REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna SSA Właściwie zaksięgowane zarobki

Właściwie zaksięgowane zarobki

-

fot.123RF Stock Photos

Niezależnie od tego, czy jesteś gotowy do przejścia na emeryturę, czy właśnie rozpocząłeś pracę, regularne sprawdzanie zaksięgowanych zarobków ubezpieczenia społecznego ma duże znaczenie w chwili ubiegania się o świadczenia emerytalne lub rentę.

REKLAMA

W niektórych sytuacjach, jeśli pracodawca popełnił pomyłkę przy zgłaszaniu zarobków, choćby za jeden rok, przyszłe świadczenia z ubezpieczeń społecznych mogą być nawet 100 dol. niższe miesięcznie niż powinny. W ciągu całego życia taki błąd w zestawie zarobków może kosztować dziesiątki tysięcy dolarów w świadczeniach emerytalnych lub innych, do których masz prawo.

Ubezpieczenie społeczne zapobiega pojawianiu się wielu błędów w twoim zestawie zarobków. Przeciętnie przetwarzamy około 236 milionów raportów płacowych W-2 od pracodawców, co stanowi ponad 5 biliardów dolarów. Ponad 98 procent tych zarobków zostało prawidłowo zaksięgowanych w naszych archiwach.

Ale to właśnie pracodawcy, zarówno byli, jak i obecni, są odpowiedzialni za dostarczenie dokładnych informacji o zarobkach i składkach na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu otrzymasz świadczenia zgodne z wynagrodzeniem, za które pracowałeś i od którego zapłaciłeś podatki. Liczymy na to, że poinformujesz nas o wszelkich błędach lub brakach w twoim zestawie zarobków. Jesteś jedyną osobą, która może przyjrzeć się własnym zarobkom i sprawdzić, czy są one kompletne i poprawne.

Oto najłatwiejsze i najskuteczniejsze sposoby sprawdzania zarobku:

Odwiedź stronę www.socialsecurity.gov/myaccount, aby założyć lub wpisać się na własne konto Social Security;
Na karcie “Mój dom” rozwiń zakładkę “Rekord zarobków”, aby wyświetlić twoje internetowe oświadczenie dotyczące zabezpieczenia społecznego i opodatkowane zarobki z ubezpieczenia społecznego;
Dokładnie przeanalizuj zarobki z każdego roku i porównaj je z własnymi dokumentami, takimi jak W-2 i deklaracje podatkowe, aby potwierdzić prawidłowość;
Pamiętaj, że zarobki z tego roku i zeszłego mogą jeszcze nie widnieć w rejestrze.

Jeśli zauważysz jakąś nieprawidłowość, przeczytaj naszą jednostronicową broszurę na stronie www.socialsecurity.gov/pubs/EN-05-10081.pdf.

Odnalezienie błędu i korektę w rejestrze zarobków należy zrobić najwcześniej jak to możliwe. Z upływem czasu można nie posiadać dokumentów podatkowych niezbędnych do dokonania korekty, a niektórzy pracodawcy mogą już nie prowadzić działalności biznesowej lub mogą nie udostępniać informacji z przeszłości.

Jeśli okaże się, że wszystko w zestawie twoich zarobków jest prawidłowe, możesz skorzystać z informacji i naszych kalkulatorów internetowych na stronie www.socialsecurity.gov/planners/benefitcalculators.html, aby zaplanować emeryturę i przygotować się na nieoczekiwane koleje losu, takie jak niepełnosprawność lub świadczenia rodzinne czy pośmiertne. Kwotę świadczeń obliczamy na podstawie najwyższych zaksięgowanych zarobków z 35 lat. Więcej informacji na temat szacowania kwoty świadczeń można znaleźć pod adresem www.socialsecurity.gov/pubs/10070.pdf.

Jesteśmy z tobą przez całą podróż życia, począwszy od pierwszej pracy po otrzymanie pierwszego zasłużonego świadczenia emerytalnego. Dowiedz się więcej o usługach oferowanych przez nas na stronie www.socialsecurity.gov/onlineservices.

Vanessa McClendon,

zastępca dyrektora okręgu Chicago i północno-zachodniej Indiany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks