0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportRok 2016 w sporcie - najważniejsze wydarzenia

Rok 2016 w sporcie – najważniejsze wydarzenia

-

Postawa polskich piłkarzy w mijającym roku bbyła jedną z najmilszych niespodzianek mijającego roku fot.Robert Ghement/EPA
Postawa polskich piłkarzy była jedną z najmilszych niespodzianek mijającego roku fot.Robert Ghement/EPA

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w sporcie:

STYCZEŃ

REKLAMA

4.1. Pierwsza poważna roszada w światowym futbolu. Hiszpan Rafael Benitez został zwolniony z funkcji trenera Realu Madryt. Zastąpił go jeden z najlepszych piłkarzy świata przełomu wieków Francuz Zinedine Zidane.

6.1. Polacy zanotowali najgorszy start w narciarskim Turnieju Czterech Skoczni od sezonu 1999/2000. Żadnemu z biało-czerwonych nie udało się w czterech konkursach zająć miejsca w czołowej „15”. Poważny kryzys przeżywał dwukrotny mistrz olimpijski Kamil Stoch, który w Bischofshofen nie zakwalifikował się nawet do konkursu. Zawody zdominował Peter Prevc, który w sumie zwyciężył w trzech odsłonach imprezy. Słoweniec później sięgnął także po Kryształową Kulę Pucharu Świata. Najlepszy z Polaków Stoch znalazł się dopiero na 22. miejscu.

7.1. Polskie siatkarki były bardzo blisko, by zachować nadzieje na awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, ale w tureckiej Ankarze w meczu ostatniej szansy uległy Włoszkom 2:3 i przekreśliły szanse na wyjazd do Brazylii. Cztery lata wcześniej w Londynie także nie wystąpiły.

10.1. Polscy siatkarze po emocjonującym meczu z Niemcami i wygranej 3:2 zachowali szansę gry w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W rozegranym w Berlinie turnieju zajęli trzecie miejsce i zapewnili sobie udział w interkontynentalnych rozgrywkach.

10.1. Justyna Kowalczyk zajęła 23. miejsce w cyklu Tour de Ski w biegach narciarskich. Na metę usytuowaną na stoku Alpe Cermis w Val di Fiemme pierwsza dotarła Therese Johaug. Norweżka najlepsza była także w 2014 roku. Polka zanotowała najsłabszy występ w karierze. Dwukrotnie tych zawodów nie ukończyła. Zapowiedziała, że w tej imprezie startowała po raz ostatni. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zakończyła sezon na 16. miejscu – najsłabszym od 11 lat.

11.1. Argentyńczyk Lionel Messi z Barcelony po raz piąty w karierze został wybrany najlepszym piłkarzem świata i otrzymał Złotą Piłkę FIFA. Wcześniej był wyróżniany tym tytułem w latach 2009-2012.

17.1. Damian Zieliński wywalczył Puchar Świata w kolarstwie torowym w najbardziej prestiżowej konkurencji sprintu. To jego największy sukces w karierze.

18.1. Magda Linette, Urszula Radwańska i Jerzy Janowicz odpadli w 1. rundzie Australian Open. Agnieszka Radwańska dotarła do półfinału, w którym uległa Serenie Williams. Amerykankę w finale pokonała Niemka polskiego pochodzenia Angelique Kerber. Był to jej pierwszy wielkoszlemowy tytuł. Wśród mężczyzn po raz szósty triumfował Serb Novak Djokovic.

28.1. Polscy piłkarze ręczni bardzo słabo zaprezentowali się w mistrzostwach Europy, których byli gospodarzami. Zostali sklasyfikowani na siódmym miejscu. W konsekwencji pracę stracił niemiecki szkoleniowiec Michael Biegler. Tytuł wywalczyli Niemcy, którzy w finale w Krakowie pokonali Hiszpanię.

LUTY

1.2. W angielskim futbolu doszło do kilku znaczących roszad trenerskich. Zdecydowano, że od nowego sezonu Manchester City obejmie Hiszpan Josep Guardiola, a Portugalczyk Jose Mourinho przeniesie się do Manchesteru United. Obaj podpisali trzyletnie kontrakty.

4.2. Polski Związek Narciarski ogłosił, że Łukasz Kruczek po zakończeniu sezonu przestanie być trenerem polskich skoczków. 40-letni szkoleniowiec opublikował oświadczenie, że decyzję podjął sam już miesiąc wcześniej. Później podpisał kontrakt z włoską federacją, a jego miejsce zajął Austriak Stefan Horngacher.

5.2. Polskie biathlonistki osiągnęły największy sukces w sezonie. Krystyna Guzik zajęła drugie, a Monika Hojnisz – czwarte miejsce w sprincie na 7,5 km Pucharu Świata w kanadyjskim Canmore. To najlepszy rezultat Guzik od 2013 roku, kiedy zdobyła srebro mistrzostw świata. Tydzień później na tym samym dystansie Polka była trzecia.

7.2. Polskie tenisistki przegrały z Amerykankami 0:4 w 1. rundzie Grupy Światowej II Pucharu Federacji.

12.2. Sprinterka UKS Czwórka Żory Ewa Swoboda poprawiła w Toruniu wynikiem 7,07 s 17-letni halowy rekord globu juniorek w biegu na 60 m. O młodej Polce zaczęły mówić wszystkie lekkoatletyczne media na świecie.

26.2. Piotr Myszka i Małgorzata Białecka zostali mistrzami świata w windsurfingowej klasie RS:X. Zawody rozegrano w Izraelu.

26.2. Gianni Infantino został prezydentem Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). Szwajcar otrzymał w drugiej turze wyborów 115 z 207 głosów, a zatem więcej niż 50 procent. Zastąpi na tym stanowisku zawieszonego na sześć lat rodaka Josepha Blattera.

27.2. Urodzony w Kirgistanie Tałant Dujszebajew został wybrany na selekcjonera reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Najpierw podpisał kontrakt do igrzysk w Rio de Janeiro, a później przedłużono go do 2020 roku.

MARZEC

2.3. Dwa medale zdobyli Polacy w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym w Londynie. Złoto wywalczyła Katarzyna Pawłowska w wyścigu punktowym, a srebro Małgorzata Wojtyra na 3 km na dochodzenie.

6.3. Polscy tenisiści przegrali w Gdańsku z Argentyńczykami 2:3 w 1. rundzie Grupy Światowej Pucharu Davisa. Biało-czerwoni debiutowali w najwyższej klasie tych rozgrywek.

7.3. 28-letnia rosyjska tenisistka Maria Szarapowa przyznała, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas styczniowego Australian Open. Jak wyjaśniła, chodziło o substancję meldonium. Została zdyskwalifikowana na dwa lata, a później skrócono jej karę do kwietnia 2017. Jak się okazało był to początek wielkiej afery związanej z tym lekiem. Dzień później złapany na dopingu został także m.in. mistrz i rekordzista świata w łyżwiarstwie szybkim Rosjanin Paweł Kuliżnikow.

18.3. Trzy medale zdobyli Polacy w halowych mistrzostwach świata w lekkoatletyce rozegranych w Portland. Srebro wywalczyła sztafeta 4×400 m kobiet, a brązowe zawisły na szyjach skoczkini wzwyż Kamili Lićwinko i tyczkarza Piotra Liska.

20.3. Polskie piłkarki ręczne nie zakwalifikowały się do turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Biało-czerwone w rosyjskim Astrachaniu przegrały wszystkie trzy mecze, ulegając Meksykankom, Szwedkom i ekipie gospodarzy.

24.3. W wieku 68 lat zmarł w Barcelonie słynny holenderski piłkarz Johan Cruyff. W oświadczeniu na jego stronie internetowej napisano, że „zmarł w otoczeniu rodziny i przyjaciół, przegrywając walkę z nowotworem”.

KWIECIEŃ

5.4. Mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Tatiana Biełoborodowa (bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Łysenko) została zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków. Grozi jej dożywotnia dyskwalifikacja, ponieważ to jej druga wpadka dopingowa. W październiku MKOl oficjalnie pozbawił ją złotego medalu igrzysk w Londynie i zwrócił się do federacji lekkoatletycznej o korektę wyników. Wtedy trofeum powędruje do drugiej wówczas Anity Włodarczyk.

9.4. Polscy piłkarze ręczni zapewnili sobie awans do igrzysk w Rio de Janeiro. W turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku pokonali Macedonię, Chile i Tunezję.

17.4. Krzysztof Głowacki pokonał jednogłośnie na punkty Steve’a Cunninghama i obronił tytuł mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej. Amerykański bokser aż cztery razy leżał „na deskach” podczas 12-rundowej walki w Nowym Jorku.

17.4. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów po porażce z Lube Cucine Civitanova 2:3 zajęli czwarte miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. W Krakowie triumfował Zenit Kazań.

17.4. Polskie tenisistki przegrały w Inowrocławiu z Tajwanem i spadły do grupy I Strefy Euroafrykańskiej. W reprezentacji nie zagrała m.in. Agnieszka Radwańska.

28.4. Trener reprezentacji Polski piłkarek ręcznych Kim Rasmussen nie zdecydował się na przedłużenie kontraktu, który obowiązywał do 31 sierpnia. Jego miejsce zajął Leszek Krowicki.

MAJ

2.5. Mały klub Leicester City po raz pierwszy w historii został piłkarskim mistrzem Anglii. Jednym z zawodników zespołu jest Marcin Wasilewski, do którego po wakacjach dołączył Bartosz Kapustka.

7.5. Piłkarze Bayernu Monachium, w którego barwach gra Robert Lewandowski, zostali po raz czwarty z rzędu mistrzami Niemiec. Polak z dorobkiem 30 goli został królem strzelców niemieckiej ekstraklasy i pierwszym od 39 lat piłkarzem z minimum 30 bramkami.

9.5. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie zmniejszył dyskwalifikację szefa Europejskiej Unii Piłkarskiej Michela Platiniego z sześciu do czterech lat. Francuz, który oczekiwał uniewinnienia, zrezygnował z kierowania UEFA.

15.5. Na stulecie klubu Legia Warszawa została piłkarskim mistrzem Polski.

18.5. Piłkarze Sevilli, której zawodnikiem jest Grzegorz Krychowiak, po raz trzeci z rzędu triumfowali w Lidze Europejskiej. W finale w Bazylei pokonali Liverpool 3:1.

19.5. Szwajcarski tenisista Roger Federer z powodu kłopotów zdrowotnych wycofał się z wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. Jak się potem okazało, jeden z najlepszych w historii zawodników nie poradził sobie z urazem i zrezygnował z całego sezonu. W stolicy Francji w wyniku kontuzji nie wystąpił także Hiszpan Rafael Nadal.

Zawody nie były udane też dla Polaków. Magda Linette odpadła w 1. rundzie, a Agnieszka Radwańska dotarła tylko do 1/8 finału. Przegrała z Bułgarką Cwetaną Pironkową. Była to pierwsza od ponad siedmiu lat porażka polskiej tenisistki z rywalką spoza czołowej „100” rankingu WTA. Turniej wygrali Hiszpanka Garbine Muguruza i Serb Novak Djokovic.

21.5. Radosław Kawęcki zdobył w Londynie złoty medal pływackich mistrzostw Europy na 200 m stylem grzbietowym, powtarzając sukces z dwóch poprzednich imprez. Srebro na 100 m st. motylkowym wywalczył Konrad Czerniak, a męskiej sztafecie 4×200 m do podium zabrakło setnej sekundy.

28.5. Real Madryt po raz 11. zdobył piłkarski Puchar Europy. W finale Ligi Mistrzów w Mediolanie pokonał lokalnego rywala Atletico w rzutach karnych 5-3.

29.5. Włoch Vincenzo Nibali (Astana) po raz drugi w karierze został zwycięzcą wyścigu kolarskiego Giro d’Italia. Rafał Majka (Tinkoff) zmagania zakończył na piątym miejscu.

29.5. Piłkarze ręczni Vive Tauronu zostali triumfatorami Ligi Mistrzów. Kielczanie pokonali w finale w Kolonii MVM Veszprem po rzutach karnych 39:38. To największy sukces polskiego klubu w tej dyscyplinie.

CZERWIEC

1.6. Legia Warszawa poinformowała, że Rosjanin Stanisław Czerczesow nie będzie już prowadził zespołu piłkarskiego mistrza Polski. Kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron, a jego miejsce później zajął Albańczyk Besnik Hasi.

2.6. Polscy siatkarze awansowali na igrzyska. Olimpijski występ zapewnili sobie w Tokio, gdzie w turnieju interkontynentalnym zanotowali sześć zwycięstw i jedną porażkę.

2.6. W wieku 72 lat zmarł Andrzej Niemczyk, były selekcjoner reprezentacji siatkarek, który dwukrotnie doprowadził Polki do mistrzostwa Europy. Od dawna zmagał się z chorobą nowotworową.

4.6. W wieku 74 lat w szpitalu w Phoenix zmarł legendarny bokser Muhammad Ali. „Esteta ringu” – jak pisali o nim dziennikarze. Był znany nie tylko jako sportowiec, ale często wypowiadał się na tematy znacznie ważniejsze. Jego dokonania i charyzma zostaną zapamiętane na długo.

12.6. Polscy piłkarze odnieśli historyczne zwycięstwo. W inauguracyjnym meczu mistrzostw Europy we Francji pokonali Irlandię Płn. 1:0. W turnieju głównym brali udział po raz trzeci, a w 2008 i 2012 roku łącznie zanotowali trzy remisy i trzy porażki.

16.6. Polscy piłkarze zremisowali z mistrzami świata Niemcami 0:0 w swoim drugim meczu w mistrzostwach Europy we Francji i byli o krok od awansu do 1/8 finału.

17.6. Afera dopingowa w Rosji zatacza coraz większe kręgi. IAAF postanowiło całkowicie wykluczyć lekkoatletów tego kraju z udziału w igrzyskach. Z kolei Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) poinformowała, że rosyjskie ministerstwo sportu nakazało ukrywanie pozytywnych wyników testów z mistrzostw świata w 2013 roku w Moskwie.

21.6. Polscy piłkarze awansowali do 1/8 finału mistrzostw Europy we Francji. W ostatnim meczu grupowym pokonali Ukrainę 1:0.

25.6. Trwał marsz polskich piłkarzy w Euro 2016. W 1/8 finału pokonali Szwajcarię, ale dopiero po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis 1:1.

27.6. Agnieszka Radwańska odpadła w 1/8 finału wielkoszlemowego Wimbledonu. Polska tenisistka przegrała ze Słowaczką Dominiką Cibulkovą. Na 1. rundzie swój występ zakończyły Magda Linette i Paula Kania. Triumfowała Amerykanka Serena Williams, dla której był to 22. wielkoszlemowy tytuł – wyrównała tym samym osiągnięcie Niemki Steffi Graf. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Szkot Andy Murray.

30.6. Skończył się piękny sen polskich piłkarzy w mistrzostwach Europy we Francji. Biało-czerwoni przegrali z Portugalią po rzutach karnych w ćwierćfinale. Pechowcem okazał się Jakub Błaszczykowski, wcześniej zdobywca dwóch goli w turnieju i wyróżniający się zawodnik biało-czerwonych. Po 90 minutach gry i dogrywce był remis 1:1. Dotarcie tak daleko uznano za wielki sukces polskiego futbolu, w kraju kadrę witały tłumy. W finale Portugalia okazała się lepsza po dogrywce od Francji 1:0.

LIPIEC

6.7. Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o przedłużeniu kontraktu z selekcjonerem reprezentacji Adamem Nawałką do końca eliminacji mistrzostw świata 2018. To efekt dobrej gry Polaków w Euro 2016 we Francji.

8.7. Polska po raz pierwszy w historii zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej lekkoatletycznych mistrzostw Europy. W 23. edycji w Amsterdamie biało-czerwoni wywalczyli 12 krążków: sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy. Najlepsi w swoich konkurencjach okazali się w rzucie młotem Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, w skoku o tyczce Robert Sobera, w rzucie dyskiem Piotr Małachowski, w biegu na 1500 m Angelika Cichocka i na 800 m Adam Kszczot.

18.7. Belgijski kolarz Tim Wellens z ekipy Lotto Soudal zwyciężył w 73. Tour de Pologne. W imprezie startował także m.in. Michał Kwiatkowski, który zakończył rywalizację na 34. pozycji.

18.7. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zarekomendowała Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu (MKOl) wykluczenie wszystkich Rosjan z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. To reakcja na raport o dopingu podczas imprezy w Soczi w 2014 roku. Ostatecznie do tego nie doszło, a decyzje miały podejmować międzynarodowe federacje poszczególnych dyscyplin.

22.7. Amerykanka Kendra Harrison poprawiła w Londynie w mityngu Diamentowej Ligi wynikiem 12,20 28-letni rekord świata w biegu na 100 m ppł. Do tej pory najlepszy czas w historii należał do Bułgarki Jordanki Donkowej i wynosił 12,21.

24.7. Brytyjczyk Chris Froome z ekipy Sky po raz trzeci wygrał największy wyścig kolarski Tour de France. Poprzednio triumfował w 2013 i 2015 roku. Najlepszym „góralem” został natomiast Rafał Majka (Tinkoff), powtarzając sukces sprzed dwóch lat.

SIERPIEŃ

1.8. Piłkarze reprezentacji Polski zmienili kluby – Jakub Błaszczykowski podpisał trzyletni kontrakt z VfL Wolfsburg, Arkadiusz Milik na pięć lat związał się z SSC Napoli, a Bartosz Kapustka został zawodnikiem mistrza Anglii Leicester City.

5.8. Pełniący obowiązki prezydenta Brazylii Michel Temer oficjalnie otworzył igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Na stadionie Maracana przeszła w rytmie samby defilada zawodników z 207 ekip. To rekordowa liczba krajów uczestniczących w największej sportowej imprezie. Znicz olimpijski zapalił były maratończyk Vanderlei de Lima. Polaków ostatecznie w Brazylii reprezentowało 243 sportowców w 23 dyscyplinach. Chorążym był piłkarz ręczny Karol Bielecki.

6.8. Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Na finiszu zawodnika z Zegartowic wyprzedzili Belg Greg Van Avermaet oraz Duńczyk Jakob Fuglsang. To był pierwszy medal dla polskiej ekipy na brazylijskich igrzyskach. Tego samego dnia z turniejem tenisowym pożegnała się Agnieszka Radwańska, która w pierwszej rundzie nie poradziła sobie z mało znaną Chinką Saisai Zheng.

7.8. Na pływalni w Rio de Janeiro wśród kobiet bohaterką była Węgierka Katinka Hosszu, która wywalczyła trzy złote i jeden srebrny medal olimpijski. Swoją dominację udowodnił także Michael Phelps. Amerykanin powiększył swoją kolekcję do 23 złotych medali. W Rio na najwyższym stopniu podium stanął pięciokrotnie, w tym m.in. na 200 m stylem zmiennym. Były to czwarte igrzyska z rzędu, na których był najlepszy w tej konkurencji. Nikt wcześniej nie dokonał takiej sztuki. Polacy wypadli bardzo słabo, żaden nie dostał się do finału.

7.8. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski postanowił, że żaden Rosjanin nie wystąpi w igrzyskach w Rio de Janeiro. To efekt zawieszenia tamtejszego komitetu z powodu skandalu dopingowego.

8.8. Sztangista Tomasz Zieliński, tegoroczny mistrz Europy w kategorii 94 kg, został przyłapany na stosowaniu dopingu – poinformował Polski Związek Podnoszenia Ciężarów (PZPC). Zawodnik, który przebywał wówczas na igrzyskach w Rio de Janeiro, został skreślony z kadry olimpijskiej. Parę dni później ten sam los spotkał jego brata, mistrza olimpijskiego z Londynu Adriana. Obaj mieli w Brazylii walczyć o medale. Do dymisji podał się prezes związku Szymon Kołecki.

11.8. Historyczny dzień dla polskiego wioślarstwa. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj zdobyły pierwszy złoty medal olimpijski kobiecej osady. Podopieczne trenera Marcina Witkowskiego wygrały rywalizację w dwójce podwójnej. Chwilę wcześniej brąz wywalczyły w czwórce podwójnej Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska.

12.8. Etiopka Almaz Ayana pobiła wynikiem 29.17,45 rekord świata w biegu na 10 000 m w pierwszym lekkoatletycznym finale igrzysk olimpijskich. Poprawiła o ponad 14 sekund poprzedni najlepszy wynik, należący od 23 lat do Chinki Junxia Wang.

13.8. Piotr Małachowski wynikiem 67,55 m został wicemistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem. W ostatniej kolejce prowadzącego od początku konkursu Polaka wyprzedził Niemiec Christoph Harting – 68,37.

15.8. Brytyjczyk Andy Murray pokonując w finale Argentyńczyka Juana Martina Del Potro 7:5, 4:6, 6:2, 7:5 został pierwszym tenisistą, który zdobył dwa złote medale olimpijskie w grze pojedynczej. Finałowe spotkanie igrzysk w Rio de Janeiro trwało ponad cztery godziny. Wśród kobiet sensacyjnie wygrała Portorykanka Monica Puig, która okazała się lepsza od Niemki polskiego pochodzenia Angelique Kerber.

15.8. Wayde van Niekerk z RPA wynikiem 43,03 w finale olimpijskim w Rio de Janeiro ustanowił rekord świata w biegu na 400 m. O 0,15 s poprawił osiągnięcie Amerykanina Michaela Johnsona z mistrzostw globu w Sewilli z 1999 roku.

15.8. Jamajczyk Usain Bolt został mistrzem olimpijskim w biegu na 100 m. Później wygrał także rywalizację na 200 m i wywalczył złoto z kolegami ze sztafety 4×100 m. We wszystkich tych konkurencjach po raz trzeci z rzędu triumfował w igrzyskach. To szósty sportowiec, a trzeci lekkoatleta, który może się pochwalić co najmniej dziewięcioma miejscami na najwyższym stopniu podium.

15.8. Anita Włodarczyk zdobyła złoty medal olimpijski w rzucie młotem poprawiając wynikiem 82,29 należący do niej rekord świata. Później ten wynik poprawiła jeszcze we wrześniu na Stadionie Narodowym w Warszawie w trakcie Memoriału Kamili Skolimowskiej. Uzyskała wówczas 82,98.

16.8. Kajakarka Marta Walczykiewicz zdobyła srebrny medal w konkurencji K1 200 m igrzysk olimpijskich. Z kolei na najniższym stopniu podium w K2 na 500 m stanęły Beata Mikołajczyk i Karolina Naja. To trzeci medal Mikołajczyk w karierze.

17.8. Kandydat do medalu olimpijskiego w rzucie młotem Paweł Fajdek odpadł w eliminacjach zmagań w Rio de Janeiro. To jedna z większych porażek dwukrotnego mistrza świata w karierze.

17.8. Polscy siatkarze przegrali z Amerykanami 0:3 i po raz trzeci z rzędu odpadli w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego. W konsekwencji w październiku pracę stracił francuski trener Stephane Antiga, któremu nie przedłużono kontraktu. Po złoto sięgnęli gospodarze Brazylijczycy, którzy w finale pokonali Włochów.

18.8. Kaori Icho została pierwszą zapaśniczką z dorobkiem czterech złotych medali olimpijskich, a zarazem pierwszą w ogóle zawodniczką triumfującą w czterech kolejnych igrzyskach w konkurencji indywidualnej.

18.8. Zapaśniczka Monika Michalik zdobyła brązowy medal olimpijski w kategorii 63 kg. W decydującym pojedynku Polka pokonała Rosjankę Innę Trażukową.

19.8. Oktawia Nowacka wywalczyła brąz w olimpijskiej rywalizacji w pięcioboju nowoczesnym w Rio de Janeiro. Jej sukces okrzyknięto najbardziej „radosnym” polskim medalem. Zwyciężyła Australijka Chloe Esposito, a druga była Francuzka Elodie Clouvel.

20.8. Wojciech Nowicki wynikiem 77,73 zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w konkursie rzutu młotem. Zwyciężył wicemistrz świata, reprezentant Tadżykistanu Dilszod Nazarow – 78,68. Drugie miejsce zajął Białorusin Iwan Tichon – 77,79.

20.8. Maja Włoszczowska zdobyła srebrny medal olimpijski w kolarstwie górskim. Zwyciężyła Szwedka Jenny Risveds, do której Polka straciła 37 sekund. To był ostatni krążek wywalczony przez Polaków w Rio de Janeiro. Do kraju biało-czerwoni wrócili z 11 medalami, w tym dwoma złotymi.

21.8. Po raz pierwszy w historii męska reprezentacja Brazylii w piłce nożnej wywalczyła złoty medal olimpijski. „Canarinhos” pokonali w finale Niemców 5-4 w rzutach karnych, po 120 minutach był remis 1:1. Zwycięską „jedenastkę” wykonał Neymar.

21.8. Polscy piłkarze ręczni przegrali z Niemcami 25:31 w meczu o brązowy medal turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Biało-czerwoni zajęli ostatecznie czwarte miejsce. W finale Dania pokonała Francję 28:26.

22.8. Przewodniczący MKOl Thomas Bach oficjalnie zamknął na stadionie Maracana w Rio de Janeiro Igrzyska XXXI Olimpiady. Następne odbędą się za cztery lata w Tokio. Zgasł znicz, który podczas trwających 16 dni zawodów znajdował się w centrum miasta.

23.8. Piłkarze Legii Warszawa wywalczyli awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Wcześniej tylko dwa polskie kluby dokonały tej sztuki – właśnie Legia w sezonie 1995/96 oraz Widzew Łódź w następnej edycji. Grupowymi rywalami stołecznego klubu zostali Real Madryt, Borussia Dortmund i Sporting Lizbona.

29.8. Magda Linette i Jerzy Janowicz odpadli w 1. rundzie wielkoszlemowego US Open. Agnieszka Radwańska dotarła do 1/8 finału, w którym uległa Chorwatce Ani Konjuh. Drugi tytuł w karierze wywalczyła Niemka polskiego pochodzenia Angelique Kerber i została liderką światowego rankingu. Wśród mężczyzn triumfował Szwajcar Stan Wawrinka.

WRZESIEŃ

4.9. Polska zremisowała w Astanie z Kazachstanem 2:2 w swoim pierwszym meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, choć do przerwy prowadziła 2:0. Obie bramki dla gospodarzy zdobył Siergiej Chiżniczenko, a dla gości Bartosz Kapustka i Robert Lewandowski z rzutu karnego.

10.9. Polski Związek Lekkiej Atletyki potwierdził, że w organizmie kulomiota Konrada Bukowieckiego wykryto środek o nazwie higenamina. Badanie przeprowadzono podczas lipcowych MŚ U-20 w Bydgoszczy. Sprawa ciągnęła się do grudnia, kiedy Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie ukarała go naganą. Środek nie znajduje się bowiem na liście zakazanych, ale jest stymulantem.

11.9. Kolumbijczyk Nairo Quintana zwyciężył w 71. edycji Vuelta a Espana. To drugi wielki wyścig wygrany przez 26-letniego kolarza ekipy Movistar. W 2014 roku triumfował w Giro d’Italia. Z trzech Polaków wyścig ukończył tylko Michał Gołaś – na 118. miejscu.

14.9. Słoweniec Aleksander Ceferin został prezydentem Europejskiej Unii Piłkarskiej. W wyborach, które przeprowadzono w Atenach, zdecydowanie pokonał Holendra Michaela van Praaga stosunkiem głosów 42:13.

14.9. Piłkarze Legii Warszawa przegrali u siebie z Borussią Dortmund 0:6 w pierwszym występie w Lidze Mistrzów. Na stadionie na Łazienkowskiej doszło do zamieszek, w konsekwencji UEFA postanowiła zamknąć obiekt na kolejne spotkanie – z Realem Madryt.

17.9. Polscy koszykarze wygrali grupę eliminacyjną i awansowali do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

18.9. Krzysztof Głowacki przegrał w Gdańsku jednogłośnie na punkty z Ukraińcem Ołeksandrem Usykiem i stracił tytuł mistrza świata w boksie federacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Była to pierwsza porażka Polaka w 27 walkach na zawodowym ringu.

18.9. Polacy przywieźli z Rio de Janeiro 39 medali XV igrzysk paraolimpijskich: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji zajęli 10. miejsce.

18.9. Polscy tenisiści przegrali w Berlinie z Niemcami 2:3 w barażu o miejsce w Grupie Światowej przyszłorocznej edycji Pucharu Davisa i wypadli z elity.

18.9. Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) po raz drugi z rzędu został rajdowym mistrzem Europy.

27.9. Piłkarze Legii Warszawa przegrali na wyjeździe ze Sportingiem Lizbona 0:2 w drugim występie w Lidze Mistrzów. Trzy dni wcześniej trenerem mistrzów Polski został były zawodnik klubu Jacek Magiera. Zastąpił on Albańczyka Besnika Hasiego, który odszedł mocno skonfliktowany z drużyną.

PAŹDZIERNIK

8.10. Piłkarska reprezentacja Polski wygrała w Warszawie z Danią 3:2 (2:0) w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata. Trzy bramki zdobył Robert Lewandowski. Po dwóch kolejkach w grupie E biało-czerwoni mieli cztery punkty. W tym spotkaniu poważnie więzadła krzyżowe naderwał Arkadiusz Milik. Później zawodnik SSC Napoli przeszedł zabieg. W 2016 roku nie pojawił się już na murawie.

11.10. Piłkarska reprezentacja Polski wygrała w Warszawie z Armenią 2:1 (0:0) w eliminacjach mistrzostw świata. Zwycięską bramkę zdobył Robert Lewandowski w ostatniej sekundzie doliczonego czasu. Po trzech kolejkach grupy E biało-czerwoni mieli siedem punktów.

13.10. Norweska biegaczka narciarska Therese Johaug miała pozytywny wynik testu antydopingowego – poinformowała tamtejsza federacja. Zakazana substancja znajdowała się w kremie stosowanym przy oparzeniach słonecznych, którego użyła trzykrotna medalistka olimpijska.

16.10. Peter Sagan obronił w Dausze tytuł mistrza świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Słowak najszybciej finiszował z czołowej grupy, wyprzedzając Brytyjczyka Marka Cavendisha i Belga Toma Boonena.

18.10. Piłkarze Legii Warszawa przegrali na wyjeździe z Realem Madryt 1:5 (1:3) w trzeciej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów. W stolicy Hiszpanii doszło do rozrób kibiców. Wielu zostało zatrzymanych.

22.10. Bartosz Zmarzlik zdobył brązowy medal mistrzostw świata w jeździe na żużlu. W ostatnich zawodach sezonu w Melbourne zajął trzecie miejsce, triumfował reprezentant gospodarzy Chris Holder. Złoto wywalczył Greg Hancock z USA, a srebro – Brytyjczyk Tai Woffinden.

28.10. Zbigniew Boniek został ponownie wybrany na prezesa PZPN. W głosowaniu podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego dotychczasowego szefa piłkarskiej centrali poparło 99 delegatów, a 16 opowiedziało się za Józefem Wojciechowskim.

29.10. Broniąca tytułu Agnieszka Radwańska przegrała w Singapurze z Niemką polskiego pochodzenia Angelique Kerber 2:6, 1:6 w półfinale turnieju WTA Finals. Liderka rankingu tenisistek uległa później w finale Słowaczce Dominice Cibulkovej.

LISTOPAD

2.11. Piłkarze Legii Warszawa zremisowali u siebie z Realem Madryt 3:3 (1:2) w meczu Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy w historii polski zespół nie przegrał z Realem Madryt w europejskich pucharach. Spotkanie odbyło się bez udziału publiczności.

4.11. Kamil Kuczyński zwyciężył w sprincie w zawodach Pucharu Świata kolarzy torowych w Glasgow. W finale pokonał mistrza Europy Rosjanina Pawła Jakuszewskiego 2:1. Z kolei 19-letnia Justyna Kaczkowska wygrała w wyścigu na dochodzenie.

11.11. Polska wygrała w Bukareszcie z Rumunią 3:0 w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Bramki zdobyli Kamil Grosicki i dwie Robert Lewandowski, w tym jedną z rzutu karnego. Biało-czerwoni z dorobkiem 10 punktów po czterech kolejkach zostali liderami grupy E.

13.11. Szymon Sajnok zwyciężył w omnium w zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym w Apeldoorn. Drugi był Kamil Kuczyński w sprincie.

15.11. Serbowie, Finowie i Estończycy będą grupowymi rywalami polskich siatkarzy w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Turniej rozgrywany będzie w dniach 24 sierpnia – 3 września w Polsce. Mecz otwarcia odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie. Na trybunach będzie mogło zasiąść prawie 70 tys. kibiców.

20.11. Andy Murray wygrał kończący tenisowy sezon turniej ATP World Tour Finals w Londynie. W finale 29-letni Szkot pokonał o tydzień młodszego Serba Novaka Djokovica 6:3, 6:4, dzięki czemu zakończył 2016 rok na pierwszym miejscu w światowym rankingu.

22.11. Piłkarze Legii Warszawa przegrali na wyjeździe z Borussią Dortmund 4:8 (2:5) w meczu Ligi Mistrzów.

27.11. Niemiec Nico Rosberg po raz pierwszy w karierze został mistrzem świata Formuły 1 i parę dni później zakończył karierę.

27.11. Argentyńscy tenisiści po raz pierwszy w historii zdobyli Puchar Davisa. W finale Grupy Światowej w Zagrzebiu pokonali Chorwatów 3:2.

29.11. W Kolumbii doszło do katastrofy lotniczej. Na pokładzie znajdowała się prawie cała drużyna piłkarska Chapecoense, jadąca na pierwsze spotkanie finałowe Copa Sudamericana z Atletico Nacional. Z 77 osób będących w samolocie przeżyło sześć, w tym trzech zawodników.

GRUDZIEŃ

1.12. Norweg Magnus Carlsen, w dniu swych 26. urodzin, obronił w Nowym Jorku tytuł mistrza świata w szachach. W rozpoczętym 11 listopada meczu pokonał reprezentanta Rosji, starszego o 11 miesięcy Siergieja Karjakina 9:7.

3.12. Polacy Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Maciej Kot wygrali po raz pierwszy w historii drużynowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Drugie miejsce zajęli Niemcy, a trzecie Austriacy.

7.12. Piłkarze Legii wygrali ze Sportingiem Lizbona 1:0 na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dzięki temu zwycięstwu warszawski zespół zajął trzecie miejsce w tabeli grupy F i wiosną zagra w 1/16 finału Ligi Europejskiej.

8.12. Polska odpadła z turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarek ręcznych w Szwecji. Biało-czerwone zajęły ostatnią, czwartą lokatę w grupie B rundy wstępnej. Ostatecznie zostały sklasyfikowane na 15., przedostatnim, miejscu. Wygrały broniące tytułu Norweżki, które w finale pokonały Holenderki.

9.12. Ponad 1000 rosyjskich sportowców było zamieszanych w latach 2011-15 w skandal dopingowy – poinformowała Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Zarzuty ukrywania pozytywnych wyników testów dotyczą przedstawicieli ponad 30 dyscyplin. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zapowiedział w związku z tym przebadanie wszystkich 254 próbek rosyjskich sportowców, którzy startowali w igrzyskach w Soczi w 2014 roku.

11.12. Kamil Stoch wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer. Drugie miejsce zajął Maciej Kot, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów cyklu.

12.12. Legia Warszawa spotka się z Ajaksem Amsterdam w 1/16 finału piłkarskiej Ligi Europejskiej. Mecze odbędą się w lutym 2017.

12.12. Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Realu Madryt został zdobywcą Złotej Piłki dla najlepszego zawodnika 2016 roku w plebiscycie magazynu „France Football”, organizowanego już samodzielnie, bez udziału FIFA. Robert Lewandowski z Bayernu Monachium zajął 16. miejsce.

12.12. Po raz trzeci z rzędu Radosław Kawęcki zdobył złoty medal mistrzostw świata na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W kanadyjskim Windsor na podium stanął także Wojciech Wojdak, który był trzeci na 1500 m kraulem.

18.12. Piłkarze Realu Madryt wywalczyli klubowe mistrzostwo świata, pokonując w finale w Jokohamie zespół Kashima Antlers po dogrywce 4:2. Po 90 minutach gry było 2:2. Hat-tricka zanotował Cristiano Ronaldo, który zdobył obie bramki dla „Królewskich” w dodatkowej części meczu.

18.12. Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Zwyciężył lider klasyfikacji generalnej Słoweniec Domen Prevc.

20.12. Ferdinando De Giorgi został trenerem polskich siatkarzy. Obradujący w Warszawie zarząd PZPS jednomyślnie przyjął kandydaturę Włocha. 55-letni szkoleniowiec po raz pierwszy w karierze będzie prowadzić drużynę narodową.

(PAP)

REKLAMA

2091259590 views

REKLAMA

2091259889 views

REKLAMA

2093056351 views

REKLAMA

2091260174 views

REKLAMA

2091260321 views

REKLAMA

2091260465 views