REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportUSA/ Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ze...

USA/ Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ze względu na ludobójstwo w Sinciangu

-

Przedstawiciele administracji Joe Bidena nie wezmą udziału w żadnych wydarzeniach związanych z zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w lutym 2022 roku ze względu na mające miejsce w Sinciangu „ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości” – oznajmiła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

„Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 r., mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka” – powiedziała Psaki.

REKLAMA

Dodała, że choć sportowcy USA wezmą udział w wydarzeniu i mają „100-procentowe wsparcie”, Biały Dom nie zamierza „dodawać rozgłosu” igrzyskom.

„Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja podczas tych igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jako +business as usual+ w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni ChRL w Sinciangu i po prostu nie możemy tego zrobić. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów” – dodała.

Zapytana o zapowiedź kontrsankcji ze strony Chin, Psaki stwierdziła, że w ocenie administracji współpraca w sprawie problemów ponadnarodowych z ChRL „nie jest przysługą wyświadczaną USA przez Chiny”. Psaki przekazała, że Pekin został uprzednio poinformowany o decyzji Waszyngtonu.

Bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część Republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

Decyzja ma związek z systematycznym prześladowaniem Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodnich Chinach, w tym m.in. z masowym zamykaniem ludności w obozach „reedukacyjnych” i polityką mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

(PAP)

REKLAMA

2115373563 views

REKLAMA

2115373795 views

REKLAMA

REKLAMA

2117170185 views

REKLAMA

2115373935 views

REKLAMA

2115374034 views

REKLAMA

2115374142 views