0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportTokio - MKOl: możliwe przełożenie igrzysk, decyzja w ciągu czterech tygodni

Tokio – MKOl: możliwe przełożenie igrzysk, decyzja w ciągu czterech tygodni

-

- Advertisement -

Wszystko wskazuje na to, że znicz olimpijski nie zapłonie 24 lipca w Tokio fot.Facebook

Międzynarodowy Komitet Olimpijski daje sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie terminu igrzysk olimpijskich w Tokio – poinformowano w opublikowanym w niedzielę komunikacie. “Nie jest rozważane ich zupełne odwołanie” – napisano.

MKOl znalazł się pod presją niektórych środowisk sportowych, ponieważ pomimo pandemii koronawirusa utrzymywał, że igrzyska w stolicy Japonii odbędą się zgodnie z planem, tj. od 24 lipca do 9 sierpnia. Obecnie sportowy świat praktycznie zamarł, niemal wszystkie zawody zostały odwołane, bądź przełożone, w tym kwalifikacje olimpijskie.

“Aby chronić zdrowie wszystkich zaangażowanych i przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania się COVID-19, Komitet Wykonawczy MKOl ogłasza, że organizacja zwiększy liczbę planowanych scenariuszy igrzysk olimpijskich w Tokio. Te scenariusze dotyczą modyfikacji istniejących planów, w myśl których igrzyska rozpoczną się 24 lipca, oraz możliwych zmian terminu ich rozpoczęcia” – wyjaśniono w oświadczeniu, opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej MKOl.

W komunikacie przyznano, że istnieją argumenty za i przeciw utrzymaniu pierwotnego terminu.

“Z jednej strony, sytuacja jest coraz lepsza w Japonii, gdzie ciepło witany jest ogień olimpijski. Z drugiej strony, notuje się dramatyczny wzrost przypadków zachorowań i nowe ogniska COVID-19 w różnych krajach na różnych kontynentach. To doprowadziło Komitet Wykonawczy do wniosku, że MKOl musi zrobić kolejny krok w planowaniu scenariuszy” – stwierdzono.

Zauważono jednocześnie, że przełożenie igrzysk wiązałoby się z wieloma problemami.

“Część kluczowych aren potrzebnych podczas olimpiady może być potencjalnie niedostępna w innym terminie. Trudno poradzić sobie z faktem, że zarezerwowano już miliony nocy w hotelach, a międzynarodowy kalendarz co najmniej 33 sportów olimpijskich musiałby zostać zmodyfikowany. To tylko niektóre z wielu, wielu wyzwań” – napisano.

Wśród rozpatrywanych scenariuszy nie będzie takiego, który zakładałby zupełne odwołanie imprezy. “To nie rozwiązałoby żadnego z tych problemów i nikomu by nie pomogło” – zaznaczono.

Dyskusje o kolejnych działaniach MKOl prowadzić będzie z Komitetem Organizacyjnym i władzami Japonii, wszystkimi międzynarodowymi federacjami i narodowymi komitetami olimpijskimi.

“Wymagane będzie też poświęcenie i współpraca właścicieli praw do transmisji i naszych sponsorów, a także wszystkich partnerów, dostawców i wykonawców związanych z igrzyskami” – zauważono.

Niektóre media podają, że decyzja o przełożeniu igrzysk już tak naprawdę zapadła. “Wciąż jednak nie ma postanowienia w sprawie daty olimpiady. Trzy najbardziej możliwe terminy to listopad 2020, lato 2021 lub lato 2022” – ujawniła hiszpańska rozgłośnia Cadena Ser.

Dziennikarze radia przypomnieli, że w ostatnich dniach wnioski o zmianę terminu największej sportowej imprezy globu kierowały liczne światowe, a także hiszpańskie federacje, m.in. lekkoatletyki, piłki nożnej, pływania i triatlonu.W swoich apelach hiszpańscy działacze sportowi wskazywali na panujący na całym świecie chaos wywołany pandemią koronawirusa. Zwracali też uwagę na trudne warunki do odbywania treningów w zdominowanej przez zachorowania na COVID-19 Hiszpanii. Podobne problemy mają zresztą sportowcy praktycznie wszystkich narodowości, a apele o przełożenie igrzysk napływają także z wielu innych krajów.

Na całym świecie odnotowano już 322 tys. przypadków koronawirusa, ponad 13,7 tys. ludzi zmarło.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA