Strona głównaSportPiłkarska LE - Szachtar i Sevilla uzupełniły grono półfinalistów

Piłkarska LE – Szachtar i Sevilla uzupełniły grono półfinalistów

-

Sevilla zapewniła sobie awans do półfinału Ligi Europy na dwie minuty przed końcem meczu fot.Friedemann Vogel/EPA-EFE/Shutterstock

Piłkarze Szachtara Donieck pokonali FC Basel 4:1, a Sevilla wygrała z Wolverhampton 1:0 we wtorkowych ćwierćfinałach Ligi Europy, w której rywalizacja toczy się obecnie w formie turnieju w Niemczech. Dzień wcześniej awans wywalczyły Inter Mediolan i Manchester United.

Od ćwierćfinałów obecnej edycji LE zespoły nie rywalizują – jak dotychczas, z wyjątkiem dwóch par 1/8 finału – systemem mecz i rewanż na swoich stadionach, ponieważ pandemia koronawirusa doprowadziła do znaczącego opóźnienia piłkarskich rozgrywek na świecie. Zamiast tego rozstrzygnięcia muszą zapaść po jednym spotkaniu na neutralnym terenie.

Mecze odbywają się bez udziału publiczności w czterech niemieckich miastach: Duisburgu, Duesseldorfie, Gelsenkirchen oraz Kolonii. Ta ostatnia będzie też gospodarzem finału 21 sierpnia.

Najmniej kłopotów z awansem do półfinałów miał Szachtar Donieck. Ukraiński zespół prowadził w Gelsenkirchen już 4:0 z FC Basel po golach piłkarzy urodzonych w Brazylii – Juniora Moraesa (występuje w reprezentacji Ukrainy), Taisona, Alana Patricka z rzutu karnego oraz Dodo.

Rywale ze Szwajcarii odpowiedzieli tylko trafieniem w doliczonym czasie gry Holendra Ricky’ego van Wolfswinkela.

Więcej emocji było w Duisburgu, gdzie gol strzelony głową w 88. minucie przez Argentyńczyka Lucasa Ocamposa zapewnił zwycięstwo Sevilli nad Wolverhampton Wanderers 1:0.

W pierwszej połowie rzutu karnego dla angielskiego zespołu nie wykorzystał Meksykanin Raul Jimenez (obronił bramkarz).

Dzień wcześniej nie było niespodzianek, choć Manchester United długo męczył się w Kolonii z FC Kopenhaga. W ciągu 90 minut gole nie padły, więc sędzia zarządził dogrywkę. Już na jej początku „Czerwone Diabły” miały rzut karny. Do piłki podszedł prezentujący wysoką formę Portugalczyk Bruno Fernandes, który w 95. minucie zapewnił zwycięstwo swojej ekipie.

Fernandes z siedmioma golami jest najlepszym strzelcem obecnej edycji Ligi Europy.

W Duesseldorfie Inter Mediolan wyeliminował Bayer Leverkusen. Spisujący się bardzo dobrze po pandemii włoski klub (zdobył wicemistrzostwo kraju) prowadził w 21. minucie już 2:0 po golach Nicolo Barelli oraz napastnika reprezentacji Belgii Romelu Lukaku. Ten drugi popisał się ekwilibrystycznym zagraniem – zdobył bramkę praktycznie w pozycji leżącej, naciskany przez obrońcę rywali.

Chwilę później kontaktowego gola dla Bayeru strzelił uznawany za przyszłość niemieckiego futbolu Kai Havertz. Do końca wynik już się nie zmienił.

W półfinałach Sevilla zmierzy się z Manchesterem United, a Szachtar Donieck z Interem.