REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Niemiecka prasa o Klose: wreszcie czas na ryby i grzyby

Niemiecka prasa o Klose: wreszcie czas na ryby i grzyby

-

Niemieccy komentatorzy piszą w superlatywach o Miroslavie Klose, który ogłosił w poniedziałek, że kończy karierę w reprezentacji Niemiec. Prasa podkreśla pozytywne cechy jego charakteru i pisze, że będzie miał wreszcie czas na hobby: wędkowanie i grzyby.

“Klose był darem dla reprezentacji Niemiec” – pisze “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Autor komentarza podkreśla, że nie zna drugiego takiego zawodnika, który byłby równie bezpretensjonalny i pozbawiony zarozumiałości jak Klose – zawodnik, który przebił się z 7. ligi niemieckiej do światowej czołówki.

REKLAMA

Pozycja napastnika, na której grał, wręcz zachęca do tego, by “woda sodowa zaszumiała w głowie” – czytamy w “FAZ”. Każda zdobyta bramka może być pretekstem do reklamy. Jedyną słabością Klosego było salto, z którego jednak zrezygnował, gdy zaczął mieć trudności z wykonaniem, a kości zaczęły trzeszczeć.

O skali kariery Klosego świadczy fakt, że zepchnął w cień takie sławy piłki nożnej jak Neymar, Messi czy Ronaldo.

Miroslav Klose fot.MARCELO SAYAO  /EPA
Miroslav Klose fot.MARCELO SAYAO/EPA

Zdaniem “FAZ” kariery tego rodzaju nie są obecnie już możliwe. Ten, kto dziś przebija się do reprezentacji, ma za sobą wiele lat systematycznego wsparcia w jednym z licznych centrów szkolenia. Klose grał jeszcze jako 20-latek w SG Blaubach-Diedelkopf w 7. lidze, zanim jego kariera nabrała bajecznego przyspieszenia.

“Miroslava Klosego nie można stworzyć; trzeba mieć szczęście, by dostać go w prezencie” – konkluduje “FAZ”. “Odejście niedoścignionego” – pisze “Die Welt”. Odchodzi nadzwyczajny piłkarz – zdyscyplinowany, skromny i zawsze pewny strzelec.

Gazeta podkreśla, że wielki wpływ na życie Klosego miała jego przeprowadzka z Polski do Niemiec. Przypomina, że rodzina przyszłego piłkarza znalazła się w obozie przejściowym dla przesiedleńców we Friedlandzie, gdzie mieszkała wraz z 20 innymi rodzinami w jednej hali. “To było brutalne przeżycie. Tego się nie zapomina. Moja rodzina zaczynała wszystko od zera” – przytacza słowa piłkarza “Die Welt”.

Dzięki ambicji i silnej woli Klose stał się filarem niemieckiej reprezentacji, która od lat jest przekładem udanej integracji – czytamy w “Die Welt”.

Autor podkreśla skromność zawodnika, który stale twierdził, że zdobyte przez niego bramki to wynik pracy całego zespołu. Klose był piłkarzem, który traktował reprezentację jako całość. “Die Welt” pisze, że Klose lubi łowić ryby. Piłkarz zna co prawda portale społecznościowe – Facebooka i Twittera, ale nie odczuwa potrzeby komunikowania się za ich pośrednictwem. “Niech to robią młodsi gracze” – powtarzał.

Zdaniem “Sueddeutsche Zeitung” końca dobiegła “jedna z największych karier w niemieckiej piłce nożnej”. Kariera, która rozpoczęła się 24 marca 2001 roku meczem z Albanią (1:0), w którym Klose zdobył zwycięskiego gola.

W ciągu 13 lat grał na najwyższym poziomie, strzelając bramkę średnio w co drugim meczu reprezentacji.

“Tradycyjne gwiazdy światowej piłki jeżdżą od zawsze luksusowymi samochodami i od czasu do czasu tracą prawo jazdy. Można podziwiać ich w tzw. elitarnych dyskotekach, w reklamach telewizyjnych i w kolorowych pismach, a ostatnio ćwierkają też dla milionowej publiczności. Klose chodzi chętnie na ryby. A gdy ma czas, zbiera jesienią świeże grzyby” – czytamy w “SZ”.

Autor komentarza podkreśla, że skromność Klosego nigdy nie sprawiała wrażenia sztucznej czy wykalkulowanej. Wręcz przeciwnie – luz, z jakim komentował kolejne bramki, był zapewne jego mocną stroną.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks