faymannie wicekanclerz Reinhold Mitterlehner ze współrządzącej konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), natomiast tymczasowym przewodniczącym SPOe został uważany za partyjną „szarą eminencję” burmistrz Wiednia Michael Haeupl.

REKLAMA

Dymisja kanclerza nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, a kandydaci SPOe i OeVP nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich po triumfalnym wygraniu pierwszej tury przez kandydata prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norberta Hofera.

„Czy mam pełne poparcie, silne zaplecze w partii? Muszę na to państwu odpowiedzieć: nie. To silne zaplecze znikło. Większość to za mało, tym niemniej dziękuję wszystkim współpracownikom, którzy w tych dniach stali u mego boku” – oświadczył 56-letni Faymann.

„Wyciągnąłem konsekwencje z tego zbyt małego poparcia, z dniem dzisiejszym rezygnuję z funkcji szefa partii i kanclerza federalnego. Gdy miało się zaszczyt bycia przez siedem i pół roku kanclerzem dla Republiki Austrii, mówi się dziękuję bardzo – mówię to z najgłębszym przekonaniem” – dodał.

Prezydent Heinz Fischer przyjmie dymisję kanclerza Faymanna i o godzinie 17.30 oficjalnie powierzy wicekanclerzowi Mitterlehnerowi tymczasowe pełnienie obowiązków szefa rządu – głosi komunikat kancelarii prezydenta. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100319060 views

REKLAMA

REKLAMA

2100319293 views

REKLAMA

REKLAMA

2102115685 views

REKLAMA

2100319435 views

REKLAMA

2100319536 views

REKLAMA

2100319646 views