Strona głównaSportPiłkarska LM - koszmarne błędy pogrążyły Lecha

Piłkarska LM – koszmarne błędy pogrążyły Lecha

-

Kluczowym momentem meczu był 65. minuta, kiedy Tomasz Kędziora za faul w polu karnym otrzymał czerwoną kartkę fot.Jakub Kaczmarczyk/EPA

Piłkarze Lecha Poznań przegrali na własnym stadionie z FC Basel 1:3 (1:1) w pierwszym meczu 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Rewanżowe spotkanie odbędzie się 5 sierpnia w Bazylei.

Lech: Jasmin Buric – Tomasz Kędziora, Tamas Kadar, Marcin Kamiński, Barry Douglas – Dariusz Formella (69. Kebba Ceesay), Karol Linetty, Kasper Hamalainen (75. Gergo Lovrencsics), Łukasz Trałka, Szymon Pawłowski, Denis Thomalla (55. Marcin Robak).

FC Basel: Tomas Vaclik – Michael Lang, Daniel Hoegh, Marek Suchy, Behrang Safari – Birkir Bjarnason, Zdravko Kuzmanovic (87. Mohamed Elneny), Luca Zuffi, Taulant Xhaka, Shkelzen Gashi (75. Davide Calla) – Breel Embolo (62. Marc Janko).

Mistrzowie Polski zagrali momentami dobre spotkanie, zostawili sporo zdrowia na boisku, ale fatalne błędy w obronie zadecydowały o porażce 1:3, która raczej przekreśla ich szanse na awans do kolejnej rundy. FC Basel pokazało w Poznaniu, że nieprzypadkowo regularnie występuje w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Mecz rozpoczął się od… hucznej oprawy, podczas której odpalono dziesiątki rac. To może sporo kosztować klub, bo UEFA, podobnie jak władze polskiej ekstraklasy, nie akceptują tego typu fajerwerków.

Piłkarze początkowo musieli grać przy nieco zadymionym powietrzu, ale najwyraźniej zupełnie im to nie przeszkadzało. Już od pierwszych minut kibice byli świadkami bardzo żywego spotkania. Oba zespoły odpuściły sobie część wstępną meczu czyli rozpoznanie rywala, ale od razu postawiły na ofensywę.

Gospodarze już w piątej minucie mogli objąć prowadzenie, lecz Dariusz Formella chyba sam był zaskoczony swoją dobrą sytuacją i posłał piłkę wysoko nad bramką. Kontrolę nad meczem próbowali przejąć Szwajcarzy, a lechici starali się grać z kontry, co na własnym stadionie im się bardzo rzadko zdarza.

Po jednej z nich wyborną szansę na pokonanie bramkarza FC Basel zmarnował Denis Thomalla, który z ok. 12 metrów posłał piłkę obok interweniującego Tomasa Vaclika. Goście też nie pozostawali dłużni, przy odrobinie szczęścia Birkir Bjarnason mógł trafić do siatki.

W 34. minucie przysnęła poznańska defensywa i po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niepilnowany Michael Lang głową zdobył prowadzenie dla mistrza Szwajcarii. Radość gości nie trwała zbyt długo, bowiem niespełna dwie minuty później lechici wyrównali. Z dystansu huknął Szymon Pawłowski, piłka odbiła się od poprzeczki, spadła na linię. Tam stał akurat Thomalla, który głową tylko ją trącił.

Choć przed meczem trener drużyny z Bazyeli Urs Fischer mówił, że remis nie byłby złym wynikiem, jego piłkarze nie mieli zamiaru się tym zadowalać. Druga odsłona przebiegała już zdecydowanie pod ich dyktando. Widać było po zespole gości przede wszystkim większe ogranie i doświadczenie zdobyte w Lidze Mistrzów. Mimo kilku zmian kadrowych, braku kontuzjowanych i rozegraniu zaledwie dwóch meczów ligowych, Szwajcarzy wyglądali jak dobrze naoliwiona maszyna.

Kluczowym momentem spotkania była 65. minuta, kiedy to Tomasz Kędziora popchnął w polu karnym Bjarnasona. Angielski arbiter bez wahania pokazał na „wapno” i wyrzucił obrońcę „Kolejorza” z boiska. Buric jednak wyczuł intenecje najlepszego strzelca ligi szwajcarskiej Shkelzena Gashiego i na tablicy wciąż był remis 1:1.

Trener Maciej Skorża musiał jednak wyrównać liczbę obrońców i ściągnął Formellę, co sprawiło, że grający w osłabieniu Lech niemal zupełnie stracił siłę w ofensywie.

Tymczasem piłkarze FC Basel nie rezygnowali z uzyskania korzystnego wyniku. W 77. minucie zagapili się Tamas Kadar i Barry Douglas, do bezpańskiej piłki dopadł rezerwowy Marc Janko i rozwiał nadzieję poznaniaków na korzystny rezultat. Już w doliczonym czasie gry inny zmiennik – Davide Calla łatwo uciekł spod opieki obrońców i ustalił wynik meczu.

Maciej Skorża (trener Lecha Poznań): „Uważam, że przez długi czas graliśmy nieźle, stwarzaliśmy sytuacje, tylko byliśmy nieskuteczni. Przełomowym momentem było nasze osłabienie. To mocno, szczególnie na początku zdezorganizowało naszą grę. FC Basel pokazało, jak się skutecznie gra w Europie. Tak naprawdę wykorzystali wszystkie sytuacje, jakie sobie stworzyli, oprócz rzutu karnego, który Jasmin Buric obronił.

– Dzisiaj mieliśmy przykład konfrontacji z drużyna mocną, mającą swoją markę w Europie. Mam ogromny niedosyt, bo ten wynik jest za wysoki i nie odzwierciedla wydarzeń na boisku, a także tego jak ten mecz się toczył. Niewątpliwie jest to dla nas też lekcja, jak klasowa drużyna z zimną krwią potrafi wykorzystać błędy rywali. Musimy wziąć też pod uwagę kadrę przeciwnika – taki Marc Janko wchodzi z ławki rezerwowych, podczas gdy my możemy tylko pomarzyć o takim piłkarzu. Jestem rozczarowany i zły na to co się wydarzyło. W rewanżu jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ale zamierzamy walczyć do końca”.

Urs Fischer (trener FC Basel): „Mecz był bardzo wyrównany do momentu, gdy zawodnik Lecha otrzymał czerwoną kartkę. Wówczas przebieg spotkania zmienił się zasadniczo, zaczęliśmy dominować. Moja drużyna pokazała klasę i z tego się cieszę. Wynik jest bardzo korzystny, ale spokojnie, mamy jeszcze rewanż, który musimy rozegrać. Najpierw czeka nas jednak regeneracja i spotkanie ligowe. Lech pokazał, że jest dobrą drużyną. Jeśli mógłbym kogoś wyróżnić, to Karola Linettego i Łukasz Trałkę.

– Podobała mi się atmosfera podczas spotkania. Gdy wyszedłem na rozgrzewkę było jeszcze spokojnie. Dopiero krótko przed meczem, jak zobaczyłem pełen kolorowy stadion i usłyszałem doping zagrzewający piłkarzy, byłem pod wrażeniem. Każdy piłkarz nie tylko cieszy się, gdy słyszy doping własnych kibiców, ale też lubi atmosferę, jaką tworzą fani przeciwnika”.