REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportTokio/żeglarstwo – Skrzypulec i Ogar-Hill spadły na drugie miejsce

Tokio/żeglarstwo – Skrzypulec i Ogar-Hill spadły na drugie miejsce

-

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill spadły po dwóch niedzielnych wyścigach olimpijskiej rywalizacji w żeglarskiej klasie 470 na drugie miejsce. W klasie Laser Radial triumfowała Dunka Anne-Marie Rindom, a w Laser Standard Australijczyk Matt Wearn.

Czwartego dnia zmagań w klasie 470 Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) nie pływały źle, bowiem w gronie 21 załóg wywalczyły piątą i czwartą lokatę. Jeszcze lepiej radziły sobie jednak mistrzynie świata sprzed dwóch lat i wicemistrzynie Europy Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre, które były pierwsze oraz trzecie i to Brytyjki wyprzedziły prowadzące od początku Polki.

REKLAMA

Biało-czerwone tracą jednak do nowych liderek tylko punkt, mają natomiast dziewięć „oczek” przewagi nad brązowymi medalistkami igrzysk w Rio de Janeiro z 2016 roku oraz mistrzyniami Starego Kontynentu Francuzkami Camillą Lecointre i Aloise Retornaz oraz 16 nad Szwajcarkami Lindą Fahrni i Mają Siegenthaler.

U mężczyzn ściga się 19 duetów. Po ośmiu startach na czele nadal znajdują się wicemistrzowie olimpijscy z Brazylii Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, którzy wyprzedzają tegorocznych brązowych medalistów czempionatu globu i Starego Kontynentu Hiszpanów Jordi Xammara i Nicolasa Garcię-Paz oraz aktualnych mistrzów świata Szwedów Antona Dahlberga i Fredrika Bergstroema. Polacy nie startują.

Podwójnie punktowane wyścigi medalowe z udziałem 10 czołowych żeglarzy zakończyły w niedzielę rywalizację w klasach Laser Radial i Laser Standard. W pierwszej najlepsza okazała się brązowa medalistka igrzysk z Rio i wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku z Gdańska Anne-Marie Rindom, a poza Dunką na podium stanęły także Szwedka Josefin Olsson oraz mistrzyni olimpijska sprzed pięciu lat z Brazylii i czterokrotna mistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester.

Rindom prowadzi polski szkoleniowiec Piotr Wojewski, a debiutująca na igrzyskach Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) była wśród 44 zawodniczek 17.

W klasie Laser Standard złoty medal, już przed ostatnim startem, zapewnił sobie aktualny wicemistrz świata Australijczyk Matthew Wearn, srebrny krążek, podobnie jak w Rio, zdobył Chorwat Tonci Stipanovic, a brązowy Norweg Hermann Tomasgaard. W stawce 35 żeglarzy nie było Polaka.

Ostatnie wyścigi kwalifikacyjne rozegrano w klasach Nacra 17 i Finn. W katamaranach, w których pływa 20 mieszanych załóg, do wtorkowego wyścigu medalowego z pierwszej pozycji przystąpią ubiegłoroczni mistrzowie Europy Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, z drugiej złoci medaliści czempionatu globu z 2020 roku Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet, a z trzeciej Niemcy Paul Kohlhoff i Alica Stuhlemmer.

W klasie Finn także nie ma polskiego reprezentanta, a bliski obrony wywalczonego w Brazylii tytułu jest pięciokrotny mistrz świata i dwukrotny Europy Brytyjczyk Giles Scott. Na drugiej pozycji w stawce 19 zawodników sklasyfikowany jest aktualny mistrz Starego Kontynentu i mistrz świata z 2018 roku Węgier Zsombor Berecz, a na trzeciej srebrny medalista ostatniego czempionatu globu Hiszpan Joan Cardona Mendez.

W tych konkurencjach ostatni start zaplanowano we wtorek, natomiast w poniedziałek odbędą się wyścigi medalowe w klasach 49er i 49erFX. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) sklasyfikowani są na dziewiątym miejscu i mogą poprawić się tylko o jedną lokatę.

Debiutującym w tej imprezie Aleksandrze Melzackiej (YKP Gdynia) i Kindze Łobodzie (AZS AWFiS) przypadła w klasie 49erFX 15. pozycja.

(PAP)

REKLAMA

2119314454 views

REKLAMA

2119314546 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110897 views

REKLAMA

2119314609 views

REKLAMA

2119314664 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119314704 views