REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sprawy Imigracyjne Kompromis ws. imigracji

Kompromis ws. imigracji

-

Waszyngton – Amerykańscy pracodawcy i związkowcy osiągnęli kompromis w sprawie pracowników z zagranicy, co usuwa główną przeszkodę dla planowanej szerokiej reformy prawa imigracyjnego w USA – poinformowało cytowane przez Reutersa źródło bliskie negocjacjom.

REKLAMA

2147483647 clicks

Według tego źródła, porozumienie zawarli szef Izby Handlu USA Tom Donohue i prezes federacji związkowej AFL-CIO Richard Trumka, którzy korzystali z mediacji demokratycznego senatora ze stanu Nowy Jork Chucka Schumera.

 

Zawarty kompromis przewiduje utworzenie programu wiz kategorii “W”, który pozwoli na sprowadzenie do Stanów Zjednczonych ok. 200 tys. pracowników, którzy…

 

znajdą zatrudnienie w sektorze turystycznym, budownictwie i utrzymaniu czystości.

 

Centrala związków zawodowych AFL-CIO ujawniła, że plan przewiduje utworzenie Bureau of Immigration and Labor Market Research (Biura Badań Imigracji i Rynku Pracy), które zarekomenduje zmiany liczby wiz wydawanych każdego roku zagranicznym pracownikom o niskich kwalifikacjach.

 

“Stworzyliśmy nowy model, nowoczesny system wizowy, w którego skład wchodzi zarówno biuro zbierające dane o imigracji i rynku pracy, jak i program ochrony praw pracowników” – powiedział szef AFL-CIO Richard Trumka. “Oczekujemy, że nowy program przyniesie korzyści biznesom, jak i wszystkim tym, którym reforma imigracyjna leży na sercu”.

 

Kwestia pracowników z zagranicy (czyli w praktyce nielegalnych imigrantów) była najważniejszym problemem, jaki stanął przed tak zwanym Gangiem Ośmiu – grupą demokratycznych i republikańskich senatorów. Pracują oni nad politycznym kompromisem mającym na celu utorowanie drogi do obywatelstwa amerykańskiego 11 milionom nielegalnych imigrantów.

 

Związki zawodowe obawiały się, że napływ nisko opłacanych cudzoziemców odbierze pracę Amerykanom. Zawarte porozumienie ustala stawki wynagrodzenia dla niewykwalifikowanych robotników sezonowych oraz określa, jakie rodzaje zatrudnienia będą dla nich dostępne.

 

Według informatora Reutersa, Schumer zawiadomił szefa personelu Białego Domu Denisa McDonougha o przełomie w negocjacjach.

 

Porozumienie musi jeszcze zatwierdzić Gang Ośmiu, co jest praktycznie pewne. Oczekuje się, że projekt ustawy w sprawie szerokiej reformy prawa imigracyjnego zostanie w najbliższych tygodniach przesłany do Senatu.

 

(PAP – ak)

REKLAMA

2131416619 views

REKLAMA

REKLAMA

2131416634 views

REKLAMA

REKLAMA

2133212954 views

REKLAMA

2131416644 views

REKLAMA

2131416647 views

REKLAMA

2131416651 views