REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Rio: srebrny dysk Małachowskiego. Złoty rzut Hartinga

Rio: srebrny dysk Małachowskiego. Złoty rzut Hartinga

-

 Christoph Harting (R) of Germany and Piotr Malacfot.Bernd Thissen/EPA
Christoph Harting odebrał Piotrowi  Malachowskiemu złoty medal w ostatnim rzucie fot.Bernd Thissen/EPA

“Taki jest sport i to jest jego piękno” – powiedział tuż po zakończeniu konkursu rzutu dyskiem srebrny medalista olimpijski Piotr Małachowski, któremu złoto w Rio de Janeiro Niemiec Christoph Harting odebrał w ostatniej kolejce.

REKLAMA

Polak, który prowadził od początku konkursu, uzyskał w najlepszej próbie 67,55 m. Harting w ostatniej próbie rzucił 68,37. To jego rekord życiowy i najlepszy w tym roku wynik na świecie.

Trzecie miejsce zajął także reprezentant Niemiec Daniel Jasinski – 67,05.

Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) objął prowadzenie w stawce 12 zawodników pierwszym rzutem na 67,32 m. Potem miał 67,06 i 67,55, czwarty spalił, a w piątym uzyskał 65,51. Za nim plasował się Harting rezultatem 66,34.

Kiedy wydawało się, że szósta kolejka będzie tylko formalnością dla polskiego dyskobola, który nie ukrywał, że do Rio przyjechał po złoto, Harting – w momencie rzutu czwarty w klasyfikacji – osiągnął zaskakującą odległość 68,37. Odpowiedź zdenerwowanego Polaka była skromna – 65,38.

Od eliminacji wszystko układało się bardzo dobrze pod starszego kaprala Małachowskiego. Do finału nie zdołał zakwalifikować się mistrz olimpijski z Londynu Niemiec Robert Harting, natomiast w sobotę do “ósemki” nie wszedł Belg bułgarskiego pochodzenia Philip Milanov, ubiegłoroczny wicemistrz świata, który w Pekinie przegrał tylko z Polakiem.

– Taki jest sport i to jest jego piękno. Pozostał lekki niedosyt, a mój cel się nie zmienił – będę dążył do zdobycia olimpijskiego złota, więc rywale będą musieli się ze mną męczyć przez kolejne cztery lata – powiedział 33-letni Małachowski, który po raz drugi w igrzyskach musiał zadowolić się srebrem.

W Pekinie w 2008 roku ustąpił tylko Estończykowi Gerdowi Kanterowi, przed czterema laty w Londynie był piąty. Złoto wywalczył starszy i znacznie bardziej utytułowany brat mistrza z Rio.

To czwarty polski medal zdobyty w Rio de Janeiro. Wcześniej złoto wywalczyły wioślarki Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj w dwójce podwójnej, a brąz ich koleżanki Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska w czwórce podwójnej oraz w wyścigu ze startu wspólnego kolarz Rafał Majka.

Wyniki rzutu dyskiem mężczyzn:

 1. Christoph Harting (Niemcy)   68,37 m
 2. Piotr Małachowski (Polska)   67,55
 3. Daniel Jasinski (Niemcy)    67,05
 4. Martin Kupper (Estonia)    66,58
 5. Gerd Kanter (Estonia)     65,10
 6. Lukas Weisshaidinger (Austria) 64,95
 7. Zoltan Koevago (Węgry)     64,50
 8. Apostolos Parellis (Cypr)   63,72

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks