REKLAMA

2126441587 views

REKLAMA

2126441584 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatAustralia. Mężczyzna przetrzymujący zakładników to uchodźca z Iranu

Australia. Mężczyzna przetrzymujący zakładników to uchodźca z Iranu

-

Uzbrojony mężczyzna, który w kawiarni w Sydney przetrzymuje zakładników, to irański uchodźca, który był oskarżony o napaści na tle seksualnym oraz skazany za wysyłanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą -podało policyjne źródło.

Sprawca to Man Haron Monis, uchodźca z Iranu i samozwańczy szejk – dodał informator, oceniając, że “nie ma już powodu, by policja ukrywała jego tożsamość”.

REKLAMA

Australijski dziennik “The Age” podaje, że Monis od lat znany jest tamtejszej policji i wymiarowi sprawiedliwości.

W ubiegłym roku został skazany na 300 godzin prac społecznych za napisanie obraźliwych i nienawistnych listów do rodzin australijskich żołnierzy poległych w Afganistanie i Indonezji. W piątek sąd najwyższy odrzucił ostatnią apelację Monisa od tego wyroku.

Również w ubiegłym roku Monis został oskarżony o pomoc w zabiciu jego byłej żony, która została dźgnięta i podpalona żywcem. Zarzut popełnienia zabójstwa postawiono jego obecnej partnerce.

Man Haron Monis fot.Dean Lewins/EPA
Man Haron Monis fot.Dean Lewins/EPA

Ponadto w kwietniu br. Monis został oskarżony o dopuszczenie się napaści na tle seksualnym wobec kobiet, które zgłaszały się do niego, gdy reklamował się jako “duchowy uzdrowiciel” oraz znawca astrologii, numerologii i czarnej magii. W październiku liczba postawionych mu zarzutów w związku z tą sprawą wzrosła do ponad 50.

Na swojej stronie internetowej Monis porównuje się do założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks i twierdzi, że ostatnie zarzuty postawiono mu “z przyczyn politycznych”.

Mimo trwającego od 15 godzin policyjnego oblężenia uzbrojony sprawca wciąż przebywa w kawiarni w Sydney wraz z zakładnikami. Z budynku do tej pory wydostało się pięcioro z nich. Nie jest jasne, czy uciekli sami, czy zostali wypuszczeni przez sprawcę. Szef policji Andrew Scipione nie wyklucza, że kryzys może przeciągnąć się na najbliższe dni.

Nie wiadomo dokładnie, ilu ludzi znajduje się w kawiarni, jednak według wiceszefowej policji Catherine Burn chodzi o grupę mniej niż 30 osób.

Po wzięciu zakładników przez napastnika w oknie kawiarni ukazała się flaga z napisem “Allah jest wielki”, prawdopodobnie trzymana przez przetrzymywanych tam ludzi. Stacje telewizyjne sfilmowały napastnika przez okno kawiarni – na zdjęciach widać mężczyznę w średnim wieku, z siwą brodą i przepaską na czoło pokrytą arabskimi literami; na plecach miał czarny plecak.

Według informacji podanych wyłącznie przez media porywacz zażądał rozmowy telefonicznej z premierem Australii Tonym Abbottem oraz flagi Państwa Islamskiego (IS), dżihadystycznego ugrupowania działającego w Iraku i Syrii. Policja, której negocjatorzy nawiązali kontakt ze sprawcą, nie przekazała informacji o jego żądaniach.

Według australijskiego rządu istnieją przesłanki świadczące o politycznym podłożu zajścia.

Zajście zostało potępione przez ponad 40 organizacji muzułmańskich w Australii.(PAP)

Na zdjęciu: Man Haron Monis fot.Sergio Dionisio/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2120962641 views

REKLAMA

REKLAMA

2120962671 views

REKLAMA

REKLAMA

2122758993 views

REKLAMA

2120962684 views

REKLAMA

2120962694 views

REKLAMA

2120962699 views