REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatAustria. Christian Kern desygnowany na nowego kanclerza

Austria. Christian Kern desygnowany na nowego kanclerza

-

Christian Kern fot.Christian Bruna/EPA
Christian Kern fot.Christian Bruna/EPA

Prezydium Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) zatwierdziło we wtorek Christiana Kerna jako jej nowego przewodniczącego i zarazem nowego kanclerza Austrii, akceptując jednocześnie zmiany na obsadzanych przez socjaldemokratów stanowiskach ministerialnych.

Przewiduje się, że po południu Kern zostanie zaprzysiężony przez prezydenta Heinza Fischera jako 13. z kolei powojenny kanclerz Austrii.

REKLAMA

50-letni Kern był dotąd prezesem austriackich kolei państwowych OeBB. Poprzedni kanclerz Werner Faymann zrezygnował 9 maja niespodziewanie z funkcji przewodniczącego SPOe i szefa rządu, co uzasadnił brakiem jednoznacznego poparcia politycznego we własnym ugrupowaniu.

Faymann kierował rządem przez ponad siedem lat. Jego dymisja nastąpiła w chwili, gdy Austria coraz dotkliwiej odczuwa wewnętrzne i międzynarodowe skutki kryzysu migracyjnego, bezrobocie osiągnęło rekordowy poziom, a kandydaci SPOe i współtworzącej z nią „wielką koalicję” konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) nie zdołali przejść do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Pierwszą turę wygrał kandydat prawicowo-populistycznej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Norbert Hofer z wyraźnymi prognostykami na zwycięstwo w drugiej.

W rządzie Kerna swe stanowiska utrzyma troje dotychczasowych socjaldemokratycznych ministrów – obrony, spraw socjalnych i zdrowia. Zmieni się natomiast kierownictwo resortów oświaty i transportu. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2100320760 views

REKLAMA

REKLAMA

2100320993 views

REKLAMA

REKLAMA

2102117385 views

REKLAMA

2100321136 views

REKLAMA

2100321237 views

REKLAMA

2100321347 views