REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

-

- Advertisement -

Justyna Święty-Ersetic po raz pierwszy w karierze zdobyła Złote Kolce fot.Diego Azubel/EPA-EFE/Shutterstock

Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice) i Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) zostali laureatami Złotych Kolców, najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce. Ranking prowadzony jest od 1970 roku. Z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna gala.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

“Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła” – tłumaczył międzynarodowy sędzia IAAF Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – wygrała plebiscyt Złote Kolce.

Za nią uplasowały się specjalizująca się w biegach średnich, a w szczególności na 1500 m Sofia Ennaoui, która po raz pierwszy w karierze ten dystans pokonała poniżej czterech minut oraz wracająca do wysokiej formy po kontuzji oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wśród panów triumfował Nowicki, który w 2020 roku został mistrzem Polski i wynikiem 80,28 był liderem europejskich tabel. Drugie miejsce zajął tyczkarz Piotr Lisek, a trzeci jest kulomiot Michał Haratyk.

Ranking Złotych Kolców powstał w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, wówczas redaktora katowickiego Sportu. Nagrody przyznano po raz 50. Z okazji jubileuszu wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk i czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski.

Za odkrycie sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów. Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie “łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.

Czołówka klasyfikacji “Złotych Kolców” 2020:

kobiety:

1. Justyna Święty-Ersetic (400 m)
2. Sofia Ennaoui (biegi średnie)
3. Maria Andrejczyk (oszczep)
4. Malwina Kopron (młot)
5. Katarzyna Furmanek (młot)
6. Małgorzata Pazda-Pozorska (biegi długie)

mężczyźni:

1. Wojciech Nowicki (młot)
2. Piotr Lisek (tyczka)
3. Michał Haratyk (kula)
4. Marcin Krukowski (oszczep)
5. Marcin Lewandowski (biegi średnie)
6. Paweł Fajdek (młot)

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA