REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sprawy Polonijne Około trzystu uczestników z różnych organizacji polonijnych

Około trzystu uczestników z różnych organizacji polonijnych

-

Wigilia Związku Klubów Polskich

 

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Pochylmy głowy przed tym pięknym zdarzeniem, które nas tutaj zgromadziło, bo świętujemy czas szczególny, dlatego też módlmy się do Tego, który przyjął ciało z Maryi Dziewicy i narodził się w Betlejem, aby przyszedł do naszych serc i zamieszkał w nich i sprawił, abyśmy ogarnięci Twoją miłością, umieli się dzielić nią z naszymi braćmi i siostrami – apelował w modlitwie Jego Ekscelencja, ks. biskup Andrzej Wypych do uczestników Wigilii zorganizowanej przez Związek Klubów Polskich, która z udziałem blisko trzystu osób odbyła się piętnastego grudnia w sali bankietowej “Jolly Inn” przy 6501 W. Irving Park w Chicago.

 

Pobłogosław Panie wszystkich przybyłych do tego miejsca, by razem wspominać pamiątkę Twojego przyjścia i wspólnie się nią radować. Dziękujemy, że z Twojej łaski tutaj się zgromadziliśmy. Boże, który jesteś z nami, Sprawco wszelkiego dobra, pobłogosław nas, nasze rodziny i osoby nam bliskie oraz te, które spotkaliśmy na drodze naszego życia. Udziel nam mocy, byśmy umieli żyć zgodnie z Twoją nauką w miłości do Ciebie i bliźniego. Daj nam światło Twojego ducha, aby odnowił w nas ducha jedności narodowej. Ducha jedności i odpowiedzialności za dobro naszej Ojczyzny Polski i dobro drugiej naszej Ojczyzny, Stanów Zjednoczooraznych – podkreślił w modlitwie Jego Ekscelencja błogosławiąc potrawy wigilijne i opłatki, którymi uczestnicy wieczerzy dzielili się składając sobie życzenia.

 

Uczestników tegorocznej Wigilii powitali gospodarze wieczerzy, Maria Boduch i Mirosław Pieronek. Obok Jego Ekscelencji w gronie gości zarządu Związku Klubów Polskich na czele z prezesem Tadeuszem Czajkowskim byli również: proboszcz parafii św. Franciszka Borgii, kapelan ZKP Ryszard Miłek, ks. Adam Wsul z parafii św. Cyryla i Metodego Polskiego Kościoła Narodowego, zastępca konsula generalnego RP Robert Rusiecki z małżonką Moniką, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego Joseph Drobot z małżonką, wiceprezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Maria Roszek, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski, przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej na czele z marszałkiem Tomaszem Radeckim, prezes Ośrodka Młodzieżowego ZNP w Yorkville Edward Mika, wiceprezes Polsko-Słowiańskiej federalnej Unii Kredytowej Zbigniew Rogalski z gronem współpracowników oraz liczne grono prezesów Klubów wchodzących w skład ZKP i wielu innych.

 

Wieczerzę uświetnili uczniowie z podopiecznej szkoły im. Jana Kochanowskiego, którzy przygotowali okolicznościowy spektakl bożonarodzeniowy. Po spektaklu dzieci odwiedził Święty Mikołaj. Z artystycznymi życzeniami zwróciła się do uczestników prezeska Zrzeszenia Literatów im. Jana Pawła II Alina Szymczyk.

 

Po zjedzeniu smacznej wieczerzy złożonej z dwunastu postnych dań gratulacje i życzenia świąteczne zgromadzonym składali goście honorowi.

 

Dziękując za zaproszenie na uroczystą wieczerzę zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki serdeczne słowa podziękowania skierował do organizatorów Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja, który działa przy ZKP oraz wszystkich Klubów i organizacji za to, co robią dla Polonii i Polski.

 

Odnosząc się do słów prezesa Tadeusza Czajkowskiego, który powiedział, że pięknym widokiem jest widok zjednoczonej Polonii, konsul szczególne podziękowania skierował do wszystkich przedstawicieli chicagowskiej Polonii, którzy byli obecni na wieczerzy oraz do tych, którzy robią to, co Polak na obczyźnie robić powinien: utrzymują polską tradycję, kultywują polską mowę w swoich rodzinach, uczą swoje dzieci polskiej historii, tradycji i przywiązania do naszego dziedzictwa.

 

W imieniu tych dzieci i wszystkich pokoleń powinniśmy podziękować wszystkim, którzy dbają o przywiązanie do Polski, do języka polskiego, do polskiej tradycji, kultury, sztuki i historii naszego kraju: rodzicom, wychowawcom w szkołach, księżom, siostrom i braciom zakonnym wspierającym tę misję utrzymania polskości na obczyźnie.

 

Bardzo serdecznie dziękuję za to, że w polskich szkołach, polskich parafiach, polskich rodzinach są dzieci tak kształtowane – powiedział konsul Rusiecki przekazując życzenia w imieniu konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej, własnym oraz wszystkich pracowników Konsulatu Gneralnego.

 

Życzę zdrowych, radosnych świąt, żeby ta iskierka oczekiwania, która zapala się w chwili, kiedy czekamy na narodziny Pana Jezusa, który narodzi się w stajence, ale z pewnością również w naszych sercach, żeby ta iskierka przemieniła się w płomień, i żeby ten płomień dawał ciepło, radość wszystkim nam, którzy działamy, mamy rodziny, mamy przyjaciół, żebyśmy oddawali to dobro, bo świat nigdy nie będzie dobry, jeśli większość z nas nie będzie dobra. Tego dobra, serdeczności, radości Państwu życzę na Boże Narodzenie i Nowy Rok – podkreślił konsul Rusiecki.

 

Wieczerzę zakończył koncert kolęd w wykonaniu działającego pod egidą ZKP Chóru im. Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks