0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSprawy PolonijneKPA-Illinois: udane forum kandydatów politycznych w Chicago

KPA-Illinois: udane forum kandydatów politycznych w Chicago

-

W dniu 7 stycznia 2011 odbyło się Polonijne Forum kandydatów politycznych w wyborach na burmistrza Chicago i do Rady Miasta.

 

REKLAMA

Do udziału w forum zgłosiło się ponad 50 kandydatów, ostatecznie na forum wystąpiło około 40 kandydatów, których uważnie słuchało około 100 osób. Forum trwało od godziny 7 do godziny 10 wieczorem. Była to znakomita możliwość spotkania bezpośrednio kandydatów politycznych, zadawania pytań, porozmawiania z nimi w kuluarach, czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

 

Organizatorem forum był Kongres Polonii Amerykańskiej na stan Illinois. Moderatorami forum była Mary Sendra Anselmo, prezes KPA w Illinois i Ron Jasinski-Herbert, dyrektor krajowy KPA i jednocześnie wydawca magazynu “Polonia Today”. Moderatorzy byli wspierani organizacyjnie przez Teresę Buckner, Marię Roszek, Halinę Bielowicz, Jana Plachtę, Stanisławę Rawicką, niżej podpisanego i innych członków Zarządu KPA Illinois.

 

Uczestnicy byli pod wrażeniem dużej ilości kandydatów politycznych, także różnorodności ich programów wyborczych. Wielu z kandydatów jest świetnie przygotowanych do funkcji, o które zabiega. Jest wśród nich sporo prawników, nauczycieli, właścicieli małych i średnich biznesów, kilku policjantów, instruktor karate z czarnym pasem i 8 danami, księgowi, pracownicy agencji rządowych.

 

Każdy z kandydatów politycznych miał możliwość zaprezentowania swojego programu politycznego w ciągu 5 minut, potem skrócono czas prezentacji do 3 minut, a pod koniec forum do 2 minut, aby umożliwić wszystkim kandydatom wystąpienie. Każdy z kandydatów otrzymywał także od 1 – 3 pytań od prowadzących lub z sali.

 

Na początku Forum swoje programy zaprezentowali kandydaci na burmistrza Chicago: czarnoskóra Carol Moseley Braun, była senator 

 

USA z Illinois; Miguel del Valle, latynoski kandydat, pełniący obecnie funkcję sekretarza miasta Chicago oraz William Walls, były doradca Harolda Waszyngtona, czarnoskórego szefa Chicago.

 

 

Każdy z kandydatów mówił o edukacji, doświadczeniach, wiedzy i innych atutach, które posiada, o tym co chce zrobić dla mieszkańców Chicago i dla Polonii. Z uznaniem wypowiadali się o sprawach Polonii, prosząc o głos Polonii amerykańskiej.

 

Pani Braun mówiła o swoim dorobku jako były senator USA, jako były ambasador USA w Południowej Afryce. Dla niej jednym z priorytetów jest wzmocnienie obecności policji na ulicach Chicago, tak aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Jej życzeniem jest, aby stworzyć lepsze możliwości edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Innym jej celem jest promocja Chicago jako światowego centrum innowacyjnego. Braun domaga się oczyszczenia miasta z korupcji, lepszego zarządzania parkami miejskimi.

 

Del Valle koncentruje się na stworzeniu równych możliwości edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Chicago, chce poszerzyć rynek pracy, poprawić bezpieczeństwo na ulicach Chicago i promować dobry rząd i zachęcić go do przejrzystości działania.

 

Dla Williama Wallsa bardzo ważne jest budownictwo mieszkaniowe w Chicago, popiera także zdecydowanie sprawa innowacyjności w każdej dziedzinie życia.

 

Patricia Horton to czarnoskóra kandydatka na sekretarza miasta Chicago (City Clerk). W swojej nowej roli chciałaby obniżyć cenę znaczków na samochody – byłoby to oczywiście bardzo mile widziane przez kierowców, ale zapewne krytykowane przez przywódców miasta, którzy szukają środków finansowych, gdzie tylko można je ‘wycisnąć’. Kolejnymi celami jest wyeliminowanie kamer na czerwonych światłach, lepsze inwestowanie w miejski system emerytalny.

 

Wielkimi nieobecnymi na forum politycznym był Rahm Emanuel, były szef personelu Białego Domu, prowadzący w obecnej rywalizacji o urząd burmistrza. Uczestnicy forum wyrazili niezadowolenie z jego nieobecności. Faktem jest to, że Rahm rzadko uczestniczy w debatach politycznych, posiada własny program spotykania się z wyborcami i ponad 10 milionów dolarów na koncie wyborczym. Posiada poparcie dwóch czołowych dzienników Chicago, poparcie byłego prezydenta USA Billa Clintona i obecnego Baracka Obamy. Do grona jego zwolenników dołączył ostatnio czarnoskóry Jesse White, sekretarz stanu Illinois. W chwili obecnej Rahm uzyskuje ponad 50% prowadzenia, co może mu dać zwycięstwo w pierwszej rundzie wyborczej na burmistrza, bez konieczności ubiegania się o dogrywkę.

 

Drugim ważnym nieobecnym był Gary Chico, były szef kolegiów miejskich w Chicago, kandydat na burmistrza miasta. Chico znajduje się obecnie na 3 miejscu wśród zadeklarowanych wyborców.

 

Stella Nicpon to kolejna z polonijnych kandydatek na radnego Chicago. Ubiega się o mandat z 30. okręgu wyborczego, w północno-zachodniej części Chicago, tam gdzie znajduje się słynne polonijne Jackowo, na którym wciąż mieszka wielu Polaków. Pani Nicpon rywalizuje o mandat miejski z Arielem Reboyrasem, długoletnim radnym 30. okręgu wyborczego.

 

Reboyras również wystąpił na spotkaniu. Od kilku lat stara się jak najlepiej ułożyć stosunki z Polonią i wspiera wiele polonijnych inicjatyw. Reboyras był jednym z radnych, którzy aktywnie poparli ustawę miejską o nadaniu nazwy ulicy im. Lecha Kaczyńskiego w Chicago. W stawkę kandydatów z tego okręgu wchodzą także: Chester Hornowski i Doug Cannon.

 

Bernard L. Stone, obecny radny Chicago, który ubiega się o reelekcję opowiadał o swoich rodzicach pochodzących z Polski, jak również zapewniał o jego poparciu dla spraw polonijnych w Radzie Miejskiej Chicago.

 

Bardzo licznie był reprezentowany na forum 45. okręg wyborczy. Jest tutaj kilku dobrych kandydatów, a wśród nich polonijna kandydatka Anna Klocek, która zapowiada rozprawienie się z układami politycznymi w Chicago. Polonijna kandydatka wiele uwagi poświęca sprawom edukacji, tworzenia nowych miejsc pracy. Jest zaangażowana w prace wielu lokalnych organizacji.

 

Jednym z jej rywali o urząd w 45. okręgu wyborczym jest John Garrido, porucznik chicagowskiej policji, prawnik i właściciel biznesu. Jego małżonką jest Polka z Warszawy – Anna Bielicka-Garrido, pracująca dla jednej z amerykańskich agencji federalnych. Kilka dni temu jego sylwetkę i program prezentowała na łamach “Dziennika Związkowego” red. Alicja Otap. Garrido wiele miejsca w swoim programie wyborczym poświęca sprawom poprawy bezpieczeństwa w Chicago, w czym jest ekspertem jako policjant i prawnik.

 

Innym z kandydatów w 45. okręgu jest John Arena, lokalny przywódca, właściciel biznesu. Zachęca on do zmian, począwszy od krytykowanego powszechnie systemu prywatnych parkometrów w Chicago.

 

Walter Burnett, czarnoskóry radny z 27. okręgu wyborczego, mówił o tym, iż w jego okręgu wyborczym znajdującym się w pobliżu centrum miasta, obejmującym Muzeum Polskie w Ameryce, znajduje się kilka polonijnych kościołów, takich jak kościół św. Trójcy. W jego okręgu znajdują się różne grupy etniczne. Pomaga on także wielu polonijnym emerytom. Dzięki jego staraniom trwają już wstępne prace do odrestaurowania kościoła św. Bonifacego, który był przez wiele lat zamknięty. Burnett głosował jako urzędujący radny także za nadaniem nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego.

 

Bardzo dobrze została odebrana prezentacja Davida Pawlika, młodego stosunkowo kandydata na radnego w 32. okręgu wyborczym. Jego rodzice pochodzą z Polski i Rosji. Pawlik posiada świetne przygotowanie edukacyjne, jak również spore doświadczenie z pracy dla rządu stanu Illinois. Zarządza kilkoma stanowymi agencjami w biurze Gubernatora d/s Budżetu i Zarządzania. Jego zdaniem, na pierwszym miejscu powinno się postawić środowisko, które się reprezentuje, które go wybrało jako przyszłego radnego. Wiele w programie poświęca uwagi sprawom odbudowy sytuacji ekonomicznej. Potrzebne do tego są spotkania środowiskowe, tury internetowe, doradztwo ekonomiczne.

 

Forum politycznych kandydatów w Chicago wywołało spore zainteresowanie mediów polonijnych. Byli na nim min. dziennikarze z radia WPNA 1490 AM, radia Chicago, radia 1030 AM, Dziennika Związkowego, Polvision, Wietrznego Radia, Polish News. Byli tam również obecni przedstawiciele czołowych mediów amerykańskich w Chicago, jak Chicago Sun-Times, TV2 i inne.

 

Celem forum było przybliżenie głosującym sylwetek kandydatów na różne urzędy, aby wyborca mógł dokonać lepszego i trafniejszego wyboru. Zachęcamy do głosowania 22 lutego, tych z naszych Czytelników, którzy mają prawo do głosowania, mieszkają w Chicago; są zarejestrowani do wyborów. Głosowanie to jeden z przywilejow demokracji.

 

Tekst:

Andrzej Mikołajczyk

 

Foto:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2121776925 views

REKLAMA

REKLAMA

2121776945 views

REKLAMA

REKLAMA

2123573265 views

REKLAMA

2121776956 views

REKLAMA

2121776965 views

REKLAMA

2121776969 views