REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatArabia Saudyjska. Już 717 zabitych podczas obchodów hadżdżu

Arabia Saudyjska. Już 717 zabitych podczas obchodów hadżdżu

-

fot.Amel Pain/EPA
fot.Amel Pain/EPA

Co najmniej 717 pielgrzymów zostało w czwartek stratowanych na śmierć, a ok. 860 odniosło obrażenia podczas dorocznej pielgrzymki do Mekki (hadżdżu) – poinformowała saudyjska obrona cywilna w najnowszym bilansie ofiar. Władze zarządziły śledztwo ws. tragedii.

Poprzedni bilans mówił o 453 zabitych i 719 rannych. W pielgrzymce do świętego miasta islamu udział bierze około 2 mln osób.

REKLAMA

Do tragedii doszło w dolinie Mina, 5 km od Mekki. Właśnie tam w ramach pielgrzymki rozpoczęło się w czwartek symboliczne kamienowanie szatana na znak wyrzeczenia się zła. Obrzęd trwa do zmierzchu, a później przez kolejne dwa dni. W pierwszym dniu pielgrzymi muszą rzucić siedem kamieni w wysoką na 30 metrów jedną ze stel; w następne dni obrzucają kolejne.

Napierające tłumy wiernych zmierzających w stronę steli starły się z innymi pielgrzymami, którzy również zmierzali w stronę mostu Dżamarat. Ta kilkupoziomowa struktura okalająca stele rozdziela strumień pielgrzymów i ma w ten sposób zwiększać ich bezpieczeństwo.

Saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Nadżif as-Saud zarządził śledztwo w sprawie incydentu – poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA.

Z kolei minister zdrowia Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih jako główną przyczynę tragedii wskazał brak dyscypliny wśród pielgrzymów i nieznajomość instrukcji wydanych przez organizatorów. „Gdyby stosowali się do poleceń, tego typu wypadków można by uniknąć” – powiedział w telewizji publicznej El-Echbarija.

„Wielu pielgrzymów porusza się, nie respektując harmonogramów” ustalonych przez władze odpowiedzialne za organizację pielgrzymki – podkreślił, zapowiadając „szybkie i transparentne” śledztwo w sprawie tragedii.

Zdaniem władz Iranu winę ponosi strona saudyjska, która miała dopuścić się zaniedbań. Irańska instytucja organizująca pielgrzymki do Mekki wskazała, że „z nieznanych przyczyn” zamknięto drogę w pobliżu miejsca wypadku.

W tym roku do tragedii doszło mimo niedawnych znaczących inwestycji rządu saudyjskiego w infrastrukturę doliny Mina, która miała usprawnić ruch pielgrzymów.

Ruch wielkich grup ludzi w dolinie i w Mekce, w tym specjalnie wybudowanymi w tym celu tunelami i nadziemnymi kładkami, kontrolowany jest przez saudyjską policję i obronę cywilną. Władze zmobilizowały ponad 100 tys. policjantów, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas tegorocznego hadżdżu, który odbywa się w sytuacji napięć na Bliskim Wschodzie, zagrożenia ze strony dżihadystów oraz ryzyka wybuchu epidemii koronawirusa MERS.

To najtragiczniejszy w skutkach incydent podczas hadżdżu od blisko 20 lat. W 2006 r. niedaleko Miny ponad 360 pielgrzymów zostało stratowanych na śmierć, dwa lata wcześniej w ten sam sposób zginęło ponad 240 osób. Najwięcej ofiar odnotowano w 1990 r., gdy w przepełnionym tunelu wiodącym do świętych miejsc w Mekce stratowanych na śmierć zostało 1 426 pielgrzymów.

Według islamskiej tradycji w dolinie Mina diabeł próbował nakłonić patriarchę Abrahama (uznawanego zarówno przez islam, judaizm, jak i chrześcijaństwo), by odmówił poświęcenia Bogu, na dowód swej wiary, własnego syna Izaaka. Na pamiątkę tego, z okrzykiem „Allah akbar!” (Bóg jest wielki!) na ustach wierni podchodzą kolejnymi falami do obelisku, by rzucić w niego kamieniami. Na stelę spada grad kamieni.

Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udają się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, aby na dziedzińcu Świętego Meczetu siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Muzułmanie wierzą że spadł z nieba, ukazując Adamowi i Ewie gdzie zbudować ołtarz ofiarny. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu.

Pielgrzymka do Mekki, gdzie narodził się Mahomet i gdzie doznał objawień, jest jednym z pięciu filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki. Hadżdż to również pielgrzymka duchowa, która oczyszcza duszę z grzechów i zapewnia jej uczestnikom darowanie win. Ci, którzy wrócą z niej do domów, będą nosić do końca życia zaszczytny tytuł „hadżiego” – człowieka, który był w Mekce.(PAP)

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Najtragiczniejsze wypadki podczas hadżdżu

Co roku miliony muzułmanów odbywają pielgrzymkę do Mekki (hadżdż), która jest obowiązkiem każdego wyznawcy islamu. Podczas pielgrzymek dochodziło w ostatnich latach do tragedii, które pociągnęły za sobą setki ofiar śmiertelnych:

– 2015 rok: co najmniej 717 osób zostało stratowanych na śmierć podczas ceremonii symbolicznego kamienowania szatana w dolinie Mina koło Mekki;

– 2006 rok: 360 pielgrzymów poniosło śmierć podczas tej ceremonii;

– 2004 rok: 244 osoby zadeptano w dolinie Mina;

– 2001 rok: 35 pielgrzymów zostało stratowanych;

– 1998 rok: 180 osób zginęło podczas ceremonii kamienowania szatana;

– 1997 rok: 340 pielgrzymów zginęło, a ponad 1500 zostało rannych w pożarze miasteczka namiotowego w dolinie Mina;

– 1994 rok: 270 osób stratowano;

– 1990 rok: 1426 osób stratowano w przepełnionym tunelu dla pieszych, prowadzącym do miejsc świętych dla muzułmanów.

Pielgrzymka do Mekki jest jednym z pięciu filarów islamu – obok wyznania wiary, modlitwy pięć razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Pielgrzymkę powinien odbyć każdy wierny co najmniej raz w życiu, jeśli ma na to niezbędne środki.(PAP)

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2093102159 views

REKLAMA

2093102444 views

REKLAMA

2094898894 views

REKLAMA

2093102695 views

REKLAMA

2093102833 views

REKLAMA

2093102975 views