0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportStoch: nie wyobrażałem sobie, że wyląduję tak daleko

Stoch: nie wyobrażałem sobie, że wyląduję tak daleko

-

Kamil Stoch fot.Antonio Bat/EPA
Kamil Stoch: to było moje wielkie marzenie, żeby wylądować poza 250. metrem  fot.Antonio Bat/EPA

Bohaterem sobotniego konkursu drużynowego Pucharu Świata w skokach narciarskich był Kamil Stoch. W Planicy wynikiem 251,5 m poprawił rekord obiektu i Polski. – Nie wyobrażałem sobie, że wyląduję tak daleko – przyznał.

REKLAMA

Polacy zajęli trzecie miejsce i praktycznie zapewnili sobie pierwszy triumf w klasyfikacji Pucharu Narodów. Wyprzedzić mogą ich już tylko Niemcy, ale i szanse są czysto matematyczne.

– To znaczy dla nas bardzo wiele, bo zwycięstwo w tej klasyfikacji to sukces wszystkich. Wielu ludzi, a nie tylko jednego zawodnika – podkreślił Stoch.

W sobotę, w ostatnim konkursie drużynowym w sezonie, trener Stefan Horngacher postawił na złotą ekipę z mistrzostw świata. Obok Stocha, w składzie znaleźli się Dawid Kubacki, Piotr Żyła i Maciej Kot.

Formą zaimponował przede wszystkim Stoch, który w finale skakał po fenomenalnej próbie Stefana Krafta. Austriakowi zmierzono 251 m i wydawało się, że na Letalnicy dalej wylądować się już nie da.

– To było moje wielkie marzenie, żeby wylądować poza 250. metrem, natomiast nie sądziłem, że to się stanie podczas tego weekendu, a zwłaszcza tutaj w Planicy – przyznał Stoch, podwójny mistrz olimpijski z Soczi.

Na pytanie, czy dotknął jakąś częścią ciała zeskoku, odparł: “A kto powiedział, że szorowałem? Jakie to ma znaczenie? Wylądowałem, ustałem, rekord jest”.

Wiceliderowi klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zależało na tym, żeby przede wszystkim podziękować osobom, które były w tym sezonie współautorem sukcesów.

– To niesamowity rok dla całej naszej ekipy i dlatego chciałem podziękować z całego serca nie tylko zawodnikom, ale też trenerom, naszym rodzinom, kibicom, wszystkim pracownikom PZN i Adamowi Małyszowi. Każdy kto miał nawet minimalny wkład w nasze sukcesy zasługuje na podziękowania – podkreślił.

Jednocześnie zauważył, że sezon się jeszcze nie skończył. Pozostał ostatni konkurs – indywidualny w niedzielę.

– Przed nami jeszcze jeden dzień latania, czerpania z radości z tego, co robimy. Trzeba trzymać się na nogach i być skoncentrowanym – zaznaczył.

Przed piątkowym konkursem wydawało się, że Stoch może walczyć o drugą w karierze Kryształową Kulę. Był w nim jednak piąty i do lidera pucharowej klasyfikacji Krafta traci obecnie 86 pkt. Po tych zawodach przyznał, że już nie wierzy w końcowy triumf.

– Może dlatego presja jest teraz zdecydowanie mniejsza i udało się trochę w sobotę polatać. To był jednak trudny konkurs, ponieważ walczyliśmy z drużyną Austrii do samego końca. Słyszałem, że Kraft skoczył bardzo daleko i wiedziałem, że w tym wszystkim muszę odnaleźć siebie i swój system koncentracji. Zrobić to, co potrafię – opowiadał o swoich emocjach.

Ale jak tylko wybił się z progu wiedział, że jest w stanie wyciągnąć z tego skoku bardzo dużo.

– Nie wiedziałem tylko, jak będzie na dole. W lotach narciarskich bardzo duże znaczenie ma to, jakie są warunki zwłaszcza w dolnej części zeskoku. Nie było żadnego strachu, chciałem jeszcze, jeszcze i jeszcze dalej – podsumował.

W niedzielę w finale sezonu wystąpi pięciu biało-czerwonych: Stoch, Kot, Żyła, Kubacki i Jan Ziobro.

(PAP)

REKLAMA

2118618599 views

REKLAMA

REKLAMA

2118618708 views

REKLAMA

REKLAMA

2120415066 views

REKLAMA

2118618786 views

REKLAMA

2118618850 views

REKLAMA

2118618910 views