Strona głównaSportRanking WTA i ATP - Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu,...

Ranking WTA i ATP – Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu, awans Hurkacza

-

Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą. Hubert Hurkacz awansował z 13. na 12. miejsce w światowym rankingu tenisistów. W czołówce bez zmian, na czele Serb Novak Djokovic, przed Rosjaninem Daniiłem Miedwiediewem i Grekiem Stefanosem Tsitsipasem.

W poprzednim tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju WTA na kortach twardych w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona zawodniczka z Raszyna przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7.

Na liście światowej Sakkarki przesunęła się z 12. na 10. pozycję, zaś Kontaveit z 30. na 23.

Awans zanotowały też inne polskie tenisistki, m.in. Magda Linette z 59. na 54. lokatę i Magdalena Fręch ze 110. na 108.

Natomiast w rankingu uwzględniającym tylko tegoroczne wyniki, który wyłoni osiem uczestniczek kończącego sezon turnieju masters – WTA Finals (został przeniesiony z chińskiego Shenzen do Guadalajary w Meksyku), Świątek spadła z piątego na szóste miejsce, ale jej szanse na występ w tych zawodach są bardzo duże. Polkę wyprzedziła Sakkari. Na czele jest Barty.

W niedzielę Hurkacz odniósł podwójne zwycięstwo w halowym turnieju ATP w Metz. W finale singla pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3. Później triumfował także w grze podwójnej razem z Janem Zielińskim.

24-letni Hurkacz wywalczył czwarty w karierze tytuł w grze pojedynczej. Wcześniej w tym sezonie wygrał w Delray Beach i Miami, a w 2019 roku w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

Najwyżej w rankingu Polak był 11.

W klasyfikacji „Race to Turin”, która uwzględnia tylko tegoroczne wyniki i wyłoni ośmiu uczestników kończącego sezon turnieju masters – ATP Final, Hurkacz przesunął się z dziewiątej na ósmą pozycję.

Prowadzi również Djokovic, przed Miedwiediewem, Tsitsipasem i Niemcem Alexandrem Zverevem, którzy już zapewnili sobie start we Włoszech (14 – 21 listopada).