REKLAMA

2130721857 views

REKLAMA

2130721856 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportPrezydent UEFA: piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

Prezydent UEFA: piłkarze grający w Superlidze będą wykluczeni z MŚ i ME

-

Szef UEFA Aleksander Ceferin zapowiedział, że piłkarze, którzy wezmą udział w planowanej przez czołowe kluby kontynentu Superlidze, będą wykluczeni m.in. z mistrzostw świata i Europy. Słoweniec potwierdził swój zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu utworzenia nowych rozgrywek.

“Piłkarze, którzy zagrają w drużynach występujących w lidze zamkniętej, otrzymają zakaz udziału w mistrzostwach świata i Euro. Nie będą mogli reprezentować reprezentacji narodowej w żadnych meczach” – podkreślił Ceferin.

REKLAMA

Plan stworzenia europejskiej Superligi napotyka na rosnący opór ze strony coraz większej liczby środowisk, nie tylko piłkarskich. Projekt rozgrywek z udziałem 20 czołowych klubów spotkał się ze sprzeciwem m.in. UEFA, FIFA i niektórych polityków.

Jak podają światowe media, liderami Superligi mają zostać Manchester United, Juventus Turyn i Real Madryt, a prezes tego ostatniego klubu Florentino Perez ma stać na czele projektu. Wśród założycieli są również Liverpool, Manchester City, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Tottenham Hotspur, Barcelona, Atletico Madryt, AC Milan i Inter Mediolan.

Z udziału, mimo otrzymania propozycji, miały zrezygnować kluby z Niemiec i Francji. Jednak w poniedziałek agencja AFP poinformowała, powołując się na “źródła zbliżone do Superligi”, że co roku wystartują co najmniej dwa francuskie zespoły.

Docelowo w Superlidze, która ma wystartować w sierpniu 2022 roku, ma grać nawet 20 zespołów (systemem każdy z każdym), z których 15 będzie miało stałe miejsce w rozgrywkach, a pozostałe pięć będzie się zmieniać co sezon. Rozgrywki byłyby ogromną konkurencją dla zawodów organizowanych przez UEFA – Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Im bardziej realne stają się plany utworzenia Superligi, tym większy jest opór m.in. prezydenta UEFA, który nazwał projekt “haniebnym i samolubnym”.

“Drużyny zawsze będą kwalifikować się i rywalizować w naszych rozgrywkach na podstawie zasług, a nie zamkniętego sklepu prowadzonego przez nielicznych. Taka była nasza decyzja od początku, a każdy klub i jego kibice powinni nadal marzyć o udziale w Lidze Mistrzów w oparciu o swoje wyniki na boisku” – zaznaczył w oświadczeniu Ceferin.

“W tej chwili nie mogę bardziej podkreślić: UEFA i świat piłkarski jednoczą się przeciwko haniebnej, samolubnej propozycji, którą widzieliśmy w ciągu ostatnich 24 godzin od kilku wybranych klubów w Europie, napędzanych wyłącznie przez chciwość. I nie tylko piłka nożna jest zjednoczona, całe społeczeństwo jest zjednoczone, rządy są zjednoczone, to część naszej kultury, wszyscy jesteśmy zjednoczeni przeciwko temu nonsensownemu projektowi” – dodał.

Ceferin podkreślił też, że ma za sobą największe ligi w Europie oraz wszystkie federacji członkowskie UEFA, a także władze światowego futbolu (FIFA).

“Mamy angielską FA, hiszpańską federację, włoską federację, Premier League, La Liga, Serie A, ale także FIFA, wszystkie nasze 55 federacji członkowskich – jednogłośnie sprzeciwiamy się tym cynicznym planom, które są całkowicie przeciwne temu, czym powinien być futbol. Nasza gra stała się największym sportem na świecie opartym na otwartej rywalizacji, uczciwości i sportowych zasługach. Nie możemy pozwolić i nie pozwolimy, aby to się zmieniło. Nigdy, przenigdy” – oświadczył prezydent UEFA.

Również Wielka Brytania zrobi wszystko, co możliwe, aby zablokować utworzenie europejskiej Superligi zaproponowanej przez 12 klubów piłkarskich, w tym sześć angielskich – zapowiedział w poniedziałek tamtejszy minister kultury i sportu Oliver Dowden.

Jak dodał, działania zostaną podjęte nawet wówczas, jeżeli władze piłkarskie nie będą w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.

Dowden powiedział, że spotkał się z działaczami Premier League, Angielskiej Federacji Piłkarskiej (FA) i władzami UEFA, dając im pełne poparcie rządu w próbie zablokowania propozycji stworzenia Superligi.

“Nie ma wątpliwości, że jeśli oni nie będą mogli działać, my to zrobimy. Postawimy wszystko na stole, aby temu zapobiec” – podkreślił Dowden.

“Analizujemy każdą opcję, również przepisy dotyczące konkurencji oraz mechanizmy, które pozwalają na grę w piłkę. (…) Zrobimy wszystko, co konieczne, aby chronić nasza dyscyplinę narodową” – dodał.

Podczas trwającego obecnie Kongresu UEFA przyjęto nowy format Ligi Mistrzów (od 2024 roku), zakładający m.in. rezygnację z podziału na grupy oraz zwiększenie liczby uczestników z 32 do 36. Panowało przekonanie, że takie rozwiązanie zadowoli czołowe kluby w Europie i dzięki temu kompromisowi porzucą one plan stworzenia Superligi.

(PAP)

REKLAMA

2126392734 views

REKLAMA

REKLAMA

2126392751 views

REKLAMA

REKLAMA

2128189071 views

REKLAMA

2126392761 views

REKLAMA

2126392765 views

REKLAMA

2126392769 views