REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatAP: Rosja zamierza zbojkotować Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego

AP: Rosja zamierza zbojkotować Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego

-

Rosja poinformowała Stany Zjednoczone, że zbojkotuje kolejny Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego zaplanowany na 2016 rok – pisze we wtorek agencja Associated Press z Wiednia, powołując się na dyplomatów, którzy zastrzegli sobie anonimowość.

AP oddaje, że już w poniedziałek dowiedziała się, iż Moskwa nie była reprezentowana na zeszłotygodniowym wstępnym spotkaniu w Waszyngtonie, poświęconym zaplanowaniu szczytu. Udział wzięli natomiast przedstawiciele wszystkich pozostałych 54 państw, które uczestniczyły w marcowym Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze.

REKLAMA

Dwaj dyplomaci, na których powołuje się agencja, jako źródło swoich informacji podali notę dyplomatyczną wystosowaną przez Rosję do USA i innych krajów zamierzających wziąć udział w szczycie w 2016 roku.

Jeden z tych dyplomatów powiedział, że w rosyjskiej nocie wyrażono “sprzeciw wobec szczytu z powodu jego politycznej natury”. Wyrażono też opinię, że wszelkie spotkania poświęcone bezpieczeństwu nuklearnemu powinny być organizowane na szczeblu technicznym i zwoływane nie przez jedno państwo, lecz przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej – relacjonuje AP.

Rosja uczestniczyła w poprzednich szczytach. Jednak dyplomata, na którego powołuje się AP, powiedział, że Moskwa zgłaszała już zastrzeżenia podczas szczytu w Hadze w marcu br. Wyraził opinię, że na decyzję Kremla o nieuczestniczeniu w kolejnym szczycie miała wpływ “zmieniona atmosfera polityczna”; według AP sformułowanie to dotyczy napięć w stosunkach Rosja-USA w związku z kryzysem ukraińskim.

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów. Od czasu pierwszego szczytu liczba krajów mających dość materiałów, by zbudować broń jądrową, spadła z 39 do 25.

AP odnotowuje, że rosyjskie MSZ, do którego zwróciła się o komentarz w tej sprawie, dotychczas nie zareagowało.(PAP)

Na zdjęciu: Obrady tegorocznego Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze fot.Yves Logghe/Pool/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2128643615 views

REKLAMA

REKLAMA

2128643631 views

REKLAMA

REKLAMA

2130439951 views

REKLAMA

2128643641 views

REKLAMA

2128643645 views

REKLAMA

2128643649 views