REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportTokio/żeglarstwo - Skrzypulec i Ogar-Hill liderkami w klasie 470, Myszka czwarty

Tokio/żeglarstwo – Skrzypulec i Ogar-Hill liderkami w klasie 470, Myszka czwarty

-

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) prowadzą po pierwszym dniu żeglarskich zmagań na igrzyskach w klasie 470. Polki wygrały w środę oba wyścigi. Na czwartą pozycję z szóstej awansował deskarz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

W środę na akwenie w Enoshimie żeglarze ścigali się w ośmiu konkurencjach. Odpoczywali jedynie przedstawiciele klas Laser Standard i Laser Radial. Po raz pierwszy na wodę zeszły załogi w klasach 470 kobiet i mężczyzn oraz katamaranach Nacra 17 – Polacy startują tylko w tej pierwszej konkurencji.

REKLAMA

Znakomicie spisały się Skrzypulec i Ogar-Hill, które w świetnym stylu wygrały oba wyścigi. W tej klasie pływa 21 załóg – drugie są brązowe medalistki igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku oraz mistrzynie Europy Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a trzecie złote medalistki czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu Brytyjki Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre.

U mężczyzn rywalizuje 19 duetów, a najlepiej radzą sobie żeglarze z antypodów. Pierwsi są wicemistrzowie olimpijscy z Rio Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan, drudzy Paul Snow-Hansen i Dan Willcox z Nowej Zelandii, a czołową trójkę zamykają Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez Garcia-Paz.

Status quo w pierwszej trójce w klasie Finn. Na czele znajduje się Turek Alican Kaynar, drugi jest aktualny mistrz Europy i mistrz świata z 2018 roku Węgier Zsombor Berecz, a trzeci srebrny medalista ostatniego czempionatu globu Hiszpan Joan Cardona Mendez.

Na ten tercet mocno naciska broniący tytułu Giles Scott. Pięciokrotny mistrz świata i dwukrotny Europy okazał się najlepszy w dwóch środowych wyścigach i przesunął się z dziewiątego na czwarte miejsce. Wśród 19 żeglarzy nie ma Polaka.

W tych klasach zaplanowano 11 wyścigów, w tym ostatni podwójnie punktowany z udziałem 10 najlepszych, tzw. medalowy.

Żeglarze w windsurfingowej klasie RS:X mieli we wtorek przerwę, a trzeciego dnia swoich zmagań trzy razy stanęli na starcie. Bardzo dobrze spisał się Myszka, który dwa razy był piąty, dopłynął też na metę na drugiej pozycji i awansował z szóstej na czwartą lokatę.

40-letni reprezentant gdańskiego klubu ma tylko dwa punkty straty do trzeciego Francuza Thomasa Goyarda i dziewięć przewagi nad piątym Brytyjczykiem Tomem Squiresem.

Nie zmieniła się obsada dwóch czołowych miejsc. Stawkę 25 deskarzy otwiera tegoroczny mistrz świata i Europy Holender Kiran Badloe, a drugi jest wicemistrz globu i Starego Kontynentu Włoch Mattia Camboni.

O jedną pozycję poprawiła się Zofia Klepacka, która wyprzedziła Hei Man H V Chan z Hong Kongu i w gronie 27 zawodniczek po dziewięciu wyścigach jest ósma. Brązowa medalistka igrzysk z Londynu z 2012 roku uplasowała się w środę na siódmym, ósmym i drugim miejscu.

Prowadzenie straciła mistrzyni olimpijska i Europy oraz brązowa medalistka czempionatu globu Charline Picon. Francuzka spadła na trzecią lokatę, na pierwszą z drugiego awansowała Brytyjka Emma Wilson, a na drugą z trzeciego mistrzyni świata sprzed dwóch lat Chinka Yunxiu Lu.

Niezbyt dobrze wiedzie się w klasie 49er Łukaszowi Przybytkowi i Pawłowi Kołodzińskiemu. Skiffiści AZS AWFiS dotarli na metę na siódmej, 15. oraz 18. pozycji i po czterech startach wśród 19 załóg sklasyfikowani są na 13. miejscu.

Liderami są Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, którzy wyprzedzają Hiszpanów Diego Botina le Chevera i Iago Lopeza Marrę oraz Australijczyków Williama Phillipsa i Sama Phillipsa. Tuż za nimi plasują się broniący tytułu Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke.

W klasie 49erFX rywalizuje 21 załóg, a debiutujące na igrzyskach Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) awansowały o pięć lokat i zamykają pierwszą „10”. Polki były w środę ósme, piąte i siódme.

Pierwszą pozycje utrzymały ubiegłoroczne wicemistrzynie świata Charlotte Dobson i Saskia Tidey, a za Brytyjkami znajduja się mistrzynie globu z 2019 roku Holenderki Annemiek Bekkering i Annette Duetz oraz ubiegłoroczne triumfatorki światowego czempionatu Hiszpanki Tamara Dominguez i Paula Martin. Piąte są aktualne mistrzynie olimpijskie Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

W katamaranach Nacra 17 na czele plasują się ubiegłoroczni mistrzowie Europy Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, z kolejne lokaty zajmują Niemcy Paul Kohlhoff i Alica Stuhlemmer oraz wicemistrzowie olimpijscy i trzecia załoga mistrzostw świata z 2020 roku Australijczycy Jason Waterhouse i Lisa Darmanin.

Na piątej pozycji wśród 20 mieszanych duetów znajdują się broniący tytułu Santiago Lange i Cecilia Saroli. Sternik Argentyńczyków ma 59 lat i bierze udział w swoich siódmych igrzyskach, a zadebiutował w 1988 roku w Seulu. Poza złotym medalem z Rio Lange ma w dorobku także dwa brązowe krążki wywalczone w klasie Tornado w 2004 roku w Atenach i cztery lata później w Pekinie.

W tych klasach zaplanowano 13 wyścigów, w tym ostatni podwójnie punktowany z udziałem 10 najlepszych.

(PAP)

REKLAMA

2119163988 views

REKLAMA

2119164082 views

REKLAMA

REKLAMA

2120960436 views

REKLAMA

2119164151 views

REKLAMA

2119164207 views

REKLAMA

2119164252 views