REKLAMA

2132010191 views

REKLAMA

2132010189 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportUroczysta premiera filmu "Gwiazdy"

Uroczysta premiera filmu “Gwiazdy”

-

Losy Jana Banasia doczekały się ekranizacji fot.Facebook

Film “Gwiazdy”, opowiadający o losach polskiego piłkarza Jana Banasia, miał swoją premierę we wtorkowy wieczór w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział twórcy, m.in. reżyser Jan Kidawa-Błoński oraz aktorzy – Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański i Karolina Szymczak. Oraz sam Jan Banaś.

– Kiedy ktoś w Zabrzu podsunął mi, że jest fantastyczna historia Jana Banasia do opowiedzenia, pomyślałem: to jest materiał na scenariusz filmowy, bo tam jest wszystko – powiedział reżyser filmu, Jan Kidawa – Błoński, podczas wtorkowej premiery.Wydarzenie odbyło się w Cinema City Sadyba w Warszawie. Oprócz reżysera, wzięli w nim udział odtwórcy głównych ról – Mateusz Kościukiewicz (Banaś), Sebastian Fabijański (Ginter), oraz Karolina Szymczak (Marlena). Na imprezie pojawili się także pozostali aktorzy grający w filmie, m.in. Paweł Deląg, Magdalena Cielecka i Wojciech Mecwaldowski.- To, co mnie najbardziej uwiodło w tym scenariuszu i w tej postaci to to, że to jest człowiek, który mimo wielu upadków, wielu porażek, wielu ciosów od życia, mimo wielu konsekwencji wynikających z błędnych decyzji, zawsze wstawał, podnosił się i próbował realizować swój talent. Dla mnie to jest postać heroiczna – podkreślił Mateusz Kościukiewicz, który w filmie wciela się w postać Jana Banasia.Kościukiewicz, sam zapalony piłkarz, podkreślił, że klub Górnik Zabrze w czasach Banasia był fenomenem w dziedzinie sportu. “W sportach drużynowych trudno jest zebrać ekipę tylu utalentowanych ludzi. Te historyczne sukcesy w tamtym czasie świadczą o ogromnym talencie tych ludzi. O sile psychicznej, samozaparciu i przede wszystkim chęci wyrwania się stamtąd i wyjazdu do tak zwanego lepszego świata” – powiedział aktor.Spytany o to jak mocno inspirował się prawdziwą postacią, Mateusz Kościukiewicz stwierdził, że bardzo chciał poznać Jana Banasia, ale głównie z przyczyn osobistych – aktor jest miłośnikiem piłki nożnej. Jednak to spotkanie nie miało wpływu na sposób kreowania tej postaci.

REKLAMA

Również pochodzący ze Śląska Kidawa – Błoński znał historię piłkarza. – Wtedy, kiedy on grał i był gwiazdą, ja już byłem chłopakiem, który się interesował piłką i oglądałem jego wyczyny. Zapamiętałem sobie to wszystko – powiedział reżyser. Jednak dopiero po latach uświadomił sobie jak wielki tkwi w tym potencjał filmowy.

“Gwiazdy” to opowieść inspirowana historią Jana Banasia, piłkarza Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, który przyczynił się do największych sukcesów polskiej drużyny zdobywając bramki w meczach decydujących o awansie na Igrzyska Olimpijskie w 1972 r. i Mistrzostwa Świata w 1974 r.

Obraz miał swoją prapremierę 20 kwietnia w Zabrzu. Na ekrany kin w całej Polsce trafi już 12 maja.

(PAP)

REKLAMA

2129378642 views

REKLAMA

REKLAMA

2129378657 views

REKLAMA

REKLAMA

2131174977 views

REKLAMA

2129378667 views

REKLAMA

2129378670 views

REKLAMA

2129378674 views