REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sprawy Polonijne Srebrny jubileusz Polskiej Misji Duszpasterskiej Świętej Trójcy

Srebrny jubileusz Polskiej Misji Duszpasterskiej Świętej Trójcy

-

Świadectwo wiary

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Przyszedł taki czas, że znalazła się ta parafia w bardzo trudnej sytuacji i kiedy wydawało się, że z tej świątyni pozostaną tylko mury, a później te mury nawet zawalą się, bo nie ma człowieka, nie ma ducha człowieka, żeby te kamienie trzymać we właściwym miejscu – podkreślił Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych podczas kazania wygłoszonego w czasie uroczystej Mszy św. odprawionej dziesiątego lutego w asyście licznej grupy duszpasterzy w kościele św. Trójcy z okazji obchodów srebrnego jubileuszu istnienia Polskiej Misji Duszpasterskiej pod wezwaniem Świętej Trójcy.

 

Niektórzy mówili, że więcej “Trójcowa” nie będzie i cieszyli się z tego powodu wrogowie Kościoła. Niektórzy byli rzeczywiście zdesperowani. Ale Bóg ma swoje prawa i swoje drogi. Dlatego wezwał człowieka, kapłana, wielkiego serca i wielkiego ducha, księdza Władysława Gowina. Kapłana ze zgromadzenia księży chrystusowców, kapłana niewielkiej postury, ale wielkiego duchem, który stanął w pustym, rozlatującym się prawie kościele i mocą ducha oraz głębokiej wiary widział, że ten kościół będzie jaśniał, tak jak jaśnieje dzisiaj – podkreślił Jego Ekscelencja mówiąc o odrodzeniu świątyni na “Trójcowie”.

 

W jubileuszowym nabożeństwie wraz z księdzem biskupem Liturgię sprawował przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Tomasz Sielicki, przełożony Prowincji Północnoamerykańskiej ks. Paweł Bandurski, dyrektor Misji ks. Andrzej Maślejak, liczne grono księży chrystusowców oraz innych duszpasterzy z polonijnych parafii w “Wietrznym Mieście”. W ławach dla wiernych w licznym gronie sióstr zakonnych obecna była Matka Edyta Rychel, przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagraniczej oraz pomysłodawczyni powierzenia przez kardynała Josepha Bernardina opieki nad Trójcowem księżom chrystusowcom, siostra Łucja, Maria Skałka. Majestat Rzeczpospolitej reprezentowała konsul generalna, Paulina Kapuścińska z mężem, konsulem Eriuszem Rybackim. W ławach dla wiernych zasiedli przedstawiciele licznych organizacji polonijnych, działających przy Misji grup modlitewnych, tancerze Zespołu Pieśni i Tańca “Lajkonik” oraz wielu innych.

 

Komentarz przed Mszą świętą wygłosił Alfred Karwowski, który poinformował, że postanowieniem kardynała Franciszka George‘a uczestniczący w jubileuszowym nabożeństwie wierni mogą otrzymać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Orkiestra Dęta “Trójcowo” pod dyrekcją Kazimierza Różańskiego zagrała “Pod Twoją obronę”, a Chór Parafialny “Śpiewajmy Panu” dyrygowany przez Elizę i Arkadiusza Góreckich wykonał “Gaude Mater” i uczestników nabożeństwa powitał ks. dyrektor Andrzej Maślejak.

 

Po wygłoszonej homilii przez wspomnianego już Jego Ekscelencję, biskupa Andrzeja Wypycha w procesji z darami do ołtarza szli ministranci, lektorzy, przedstawiciele orkiestry dętej, “Scholi Pana Boga”, Chóru “Śpiewajmy Panu”, grupy modlitewnej “Jezus z nami”, szkoły Trójcy Świętej, bractwa Rycerzy Miłosierdzia Bożego, marszałkowie, członkowie Rady Parafialnej, Karolina i Wojciech Kukułka z córeczką Julią jako nowi członkowie parafii oraz zaangażowani w pomoc dla parafii Sławomir i Agnieszka Bigos.

 

Pieśń na dary “Jest jedno Ciało” zaśpiewał zespół “Vox Domini” pod dyrekcją Marzeny Włosek, który również wykonywał pieśni podczas udzielania Komunii. Liturgię uświetnił wspomiany już Chór “Śpiewajmy Panu” i kierowana przez siostrę Iwonę Borońską, Schola “Dzieci Pana Boga”. Organista Mariusz Pluta zaśpiewał “Te Deum”, a pieśni na wyjście zagrała Orkiestra Dęta “Trójcowo”. Modlitwę do wiernych prowadziła siostra Iwona Borońska, a pierwsze i drugie czytanie było udziałem Mirosławy Radzik i Zbigniewa Sochy. Marcin Wyrzykowski śpiewał Psalm, a Ewangelię czytał ks. generał Tomasz Sielicki.

 

Na koniec Liturgii podziękowania w imieniu Rady Parafialnej i wspólnoty wiernych złożył prezes Rady Robert Wasilewski z żoną Bożeną.

 

Polska Misja Trójcy Świętej oficjalnie istnieje od 25 lat, ale dzieje tej parafii sięgają 134 lat wstecz – powiedział Robert Wasilewski podkreślając niepowtarzalny urok tej świątyni będącej prawdziwą perełką budownictwa sakralnego w Chicago, w której czuć oddech historii, czuć potęgę i wiarę przodków, którzy modlili się w tym miejscu i strzegli wizerunku Polski w czasie zawirowań historii.

 

Gratulując wspaniałego Jubileuszu wszystkim księżom i siostrom oraz wam drodzy parafianie, życzymy wszystkim dużo zdrowia i siły do pokonywania nowych wyzwań. Oby dobry Bóg nie szczędził potrzebnych łask, a Matka Boska miała wszystkich w swej opiece.

Dziękujemy Bogu, za wszystkie dzieła, które powstają na „Trójcowie”: za Róże Różańcowe, Rycerzy Miłosierdzia Bożego, Sobotnią Szkołę Języka Polskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik”, Orkiestrę Dętą, Chór Parafialny, Scholę Dziecięcą, Zespół młodzieżowy i grupy modlitewne. Za to kochani dzisiaj jesteśmy jako parafianie Wam, księża i siostry i Parafianie ogromnie wdzięczni.

Dzisiaj, przy tej wspaniałej rocznicy, pragniemy Wam, kochani księża i siostry zakonne złożyć życzenia: abyście na długie lata wytrwali u boku Pana Jezusa, w doli i niedoli, w szczęściu i nieszczęściu, w smutku i w radościach, abyście, dzięki zjednoczeniu z Chrystusem do Niego nas prowadzili. Wam kochani parafianie, jako jedni z Was, pragniemy podziękować za świadectwo wiary, za Wasz nieugięty trud podjęty o uratowanie tej świątyni i za świadomość polskiej przynależności – podkreślił Robert Wasilewski zapraszając gości do uczestnictwa w bankiecie, który o godzinie czwartej po południu miał się rozpocząć w salach bankietowych „Belveder”.

 

Zgromadzeni wysłuchali jeszcze życzeń od gości honorowych na czele z biskupem Andrzejem Wypychem, który odczytał odczytał list gratulacyjny od arcybiskupa Chicago, kardynała Franciszka George‘a.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks