Strona głównaSportTour de France - Merlier wygrał etap, kraksy faworytów

Tour de France – Merlier wygrał etap, kraksy faworytów

-

Belg Tim Merlier wygrał w Pontivy trzeci etap Tour de France, w którego końcówce doszło do kraks z udziałem faworytów wyścigu. Żółtą koszulkę lidera zachował siódmy na mecie jego kolega z drużyny Alpecin-Fenix Holender Mathieu van der Poel.

Merlier najszybciej finiszował z grupy 17 kolarzy, w której nie było najlepszych sprinterów. Wyprzedził swojego rodaka Jaspera Philipsena również z ekipy Alpecin-Fenix oraz Francuza Nacera Bouhanniego (Arkea-Samsic).

Na ostatnich kilometrach, ale jeszcze przed strefą ochronną, w kraksach uczestniczyli dwaj najlepsi kolarze ubiegłorocznej „Wielkiej Pętli” Słoweńcy Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) i Primoz Roglic (Jumbo-Visma). Pierwszy z nich stracił 26 sekund, a znacznie więcej Roglic – aż 1.21.

W pierwszej części etapu ofiarą wypadku był jeszcze jeden z faworytów, Brytyjczyk Geraint Thomas (Ineos Grenadiers). Zwycięzca Tour de France 2018 ukończył odcinek w tej samej grupie co Pogacar, ale według lekarza wyścigu – ze zwichniętym stawem barkowym.

Na samym finiszu przewrócił się z kolei Australijczyk Caleb Ewan (Lotto Soudal), powodując upadek także Słowaka Petera Sagana (Bora-Hansgrohe). W tej sytuacji Merlier, debiutujący w Tour de France, miał ułatwione zadanie i odniósł największy sukces w karierze. W maju 28-letni Belg wygrał odcinek Giro d’Italia.

Przed Roglicem dojechał do mety Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), tracąc 1.13. Rafał Majka (UAE Team Emirates) stracił ponad dwie minuty.

W klasyfikacji generalnej van der Poel wciąż wyprzedza o osiem sekund mistrza świata Francuza Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck-Quick Step). Z 18. miejsca na trzecie awansował Ekwadorczyk Richard Carapaz, który wyrasta na lidera ekipy Ineos Grenadiers – strata 31 sekund.