REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska. Sąd podtrzymał surowy wyrok dla liberalnego blogera

Arabia Saudyjska. Sąd podtrzymał surowy wyrok dla liberalnego blogera

-

fot.Facundo Arrizabalaga/EPA
fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

Mimo międzynarodowych protestów saudyjski Sąd Najwyższy podtrzymał w niedzielę wyrok dla liberalnego blogera Raifa Badawiego, skazanego w ubiegłym roku za obrażanie islamu w internecie na 10 lat więzienia, 1000 batów i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów.

REKLAMA

Od wyroku nie przysługuje już prawo do apelacji; decyzję sądu na tym etapie mógłby unieważnić tylko królewskie ułaskawienie – poinformowała saudyjska gazeta “Okaz”.

Cytowane przez agencję AP źródło zbliżone do Sądu Najwyższego zauważa, że nie jest jasne, czy ogłoszony w niedzielę wyrok obejmuje też karę 1000 batów.

31-letni obecnie Badawi został aresztowany w 2012 roku; władze w Rijadzie oskarżają go m.in. o cyberprzestępstwa oraz nieposłuszeństwo wobec nakazów wiary. Wcześniej przez cztery lata prowadził Liberal Saudi Network, internetowe forum wymiany opinii na tematy związane z religią i polityką, gdzie m.in. krytykował strażników moralności.

W styczniu br. bloger otrzymał pierwsze 50 batów; z resztą na razie wstrzymano się ze względu na zdrowie skazanego. Rodzina Badawiego twierdzi, że nie przeżyje on wykonania całej kary.

Jego sprawa wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a USA wzywały do rewizji procesu. W marcu saudyjskie władze wyraziły “zaskoczenie i konsternację” z powodu krytyki, a ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że odrzuca wszelkie próby ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2123064827 views

REKLAMA

REKLAMA

2123064844 views

REKLAMA

REKLAMA

2124861164 views

REKLAMA

2123064854 views

REKLAMA

2123064860 views

REKLAMA

2123064864 views