REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sprawy Polonijne Święconka Związku Polek

Święconka Związku Polek

-

W dorocznej Święconce Dystryktu I Związku Polek w Ameryce (Polish Women Alliance of America, PWA) udział wzięły członkinie i członkowie reprezentujący różne pokolenia i środowiska, a także przedstawiciele bratnich organizacji polonijnych oraz sympatycy i przyjaciele. Uroczystość odbyła się w ubiegłą sobotę w Białym Orle w Niles.

REKLAMA

2147483647 clicks

Zgodnie z doroczną tradycją na wstępie uroczystości jej uczestnicy złożyli sobie życzenia świąteczne i podzielili się jajkiem.

 

Prowadząca spotkanie prof. Lidia Filus, prezes Dystryktu I, przedstawiła uczestniczących w nim gości. Zarząd Główny ZPA (PWA)reprezentowany był przez: prezes krajową, Delphine Huneycutt, wiceprezes krajową, Sharon Zago, sekretarkę/skarbniczkę, Antoinette Trela oraz dyrektorki: Mary Derwinski, Dawn Nelson i Czesławę Kolak.

 

Szczególnie serdecznie powitano prezes honorową ZPA (PWA) Helen Wojcik, która na uroczystość przybyła z zięciem i wnuczką Casandrą Workman, która właśnie uzyskała doktorat w dziedzinie antropologii i prowadzi badania za granicą, między innymi w Afryce. Warto dodać, że do ZPA (PWA) należy cała rodzina byłej długoletniej prezes H. Wojcik.

 

Na sobotniej uroczystości były też obecne panie prezes działających w Dystrykcie I komisji – Barbara Miller (była skarbniczka ZPA) z komisji 13 i Bo Padowski z 27.

 

Reprezentowane też były bratnie organizacje ZPA przez: wiceprezesa Związku Narodowego Polskiego Paula Odrobinę, Cecile Krok i Eugenię Krzyzanowski z Polskiego Sokolstwa oraz Mary Sendrę Anselmo, prezes Wydziału Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej.

 

Specjalnym gościem była p. Maria Magierska, mama mieszkającego w Nowym Jorku polskiego reżysera Tomasza Magierskiego, twórcy filmu dokumentalnego pt. “Blinky and Me”, czyli “Krakowiaczek ci ja”. Zgodnie z relacją M. Magierskiej, interesujący obraz jej syna opowiada o losach Yorama Grossa, ocalałego z Holokaustu, o jego karierze twórcy dziecięcej animacji filmowej w Australii. Przeżycia wojenne, walka o przetrwanie w okupowanej Polsce dały wyraz w twórczości animowanej Grossa.

 

Film otrzymał nagrodę publiczności za najlepszy fillm dokumentalny we wrześniu w 2012 r. na Międzynarodowym Festiwalu w Warszawie. Ma być zaprezentowany w Chicago.

 

Więcej informacji o filmie można znaleźć na witrynie: http://tomaszmagierski.com/blinky-me/.

 

Święconkę ZPA zakończyła loteria fantowa, z której dochody zostaną między innymi przeznaczone na stypendia dla młodzieży należącej do ZPA.

 

Tekst i zdjęcia:

Alicja Otap

REKLAMA

2131813085 views

REKLAMA

REKLAMA

2131813101 views

REKLAMA

REKLAMA

2133609421 views

REKLAMA

2131813111 views

REKLAMA

2131813114 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

REKLAMA

2131813118 views