REKLAMA

2120924262 views

REKLAMA

2120924260 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportTokio - z okien autobusów nie widać olimpijskiej gorączki

Tokio – z okien autobusów nie widać olimpijskiej gorączki

-

Upał daje się we znaki uczestnikom igrzysk w Tokio, ale trudno mówić o olimpijskiej gorączce u mieszkańców, obserwując stolicę Japonii z okien autobusów. Z racji pandemii COVID-19 to właściwie jedyna – z jednym wyjątkiem – opcja zagranicznych dziennikarzy na poznanie miasta.

Koronawirus i związane z nim obostrzenia wpłynęły na transport olimpijski. Przedstawiciele mediów nie mogą przez pierwsze dwa tygodnie korzystać z komunikacji publicznej, co było dotychczas tradycją przy obsłudze igrzysk. Teraz – mając na celu ochronę lokalnej społeczności – dziennikarzom udostępniono na ten czas dedykowane autobusy i ewentualnie czarterowane taksówki.

REKLAMA

Wyjątek od tego zamknięcia stanowią organizowane przez miasto wycieczki. W planie są rejs statkiem lub odwiedzenie jednej z największych atrakcji Tokio. Problem polega jednak na ograniczonej liczbie miejsc oraz terminach. Odbywać się będą bowiem w zdecydowanej większości w trakcie igrzysk w ciągu dnia, kiedy przedstawiciele mediów będą śledzili zmagania sportowe.

Przemierzając kolejne kilometry na trasie z hotelu do olimpijskich obiektów na ulicach zwykle nie widać zbyt wielu osób. W ciągu dnia przyczyną może być dający się we znaki upał, wieczorem z kolei restrykcje nałożone przez władze w związku z pandemią. Zwykle mieszkańcy miasta-gospodarza oraz przyjeżdżający z innych stron kibice gromadzili się wokół wielu przygotowanych z myślą o nich atrakcjach okołoolimpijskich. Teraz – ze względu na COVID-19 – zdecydowana większość tego typu inicjatyw została odwołana.

Znani z rygorystycznego przestrzegania wprowadzonych zasad Japończycy stale noszą maseczki w przestrzeni publicznej. Rzadko udaje się wypatrzeć miejscowego “buntownika”.

Przyjezdnych może zaskoczyć małe natężenie ruchu. Po największej pod względem liczby mieszkańców metropolii świata można byłoby się spodziewać dużych kortów. Tymczasem, przemieszczając się na “trasie olimpijskiej” raczej nie dostrzega się tego problemu. Droga na krótkim odcinku może zająć dużo czasu, ale wynika to raczej z przyjętej trasy, która przeważnie nie jest najkrótszą z możliwych. W niektórych rejonach dostrzec też można specjalne pasy przeznaczone dla pojazdów olimpijskich, choć – jak na razie – nie widać konieczności korzystania z takiego priorytetowego traktowania.

Na niektórych, większych z mijanych ulic przy słupach z sygnalizacją świetlną przymocowano niewielkie plakaty z symboliką igrzysk, a na wiaduktach takie z zapisaną w języku japońskim datą rozpoczynającej się oficjalnie w piątek imprezy.

Trudno na tej podstawie odnieść wrażenie wielkiego entuzjazmu mieszkańców wobec niej. Być może jego zmniejszenie ma związek z okolicznościami, w jakich się odbywa. Dyrektor zarządzający Komitetu Organizacyjnego Toshiro Muto jeszcze we wtorek przyznał, że nie jest wykluczona opcja definitywnego odwołania w ostatniej chwili olimpijskich zmagań, wobec rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Brak entuzjazmu i radości nie grozi zaś sportowcom. Polskie wioślarki z czwórki podwójnej, które w piątek zaliczyły występ w przedbiegu, przyznały, że wyzwaniem jest zakup maskotek w sklepiku na terenie wioski olimpijskiej.

“Jak przyszłyśmy, to było pusto. Podobno dziś ma być po południu nowa dostawa. Rozmawiałyśmy między sobą, że jak uda nam się szybko wyrobić na torze, to może jeszcze zdążymy” – zaznaczyła z uśmiechem jedna z nich.

(PAP)

REKLAMA

2119461850 views

REKLAMA

2119461936 views

REKLAMA

REKLAMA

2121258286 views

REKLAMA

2119461998 views

REKLAMA

2119462052 views

REKLAMA

2119462089 views