REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Pistorius skazany na pięć lat więzienia

Pistorius skazany na pięć lat więzienia

-

fot.Ihsaan Haffeee/EPA
Zdaniem pełnomocnika rodziny ofiary sprawiedliwości stało się zadość fot.Ihsaan Haffee/EPA

We wtorek w Pretorii sędzia Thokozile Masipa ogłosiła wyrok w sprawie Oscara Pistoriusa. Południowoafrykański niepełnosprawny lekkoatleta został skazany na pięć lat pozbawienia wolności za nieumyślne spowodowanie śmierci Reevy Steenkamp.

REKLAMA

Dodatkowo został skazany na trzy lata pozbawienia wolności, ale w zawieszeniu, za to, że wystrzelił z pistoletu w podłogę w zatłoczonej restauracji.

– Kara inna niż pozbawienie wolności byłaby złą wiadomością dla społeczeństwa. Jednak długotrwały pobyt w więzieniu również nie byłby odpowiedni. Pistorius strzelając przez drzwi wiedział, że łazienka jest małym pomieszczeniem i nie ma z niej ucieczki – argumentowała Masipa.

Pełnomocnik rodziny ofiary Dup De Bruyn powiedział reporterom, że “sprawiedliwości stało się zadość”.

Prokuratura żądała 10 lat pozbawienia wolności, a obrona wnioskowała o skazanie na prace społeczne. Prokuratura rozczarowania nie kryła już we wrześniu, kiedy Pistorius został oczyszczony z zarzutu morderstwa z premedytacją. Obie strony mają 14 dni na wniesienie apelacji. Żadna jednak jeszcze nie zapowiedziała, że ją złoży.

Obrońca Roxanne Adams przyznała, że Pistorius za kratkami może spędzić 10 miesięcy, a reszta kary zostanie zamieniona na areszt domowy.

Pistorius z sali sądowej został odeskortowany przez policję do celi.

Do zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku. W niejasnych okolicznościach pięciokrotny mistrz paraolimpijski zastrzelił pracującą jako modelkę partnerkę. Steenkamp zginęła zamknięta w toalecie, a Pistorius oddał cztery strzały przez drzwi.

Prokurator oskarżył go o morderstwo z premedytacją. Sportowiec utrzymywał, że śmierć Steenkamp to efekt nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, gdyż pomylił ją z włamywaczem.

Jak tłumaczył w trakcie rozpoczętego 3 marca tego roku procesu, tragiczne wydarzenia sprawiły, że popadł w depresję, stracił na wadze i zaczął brać leki. Jednocześnie przeprosił rodzinę zastrzelonej i podkreślił, że próbował ją chronić, a nie zabić, gdyż ją kochał. Wystawił na sprzedaż dom, w którym doszło do tragedii.

W maju sędzia zdecydowała, że oskarżony zostanie poddany badaniom psychiatrycznym. Miały wykazać, czy cierpiał on na zaburzenia lękowe, na które powoływała się jego obrona. Według obrońców Pistoriusa, ze względu na chorobę nie był on w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji, a ich klient ma też podwyższoną skłonność do gwałtownych reakcji w poczuciu zagrożenia. Testy nie potwierdziły tych przypuszczeń.

Sprawa od wielu miesięcy elektryzowała media z całego świata. Wszystkie odsłony procesu były “na żywo” transmitowane w radiu i telewizji na specjalnie uruchomionym kanale.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, rywalizował jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks