0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportTurniej Grand Prix FIDE - Duda uległ w finale Griszczukowi po dogrywce

Turniej Grand Prix FIDE – Duda uległ w finale Griszczukowi po dogrywce

-

Jan-Krzysztof Duda od dziecka osiągał wyjątkowe wyniki z tytułami mistrza świata i Europy włącznie fot.Facebook

Jan-Krzysztof Duda uległ Rosjaninowi Aleksandrowi Griszczukowi 2,5:3,5 po dogrywce w finale turnieju szachowego w Hamburgu, trzeciej imprezie cyklu Grand Prix FIDE. Zwycięzca zapewnił sobie występ w przyszłorocznym turnieju kandydatów.

Zarówno 21-letni najwyżej sklasyfikowany polski arcymistrz (20. miejsce w rankingu FIDE na 1 listopada, 2748 pkt), jak i 15 lat starszy i wyżej notowany Griszczuk (10. FIDE, 2764) dobrze czują się w rywalizacji o skróconym czasie gry, a takie partie czekały ich w niedzielne popołudnie.

REKLAMA

Rosjanin to trzykrotny mistrz świata w szachach błyskawicznych (2006, 2012, 2015), a Duda jest aktualnym wicemistrzem globu w tej odmianie „królewskiej gry”. Przed rokiem w Sankt Petersburgu dał się wyprzedzić tylko Norwegowi Magnusowi Carlsenowi, który zdobył tam swój trzeci, a drugi z rzędu tytuł.

W pierwszej rundzie niedzielnej dogrywki Duda pokonał białymi utytułowanego rywala po 45 ruchach w partii toczonej w tempie 25 minut na 40 posunięć plus 10 sekund za każde. Polak wykazał się wyśmienitym przygotowaniem debiutowym. W rewanżu rywal postawił wszystko na jedną kartę i osiągnął przewagę materialną, którą zamienił na zwycięstwo po 32 ruchach.

W drugiej rozgrywano dwie partie 10-minutowe plus 10 sekund za każde posunięcie. Rosjanin rozpoczął białymi i ten pojedynek zakończył się jego zwycięstwem po 60 posunięciach, mimo długiego oporu Polaka. Rewanż zakończył się remisem po 45 ruchach, co oznaczało meczowe zwycięstwo Griszczuka 3,5:2,5.

W drodze do finału w Hamburgu Duda, który jest liderem miejscowego klubu występującego w szachowej Bundeslidze, wyeliminował w pierwszej rundzie najlepszego arcymistrza Rosji Jana Niepomniaszcziego, w ćwierćfinale okazał się lepszy od wyżej notowanego reprezentanta Chin Yangyi Yu, a w półfinale pokonał mistrza świata w szachach szybkich Rosjanina Daniła Dubowa.

Duda w swoim debiucie w Grand Prix FIDE pokazał, że jego kariera rozwija się prawidłowo. Od dziecka osiągał wyjątkowe wyniki z tytułami mistrza świata i Europy włącznie. Po ukończeniu wieku juniora jego kariera nabrała rozpędu. W grudniu ub. roku został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych, a teraz doszedł do finału szachowego odpowiednika „Diamentowej Ligi” i zbliżył się do pierwszej dziesiątki w szachowym rankingu.

„Kluczem do sukcesów Dudy jest siła gry w środkowej części partii, ale też ogromna wola walki do samego końca. Do pojedynku z Griszczukiem nie przystępował w roli faworyta. Jednak rywal jest bardziej doświadczony w zawodach mistrzowskich na najwyższym poziomie, co dla młodego Dudy jest ciągle nowością. Z turnieju na turniej, a praktycznie z partii na partię pokazuje, że szybko się uczy i nie ma dla niego przeciwników nie do pokonania. Prawdopodobnie przyszły rok pokaże, czy zadomowi się na stałe w światowej czołówce i czy pojawił się wreszcie polski kandydat do tytułu szachowego mistrza świata” – skomentował dla PAP Adam Dzwonkowski, prezydent strefy środkowoeuropejskiej FIDE.

W klasyfikacji generalnej po trzech imprezach Grand Prix FIDE prowadzi Griszczuk – 20 pkt, co zapewniło mu już w niedzielę minimum drugie miejsca w cyklu i prawo uczestnictwa w przyszłorocznym turnieju kandydatów, który wyłoni rywala Carlsena w meczu o mistrzostwo świata.

Drugie miejsce zajmuje Francuz Maxime Vachier-Lagrave – 13, na kolejnych plasują się Szachrijar Mamiedżarow (Azerbejdżan) – 10, Niepomniaszczi – 9, Duda – 8 oraz Dubow i drugi z Polaków Radosław Wojtaszek – po 5. Griszczuk, Duda i Dubow wystąpili już w trzech turniejach cyklu i nie powiększą swojego dorobku. Zamykająca cykl impreza odbędzie się w Tel Awiwie (10-24 grudnia).

Pula nagród w każdym turnieju GP FIDE wynosi 130 tysięcy euro (24 tys. dla triumfatora, 14 tys. dla pokonanego w finale). Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu (50 tys. dla zwycięzcy).

(PAP)

REKLAMA

2091301132 views

REKLAMA

2091301434 views

REKLAMA

2093097893 views

REKLAMA

2091301715 views

REKLAMA

2091301861 views

REKLAMA

2091302005 views