Strona głównaSportPekin/biegi narciarskie - drugie złoto Johaug, Marcisz 29.

Pekin/biegi narciarskie – drugie złoto Johaug, Marcisz 29.

-

Biegaczka narciarska Therese Johaug zdobyła swój drugi złoty medal igrzysk w Pekinie. W czwartek była najlepsza w rywalizacji na 10 km techniką klasyczną. Od drugiej Finki Kerttu Niskanen była szybsza o zaledwie 0,4 s. Z Polek najlepsza była 29. Izabela Marcisz.

W sobotę Johaug wygrała bieg łączony. 33-letnia Norweżka jest także faworytką zmagań na 30 km techniką dowolną, które zaplanowano na 20 lutego – ostatniego dnia igrzysk. Już za dwa dni obędzie się natomiast rywalizacja sztafet.

Bieg na 10 km rozgrywany jest indywidualnie. Zawodniczki ruszają na trasę w odstępach i samotnie walczą z czasem. Pierwsze pięć kilometrów Johaug i Niskanen pokonały niemal w tym samym tempie.

Później Finka przyspieszyła, po 6,8 miała nad słynną rywalką dziesięć sekund przewagi. Być może Johaug otrzymała informację od stojących wzdłuż trasy sztabowców, bo w końcówce przyspieszyła.

Na mecie miała czas 28.06,3 i pozostało jej nerwowo czekać na Niskanen. Rezultat Finki okazał się o 0,4 s gorszy, a kamery uchwyciły skaczącą z radości Norweżkę.

Brązowy medal wywalczyła Finka Krista Parmakoski – 31,5 s straty do Johaug. Parmakoski o jedynie 0,1 s wyprzedziła czwartą Rosjankę Natalię Nieprajewą.

Marcisz była wolniejsza od triumfatorki o 2.48,3.

Do rywalizacji przystąpiły jeszcze trzy Polki. Monika Skinder była 49. – 3.43,6, Karolina Kukuczka 64. – 5.10,3, a Magdalena Kobielusz 78. – 7.34,0 straty.