Strona głównaSportPiłkarska LM - popis Bayernu w Lizbonie, gol Lewandowskiego

Piłkarska LM – popis Bayernu w Lizbonie, gol Lewandowskiego

-

Bayern Monachium pokonał w Lizbonie Benficę 4:0 w 3. kolejce piłkarskiej Ligi Mistrzów. Jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski, a bohaterem gości był Leroy Sane – dwa gole i asysta. Bramkarz Juventusu Wojciech Szczęsny wystąpił w wygranym 1:0 wyjazdowym meczu z Zenitem.

Bawarczycy lecieli do Lizbony w dobrych nastrojach. Nie dość, że nigdy nie przegrali w europejskich rozgrywkach z Benficą, to na dodatek mieli świetne wspomnienia z tamtejszego stadionu. To właśnie na Estadio da Luz triumfowali w 2020 roku w finale Ligi Mistrzów, wygrywając 1:0 z PSG.

W środę mistrzów Niemiec nie mógł poprowadzić z powodu grypy trener Julian Nagelsmann, ale jego podopieczni postarali się, aby nie miał dodatkowych powodów do zmartwień.

Przed przerwą nie było jeszcze goli, choć Lewandowski trafił w 42. minucie do siatki. Bramka została anulowana po konsultacji z VAR z powodu zagrania ręką przez polskiego piłkarza.

W drugiej połowie anulowano kolejne trafienie Bawarczyków, tym razem Thomasa Muellera (wcześniej był spalony). Co się jednak odwlecze…

Od 70. minuty rozpoczął się koncert gości, z Sane w roli głównej. Wówczas 25-letni reprezentant Niemiec popisał się efektownym strzałem z rzutu wolnego, podyktowanego za faul na Lewandowskim.

10 minut później samobójcze trafienie głową zaliczył Brazylijczyk Everton, a w 82. minucie było już 3:0.

Sane po sprytnym zagraniu znalazł się sam przed bramkarzem gospodarzy, ale postanowił podać jeszcze do Lewandowskiego. Polski napastnik nie miał kłopotów z trafieniem do siatki. Stał niespełna metr przed pustą bramką rywali i dopełnił formalności.

To jego piąty gol w tych rozgrywkach w bieżącym sezonie. Łącznie w historii występów w LM Lewandowski ma już 78 trafień.

Bayernowi wciąż było mało w Lizbonie i w 84. minucie Sane ustalił wynik spotkania.

Bawarczycy są niepokonani w 20 kolejnych meczach wyjazdowych Ligi Mistrzów.

Prowadzą w tabeli grupy E z kompletem dziewięciu punktów i imponującym bilansem bramek 12-0. Benfica pozostała na drugim miejscu – 4 pkt.

Pierwsze punkty i pierwszego gola w obecnej edycji LM zdobyli występujący w tej grupie piłkarze Barcelony. Pokonali u siebie Dynamo Kijów 1:0. W ukraińskiej drużynie do 78. minuty grał Tomasz Kędziora.

O wyniku przesądził gol w 36. minucie Gearda Pique, który wykorzystał dokładne dośrodkowanie Jordiego Alby. W ten sposób, jak poinformowała UEFA, doświadczony obrońca stał się najstarszym strzelcem gola dla Barcelony w Champions League – dokonał tego dokładnie w wieku 34 lat i 260 dni.

Ekipa z Katalonii z trzema punktami awansowała na trzecie miejsce w grupie E, spychając Dynamo na czwarte (1 pkt).

Powody do zadowolenia ma Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz znów zachował czyste konto, a jego Juventus dzięki trafieniu Szweda Dejana Kulusevskiego w 86. minucie pokonał w grupie H na wyjeździe Zenit Sankt Petersburg 1:0.

„Stara Dama” gra wyjątkowo efektywnie w tej edycji Champions League. Prowadzi z kompletem punktów i bilansem goli 5-0.

Na drugim miejscu plasuje się Chelsea Londyn (6 pkt), która nie miała kłopotów z pokonaniem u siebie pozostającego bez żadnego punktu Malmoe FF 4:0. Dwie bramki, obie z rzutów karnych, zdobył mistrz Europy Włoch Jorginho.

Efektowny finisz zaliczył w meczu grupy F Manchester United. „Czerwone Diabły” przegrywały u siebie do przerwy z Atalantą Bergamo 0:2, ale ostatecznie zwyciężyły 3:2. Decydującą bramkę zdobył w 81. minucie Cristiano Ronaldo – to jego 137. gol w historii występów w LM, jest liderem tej klasyfikacji wszech czasów.

Ekipa z Old Trafford prowadzi z sześcioma punktami, druga jest Atalanta (4 pkt). Na trzecie miejsce awansował Villarreal (4) po wyjazdowym zwycięstwie 4:1 nad Young Boys Berno (3).

W grupie G Salzburg – m.in. dzięki dwóm trafieniom Szwajcara Noaha Okafora – pokonał u siebie VfL Wolfsburg 3:1 i umocnił się na pozycji lidera (7 pkt). W innym meczu tej grupy Lille zremisował bezbramkowo z wiceliderem Sevillą (3).