REKLAMA

2132191283 views

REKLAMA

2132191282 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportPŚ w szabli - kobieca drużyna najlepsza w Budapeszcie

PŚ w szabli – kobieca drużyna najlepsza w Budapeszcie

-

Polskie szablistki triumfowały w drużynowych zawodach Pucharu Świata w Budapeszcie. W finale wygrały z Włoszkami 45:44. To pierwsze w historii zwycięstwo biało-czerwonych. Na podium poprzednio stanęły w maju 2017 roku, kiedy były drugie w Tunisie.

Biało-czerwone walczyły w składzie: Sylwia Matuszak (KKSz Konin), Marta Puda (TMS Sosnowiec), Angelika Wątor i Zuzanna Cieślar (obie Zagłębiowski KS).

REKLAMA

Polki, zajmujące dotychczas dziewiąte miejsce w światowym rankingu, zaczęły zmagania od zwycięstwa nad Brazylijkami 45:28 w 1/16, a w kolejnej rundzie uporały się z Gruzinkami 45:25. W ćwierćfinale podopieczne trenera Dariusza Nowinowskiego pokonały prowadzące w drużynowej klasyfikacji PŚ Rosjanki 45:42, a w półfinale zwyciężyły Koreanki 45:41. W obu meczach decydujące były przedostatnie pojedynki, wysoko wygrane przez Wątor.

W finale rywalkami Polek były trzecie w świecie Włoszki. Początek należał do zespołu Italii, który po trzech rundach prowadził 15:12. Biało-czerwone dwukrotnie niwelowały straty za sprawą Wątor. Jako ostatnie wyszły na plansze 23-letnia Matuszak i siedem lat starsza trzykrotna medalistka mistrzostw Europy Rossella Gregorio. Przy stanie 44:44 decydujące trafienie zadała zawodniczka KKSz Konin, która w sobotę była najlepsza z Polek indywidualnie, zajmując 16. lokatę.

“Wielki sukces naszej drużyny i trenera Darka Nowinowskiego. Widać, że dziewczyny bardzo dobrze przepracowały ostatnie miesiące, przecież niełatwe ze względu na pandemię. Na treningach pokazywały, że są w formie, ale weryfikacja miała przyjść w pierwszym od ponad roku międzynarodowym występie” – powiedział PAP prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

Wygrana w Budapeszcie nie poprawiła jednak sytuacji w olimpijskim rankingu, a już wcześniej było wiadomo, że drużyna nie pojedzie do Pekinu.

“Liczę, że nasza drużyna w nowym zestawieniu, z kończącą Sylwią Matuszak, która ma do tego dobre predyspozycje, okrzepnie, nabierze doświadczenia i nie tylko pojedzie już za trzy lata na igrzyska do Paryża, ale i odegra tam znaczącą rolę” – dodał Konopka.

Także z indywidualnego rankingu żadnej z polskich szablistek nie udało się uzyskać olimpijskiej kwalifikacji. Jedna z nich w kwietniu powalczy o wyjazd do Tokio w dodatkowym europejskim turnieju kwalifikacyjnym, z którego przepustkę na igrzyska wywalczy tylko triumfatorka.

Męski zespół zajął w Budapeszcie 25. miejsce. W 1/16 finału Mateusz Knez (O.Ś. AZS Poznań), Szymon Hryciuk, Marcin Lipiński (obaj AZS AWF Katowice), Olaf Stasiak (KKSz Konin) ulegli Irańczykom 36:45, zakończyli udział w imprezie i zostali sklasyfikowani na pozycji odpowiadającej lokacie w rankingu pucharowym.

Wygrali Rosjanie, którzy w finale pokonali Niemców 45:43.

W stolicy Węgier odbyły się pierwsze nie tylko pucharowe, ale i jakiekolwiek międzynarodowe zawody szermiercze od 8 marca ubiegłego roku. Wszystkie późniejsze zaplanowane na 2020 rok zostały odwołane, m.in. pojedyncze imprezy zamykające olimpijskie rankingi oraz mistrzostwa kontynentalne, w tym Europy. Mistrzostw świata w planach nie było, gdyż zwyczajowo nie rozgrywa się ich w latach igrzysk, a te miały się odbyć w ubiegłym roku.

Zawody w Budapeszcie zakończyły kwalifikacje olimpijskie w szabli na podstawie rankingu światowego. Do końca marca rozegrane zostaną jeszcze ostatnie turnieje w szpadzie (w Kazaniu) i florecie (w Dausze). W kwietniu rozegrane zostaną kwalifikacyjne turnieje ostatniej szansy na poszczególnych kontynentach, z udziałem zawodników z krajów, które w danej broni wcześniej nie zapewniły sobie ani jednego miejsca startowego.

(PAP)

REKLAMA

2129443650 views

REKLAMA

REKLAMA

2129443665 views

REKLAMA

REKLAMA

2131239985 views

REKLAMA

2129443675 views

REKLAMA

2129443678 views

REKLAMA

2129443682 views