REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Tour de Pologne - Jacobsen po operacji, nie ma bezpośredniego zagrożenia życia

Tour de Pologne – Jacobsen po operacji, nie ma bezpośredniego zagrożenia życia

-

- Advertisement -

Kraksa, w której ucierpiał Fabio Jacobsen, wyglądała makabrycznie fot.Andrzej Grygiel/EPA-EFE/Shutterstock

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, który doznał najpoważniejszych obrażeń w kraksie na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, przeszedł w nocy pięciogodzinną operację w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym, nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia życia – poinformował w czwartek rano wicedyrektor ds. lecznictwa szpitala dr Paweł Gruenpeter.

Na razie 24-latek jest utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale jeszcze w czwartek lekarze planują jego wybudzenie. “W tej chwili przebywa na klinicznym oddziale intensywnej terapii w stanie stabilnym – ma własne ciśnienie; jest oczywiście wentylowany z powodu znieczulenia, które przebył na bloku operacyjnym. W piątek będzie próba wybudzenia go ze śpiączki – wtedy okaże się, jaki jest jego pełny stan zdrowia” – poinformował podczas porannego briefingu prasowego dr Paweł Gruenpeter.

Holenderski kolarz doznał poważnych urazów twarzoczaszki – okolic oczodołu, szczęki i żuchwy. “Na szczęście nie doszło do obrażeń gałek ocznych” – relacjonował lekarz. Dodał, iż wcześniejsze badanie tomograficzne nie wskazywało także na potencjalne uszkodzenia mózgu. Kolarz ma również stłuczenia klatki piersiowej, ale nie doznał urazów kręgosłupa, co jest – zdaniem lekarzy – pochodną tego, że jest młody i wysportowany.

W nocy ze środy na czwartek zespół anestezjologów, chirurgów szczękowych i laryngologów rozpoczął pięciogodzinną operację pacjenta, która zakończyła się ok. 5.30. “Ta operacja była bardzo skomplikowana ze względu na uraz twarzoczaszki. Jednak – z relacji lekarzy operujących – ta operacja przebiegła bez powikłań” – zaznaczył dr Gruenpeter.

“Oglądając przebieg wypadku, wszyscy się dziwią, że to się tylko tak skończyło, jeśli chodzi o uszkodzenia układu nerwowego, więc cieszymy się z tego powodu. Liczymy na to, że będzie dobrze” – podkreślił lekarz.

Jeszcze w czwartek Fabio Jakobsen będzie konsultowany przez chirurgów plastycznych; lekarze przyznają, że nie chodzi w tym przypadku tylko o efekt estetyczny, ale o przywrócenie prawidłowego działania wszystkich funkcji.

Drugi leczony w sosnowieckim szpitalu kolarz, który po kraksie na finiszu wyścigu trafił do sosnowieckiego szpitala, ma złamaną rękę. Rokowania co do jego dalszego leczenia są optymistyczne. Również stan poszkodowanego w środowej kraksie sędziego, leczonego w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, jest stabilny. W czwartek przechodzi dalsze badania – poinformowała ta placówka.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu ma status centrum urazowego. Trafiają tam ofiary najpoważniejszych wypadków w regionie, w tym górnicy – ofiary katastrof w kopalniach. Z sukcesem leczono tam też m.in. sapera, ciężko rannego w ubiegłorocznym wybuchu w lesie koło Kuźni Raciborskiej.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Enable Notifications.    Ok No thanks