Strona głównaSportLegia w Lidze Europejskiej, Ruch wyeliminowany

Legia w Lidze Europejskiej, Ruch wyeliminowany

-

Przed meczem kibice Legii jednoznacznie dali do zrozumienia co myślą o decydentach UEFA fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Piłkarze Legii pokonali w Warszawie FK Aktobe 2:0 (1:0) w 4. rundzie kwalifikacji i awansowali do fazy grupowej Ligi Europejskiej. W pierwszym meczu mistrz Polski wygrał 1:0. Odpadł za to Ruch Chorzów, po porażce 0:1 z Metalistem Charków po dogrywce.

Legia będzie jedynym reprezentantem Polski w europejskich pucharach. W czwartek do przerwy prowadziła 1:0 po golu Michała Kucharczyka. Wynik ustalił w 66. minucie Ivica Vrdoljak z rzutu karnego.

To był trudny sprawdzian dla Chorwata, który nie wykorzystał dwóch „jedenastek” w pierwszym meczu z Celtikiem Glasgow. Legia wygrała tamto spotkanie 4:1, ale w rewanżu przyznano rywalom walkowera za nieuprawniony występ Bartosza Bereszyńskiego. Mistrz Szkocji awansował dzięki bramce zdobytej na wyjeździe.

Tym razem strzał również nie był pewny – Vrdoljak posłał piłkę po ziemi w środek bramki, ale bramkarz Aktobe przepuścił ją pod barkiem.

Chorzowianie odpadli z kolei po rzucie karnym w dogrywce i czerwonej kartce dla swojego bramkarza Krzysztofa Kamińskiego

W 101. minucie Marcin Malinowski wybił piłkę z pustej bramki po strzale Wołodymira Homeniuka, ale sędzia pokazał czerwoną kartkę interweniującemu w tej akcji bramkarzowi Ruchu i po namyśle podyktował „jedenastkę” dla Metalista. Wykorzystał ją Brazylijczyk Xavier Cleiton.

Później gole już nie padły i to piłkarze Metalista cieszyli się z awansu do fazy grupowej LE

Zagra w niej też FK Krasnodar z Arturem Jędrzejczykiem w składzie, który, wygrywając 3:0, niespodziewanie wyeliminował z rozgrywek Real Sociedad San Sebastian. W Hiszpanii gospodarze wygrali 1:0 i wydawało się, że w czwartek przypieczętują zwycięstwo nad teoretycznie słabszym rosyjskim rywalem.

Kwalifikacje przebrnęło też Torino, którego kapitanem jest Kamil Glik. Lokalny rywal Juventusu pokonał 1:0 RNK Split. Tydzień temu w Chorwacji padł bezbramkowy remis.

Także FC Brugge z Waldemarem Sobotą w wyjściowym składzie zagra w fazie grupowej. Zespół z Belgii pokonał 1:0 Grasshoppers Zurych, a w pierwszym meczu zwyciężył 2:1.

Z rozgrywkami pożegnał się za to Łukasz Gikiewicz, którego AEL Limassol wysoko przegrał w dwumeczu z Tottenhamem Hotspur. Na Cyprze „Koguty” wygrały 2:1, w Londynie było 3:0.

W LE nie zobaczymy również Olympique’u Lyon. Piąta drużyna ubiegłego sezonu Ligue 1 pokonała wprawdzie na wyjeździe 1:0 Astrę Giurgiu, ale w dwumeczu lepszy był zespół z Rumunii dzięki dwóm bramkom zdobytym we Francji, gdzie wygrał 2:1.

O dużym szczęściu może mówić Dynamo Moskwa, które remisowało do 90. minuty 1:1 z Omonią w Nikozji. Taki wynik promował gospodarzy, gdyż w stolicy Rosji padł remis 2:2. Do tego goście grali od 73. minuty w dziesiątkę. W doliczonym czasie drugiej połowy upragnioną bramkę zdobył reprezentant Kongo Christopher Samba.

Z podobnych opałów wydostał się Feyonoord Rotterdam, który do 90. minuty remisował z Zorią Ługańsk 3:3 i po remisie 1:1 w pierwszym meczu był bliski odpadnięcia. Ostatecznie jednak wygrał 4:3 po golu Elvisa Manu w doliczonym czasie.

W czwartek doszło do dwóch pogromów. Borussia Moenchengladbach rozbiła 7:0 FK Sarajewo, natomiast Inter Mediolan nie dał szans zespołowi, który wyeliminował Lecha Poznań – islandzkiemu Stjarnanowi Gardabaer – pokonując go 6:0, a w dwumeczu 9:0.

W LE znalazły się także znane w Europie firmy: Inter Mediolan, Villareal, Hotspur. Zabraknie za to finalisty Pucharu Anglii Hull City. „Tygrysy” zostały wyeliminowane przez belgijskie KSC Lokeren.

Do fazy grupowej awansowali ponadto: Apollon Limassol, Partizan Belgrad, PAOK Saloniki, Dnipro Dniepropietrowsk, Trabzonspor, PSV Eindoven, HNK Rijeka, Asteras Trypolis, Karabach Agdam, Panathinaikos Ateny, Sparta Praga, HJK Helsinki, Young Boys Berno, FC Zurich, Dynamo Mińsk, Dinamo Zagrzeb, Saint Etienne oraz Rio Ave.

Te zespoły dołączą do drużyn, które miały już wcześniej zapewniony start w LE: Dynama Kijów, Estoril, Evertonu, Fiorentiny, Guingamp, Sevilli oraz VfL Wolfsburg.

Losowanie grup odbędzie się w piątek o godzinie 13. w Monako.

Finał tej edycji LE rozegrany zostanie 27 maja 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Wyniki rewanżowych meczów 4. rundy kwalifikacji LE:

Lokomotiw Moskwa - *Apollon Limassol                1:4 (0:1); pierwszy mecz 1:1
Omonia Nikozja - *Dynamo Moskwa                     1:2 (1:1); 2:2
Neftczi Baku - *Partizan Belgrad                    1:2 (0:1); 2:3
*Metalist Charków - Ruch Chorzow                    1:0 po dogr. (0:0, 0:0); 0:0
*FC Brugge - Grasshoppers Zurych                    1:0 (0:0); 2:1
*AS St. Etienne - Kardemir Karabuekspor             1:0 po dogr., karne 4-3 (1:0, 1:0); 0:1
*Rio Ave - IF Elfsborg Boras                        1:0 (0:0); 1:2