REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Sport Nie żyje Adam Musiał, medalista piłkarskich MŚ w 1974 roku

Nie żyje Adam Musiał, medalista piłkarskich MŚ w 1974 roku

-

- Advertisement -

Adam Musiał miał 71 lat fot.Facebook

W środę, w wieku 71 lat zmarł Adam Musiał, były znakomity piłkarz i trener, podstawowy piłkarz drużyny Kazimierza Górskiego, która w 1974 roku wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN. Legenda Wisły Kraków.

Musiał urodził się 18 grudnia 1948 roku w Wieliczce. Piłkarską karierę zaczynał w miejscowym Górniku, a wieku 18 lat przeniósł się do Wisły Kraków. Z tym klubem osiągnął największe sukcesy. Przez 10 wystąpił w 263 meczach, zdobywając jedną bramkę.

W sezonie 1977/78 przyczynił się do wywalczenia przez “Białą Gwiazdę” mistrzostwa Polski, choć nie dane było mu świętować tego tytułu w barwach krakowskiego klubu, gdyż wiosną 1978 roku przeszedł do Arki Gdynia. Tam grał przez dwa lata, zdobywając w 1979 roku Puchar Polski.

Potem Musiał wyjechał do Anglii, gdzie reprezentował barwy Hereford United FC, a piłkarską karierę zakończył w 1987 roku w polonijnym amerykańskim klubie Eagles SC Yonkers.

Po powrocie do Krakowa został trenerem. W 1989 roku przejął pierwszy zespół Wisły i w sezonie 1990/91 wywalczył z nim trzecie miejsce w ekstraklasie. Został wtedy nagrodzony przez tygodnik “Piłka Nożna” tytułem trenera roku w Polsce.

Potem prowadził jeszcze: Lechię Gdańsk, Stal Stalową Wola i GKS Katowice. Następnie, już do emerytury, był pracownikiem Wisły i można go było spotkać na krakowskim stadionie.

Grający na lewej obronie Musiał jest drugim, po Kazimierzu Deynie, podstawowym zawodnikiem wspaniałej drużyny trenera Kazimierza Górskiego, który już nie żyje.

W reprezentacji zadebiutował w 1968 roku w towarzyskim meczu z NRD (1:1). Na stałe do składu przebił się w 1973 roku. Brał udział w słynnym meczu na Wembley z Anglią, w którym remis 1:1 zapewnił biało-czerwonym awans na mistrzostwa świata w 1974 roku.

Na niemieckich boiskach Musiał zagrał w sześciu z siedmiu spotkań i walnie przyczynił się do największego sukcesu w historii polskiego futbolu – trzeciego miejsca. W sumie w reprezentacji wystąpił 34 razy.

Musiał był niezwykle barwną, charyzmatyczną i lubianą osobą.

“Odszedł Adam Musiał. Wybitny, znakomity Kolega. Medalista MŚ. Spoczywaj w spokoju Adamie. Wyrazy współczucia dla Rodziny. Smutny dzień…” – tak pożegnał piłkarza za pośrednictwem Tittera prezes PZPN Zbigniew Boniek.

O terminie uroczystości pogrzebowych Wisła Kraków poinformuje w odrębnym komunikacie.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Enable Notifications    Ok No thanks