REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatAngelina Jolie odwiedziła obóz syryjskich uchodźców w Turcji

Angelina Jolie odwiedziła obóz syryjskich uchodźców w Turcji

-

Angelina Jolie fot.STR/EPA
Angelina Jolie fot.STR/EPA

Jesteśmy świadkami “eksplozji ludzkiego cierpienia na skalę wcześniej niespotykaną”, a społeczność międzynarodowa odmawia zajęcia się przyczynami tej sytuacji – powiedziała aktorka Angelina Jolie w sobotę w Turcji po wizycie w obozie syryjskich uchodźców.

REKLAMA

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy.

“Trwa eksplozja ludzkiego cierpienia i masowych wysiedleń na niespotykaną wcześniej skalę” – powiedziała Jolie na konferencji prasowej w południowo-wschodniej Turcji, dodając, że “trudno wskazać choć jedną konkretną sytuację, w której jako społeczność międzynarodowa zdecydowanie odpowiedzielibyśmy na przyczyny napływu uchodźców”.

Ostrzegła, że Syryjczykom i Irakijczykom uciekającym przed zbrojnymi konfliktami w swoich krajach kończą się miejsca, w których mogą się schronić, ponieważ sąsiednie państwa nie są w stanie przyjmować kolejnych uciekinierów.

Jolie i Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Antonio Guterres spotkali się w sobotę z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w mieście Midyat, oddalonym o ok. 50 km od granicy z Syrią. Odwiedziła też uchodźców w pobliskim obozie dla uchodźców.

To już trzecia wizyta Jolie, specjalnej wysłanniczki UNHCR ds. uchodźców, w Turcji od 2011 r. Wizyty te mają zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na los uchodźców. Z opublikowanego niedawno raportu ONZ wynika, że liczba osób zmuszonych do opuszczenia swych domów w wyniku konfliktów na świecie osiągnęła w 2014 r. rekordowy poziom 60 milionów.

Turcja przyjęła dotychczas ok. 1,8 mln syryjskich uchodźców i tysiące przedstawicieli prześladowanej przez islamistów mniejszości jazydzkiej. To największa społeczność uchodźców na świecie. Tylko na pomoc Syryjczykom Ankara wydała dotychczas ok. 6 miliardów dolarów. Nic nie wskazuje na to, by trwający od marca 2011 r. konflikt zbrojny w Syrii miał się zakończyć.

“Nie wiemy, ilu jeszcze (uchodźców) do nas przybędzie – powiedział szef tureckiej agencji zarządzania kryzysowego Fuat Oktay. – Istnieje ogromne ryzyko, że ich liczba jeszcze wzrośnie.”(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119002188 views

REKLAMA

2119002286 views

REKLAMA

REKLAMA

2120798641 views

REKLAMA

2119002359 views

REKLAMA

2119002419 views

REKLAMA

2119002470 views