REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized73. Bal Amarantowy LMP

73. Bal Amarantowy LMP

-

Bal Amarantowy Legion Młodych Polek organizuje już po raz 73 i zawsze jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej eleganckich balów, jakie odbywają się w Chicago.

 

REKLAMA

Legion Młodych Polek powstał 2 września 1939 r., gdy na wieść o wybuchu II wojny światowej grupa młodych kobiet polskiego pochodzenia podjęła decyzje o wspólnej działalności na rzecz pomocy rodakom. Od samego początku za cel założycielki LMP postawiły organizowanie kobiet do pracy na rzecz humanitarnych i kulturalnych przedsięwzięć oraz podtrzymywanie polskich zwyczajów i tradycji.

 

Pierwszy Bal Amarantowy, podczas którego prezentowano debiutantki, odbył się 10 lutego 1945 r. i od tego czasu jednym z najważniejszych punktów balu jest prezentacja debiutantek, czyli młodych dziewcząt, które wchodzą w życie społeczności polonijnej. Debiutantki zawsze ubrane są w długie białe suknie z wiankiem róż na głowie, a debiutantki z poprzednich lat zakładają długie suknie w kolorze czerwonym.

 

W tym roku przewodniczącą Balu jest Sharon Orlowski, a funkcję współprzewodniczącej balu pełni prezeska Legionu, Teresa Skawski – obie panie włączyły się do pracy w Legionie jako matki debiutantek. Z pewnością same przekonały się, że tym, co tworzy niepowtarzalną atmosferę Balu, jest jego szczególny duch i może dlategów tym roku starały się stworzyć wspaniałą atmosferę.

 

Sharon Orlowski pracuje w rodzinnej firmie Arlington Metals Corporation – Steel Service Center jako Purchasing Manger oraz Manager of Steel Sales. Jest osobą energiczną i dobrze zorganizowaną, udzielała się społecznie w szkole St. Teresa w Palatine i w szkole St. Viator w Arlington Heights oraz organizowała imprezy dla seniorów. Pani Orlowski była w ubiegłym roku przewodniczącą „pokazu mody”, w którym wzięły udział debiutanki i członkinie Legionu.

 

Teresa Skawski to osoba mająca duże osiągnięcia w dziedzinie komputerowej. Była współzałożycielką firmy usługowej, która opracowywała programy komputerowe dla wielu przedsiębiorstw w skali ogólnoświatowej. Pani Skawski w Legionie działa od 15 lat, pełniła różne funkcje w zarządzie LMP, była przewodniczącą 71. Balu Amarantowego, a od 2010 roku jest prezeską. Podczas swojej kadencji jako prezeska wprowadziła wiele inowacji komputerowych i jest inicjatorką zorganizowania „pokazu mody” połączonego z celebracją „Świętojanek” – tradycja, którą członkinie Legionu pielęgnują i podtrzymują w Chicago od 1940 roku. Pani Skawski wraz z mężem Marianem są wieloletnimi działaczami polonijnymi.

 

Na każdy bal zapraszany jest Mistrz lub Mistrzyni Ceremonii. W tym roku to zaszczytne wyróżnienie przypadło panu Jack Skaja. Pan Skaja urodził się w Stanach Zjednoczonych. Ukończył studia Worsham College of Mortuary Science oraz uniwersytet Loyola w Chicago. Od wielu lat jest on współwłaścicielem domów pogrzebowych w Niles i w Crystal Lake. Pan Skaja wraz z żoną Barbarą mają troje dzieci: syna Johna oraz dwie córki Karen i Susan, które były debiutantkami na Balu Amarantowym.

 

Podczas balu zawsze najważniejszym punktem programu jest prezentacja ubranych w śnieżnobiałe suknie młodych dziewcząt z patriotycznych rodzin polonijnych. Pięknie wyreżyserowany układ taneczny, w którym biorą udział ubrani w eleganckie fraki chłopcy, debiutantki i ich ojcowie, jak też ubrane w czerwone długie suknie debiutantki z lat poprzednich stanowi tło do głębokiego, majestatycznego ukłonu debiutantek.

 

Podczas tego uroczystego momentu uczestnicy balu będą mieli okazję do podziwiania uroczych dziewcząt, które przed balem intensywnie pracowały, by przynieść również radość innym – tym którym Legion Młodych Polek, dzięki zebranym funduszom, pomoże. Tradycją Balu Amarantowego stało się, że ta debiutantka, która zdobędzie najwięcej pieniędzy, które później są przekazywane przez Legion na godne cele, otrzymuje tytuł królowej balu.

 

Nie jest łatwo przewidzieć, która z debiutantek zdobędzie koronę, gdyż są jakby dwa etapy zbierania funduszy: z ogłoszeń i z balu. Przed balem debiutantki i ich rodziny starają się zebrać pieniądze za ogłoszenia do książki programowej i każda debiutantka jest informowana o tym, od kogo i na jaką sumę wpłynęły pieniądze. Podczas balu każda debiutantka otrzymuje kosz z jednakową ilością róż, które rozdaje wśród gości balu. Zgodnie z tradycją uczestnicy balu po otrzymaniu róży dają donacje i nigdy nie wiadomo, czy będzie to czek na kilka dolarów, czy na kilkadziesiąt tysięcy. Podliczenia zawsze dokonuje komisja składająca się z kilku członkiń Legionu.

 

Bal oraz inne imprezy organizowane przez Legion umożliwiają nie tylko zbiórkę pieniędzy, ale też spełnienie innego, równie ważnego zadania, jakie Legion od samego początku sobie nakreślił, a mianowicie przygotowywania nowych zastępów młodzieży do pracy charytatywnej.

 

Nasz ukochany papież, Błogosławiony Jan Paweł II, nauczał, że „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Łatwo zauważyć, że podobnymi wartościami kierowały się założycielki Legionu, gdy w 1939 r. wytyczyły sobie szlachetne i wzniośle cele, aby pracować na rzecz pomocy innym. Bezinteresowna praca członkiń LMP jest tym co przez ponad 70 lat umożliwia zorganizowanie balu. Podczas przygotowań do balu nadarza się okazja, aby te wypróbowane wzory oddania, poświęcenia i przywiązania do pięknych tradycji były przekazywane młodym dziewczętom w nadziei, że w przyszłości one same zdecydują się pomagać innym i wstąpić w szeregi Legionu lub innych organizacji. W Legionie są już 3 pokolenia kobiet zaangażowanych w tej organizacji, są też rodziny, w których wszystkie siostry i kuzynki były debiutantkami. Bal Amarantowy łączy pokolenia i celebruje idee dobroczynności.

 

Podczas tegorocznego balu 12 uroczych dziewcząt dołączy do grona debiutantek i licznej rzeszy członkiń Legionu, które poprzez swą działalność w Legionie pragną służyć Polonii i społeczności chicagowskiej: Jacqueline Boratyn, studentka universytetu Marquette, Octavia Czapla, studentka Oakton College, Michelle Gawlak, uczennica liceum Lockport Township High School, Joasia Gwizdz, uczennica liceum Maine East High School, Irina Horwath, studentka Harper College, Nathalie Kacik, uczennica liceum Streamwood High School, Nicole Kawalkowski, uczennica liceum Huntley High School, Becky Lenart, uczennica Liceum Niles North High School w Skokie, Victoria Niedzinski, studentka uniwersytetu Purdue University, Melissa Poczatek, uczennica Liceum William Fremd High School, Melanie Tomal, uczennica liceum William Fremd High School, Jessica Więckowski, uczennica liceum im. William Howard Taft w programie International Baccalaureate (IB).

 

Zapraszamy całą Polonię na wspaniały wieczór, który obfitować będzie w tradycje i piękne idee, jakie przyświęcają tej imprezie. Obowiązują wieczorowe stroje, długie suknie dla pań, smokingi i fraki dla panów.

 

Bal odbędzie się w sobotę 18 lutego, 2012 r. w eleganckim hotelu Chicago Hilton przy 720 South Michigan Ave, w śródmieściu Chicago. Początek balu o godz. 6:45 wieczorem, a wyśmienita kolacja zostanie podana o 8. Do tańca grać będzie znana orkiestra Antoniego Kawalkowskiego. Informacje na temat uczestniczenia można otrzymać telefonując do prezeski Legionu, Teresy Skawski (312) 371-3069.

 

Grażyna Migała,

przewodnicząca Komitetu Prasy

REKLAMA

2091193576 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091193879 views

REKLAMA

2092990339 views

REKLAMA

2091194163 views

REKLAMA

2091194309 views

REKLAMA

2091194453 views