REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Turniej Grand Prix FIDE - Duda awansował do finału po dogrywce

Turniej Grand Prix FIDE – Duda awansował do finału po dogrywce

-

Jan-Krzysztof Duda spotka się w finale z notowanym na 10. miejscu w świecie Aleksandrem Griszczukiem fot.Facebook

Jan-Krzysztof Duda pokonał po dogrywce Rosjanina Daniiła Dubowa 3,5:2,5 w półfinale turnieju szachowego z cyklu Grand Prix FIDE w Hamburgu. W meczu o zwycięstwo w całej imprezie arcymistrz z Wieliczki spotka się z innym Rosjaninem Aleksandrem Griszczukiem.

REKLAMA

Środowe dogrywki Polak rozpoczął nie po swojej myśli, gdyż przegrał białymi pierwszą partię w tempie 25 minut na 40 posunięć plus 10 sekund za każdy ruch. Wydawało się, że rywal ma mecz w swoich rękach, ale w rewanżu to Duda okazał się lepszym strategiem i zwyciężył czarnymi, odrabiając straty.

Serię dwóch partii 10-minutowych plus 10 sekund za każde posunięcie Rosjanin rozpoczął białymi i ten pojedynek zakończył się remisem. W rewanżu Polak, mając białe figury, okazał się lepszy po 60 posunięciach i wygrał całe spotkanie 3,5:2,5.

21-letni Duda to najwyżej sklasyfikowany polski arcymistrz (20. miejsce w rankingu FIDE na 1 listopada, 2748 pkt). Dwa lata starszy Dubow, zajmujący 58. miejsce w rankingu (2676), to nadzieja rosyjskich szachów. W ćwierćfinale wyeliminował swojego rodaka, ośmiokrotnego mistrza kraju Petera Swidlera.

Teraz Duda spotka się w finale z drugim szachistą Rosji, Aleksandrem Griszczukiem, notowanym na 10. miejscu w świecie (2764) i przed finałem liderem cyklu GP FIDE z 17 pkt, który w półfinale pokonał wicelidera Francuza Maxime’a Vachier-Lagrave – 13.

Kolejne lokaty zajmują Szachrijar Mamiedżarow (Azerbejdżan) – 10, Jan Niepomniaszczi (Rosja) – 9, Duda – 8 oraz Dubow i drugi z Polaków Radosław Wojtaszek – po 5.

Dwóch najlepszych w końcowej punktacji cyklu zakwalifikuje się do turnieju kandydatów – rywalizacji dającej bezpośrednią przepustkę do meczu o mistrzostwo świata z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

Cykl składa się z czterech turniejów, każdy z uczestników wybiera udział w trzech z nich. W każdym startuje po 16 szachistów, walka toczy się systemem pucharowym.

Turniej w Hamburgu jest trzecim w kolejności. Gospodarzem ostatniego GP FIDE będzie Tel Awiw (10-24 grudnia). Z Polaków w Izraelu wystartuje tylko Radosław Wojtaszek, który w Hamburgu odpadł w pierwszej rundzie.

Pula nagród w każdym z czterech turniejów wynosi 130 tysięcy euro, z czego 24 tys. trafi do triumfatora. Dodatkowo 280 tys. euro będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu, w tym 50 tys. dla zwycięzcy.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks