REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaSportMŚ w hokeju - historyczna wygrana Austrii, trzecie zwycięstwo Szwecji

MŚ w hokeju – historyczna wygrana Austrii, trzecie zwycięstwo Szwecji

-

Do sporej niespodzianki doszło we wtorkowych meczach hokejowych mistrzostw świata elity. W Tampere Austria odniosła historyczny sukces, pokonując w rzutach karnych Czechy 2:1. Trzecią wygraną odnotowała Szwecja, po zwycięstwie 6:0 nad Wielką Brytanią.

Czechy po raz pierwszy w historii przegrały z Austrią, wliczając MŚ i igrzyska olimpijskie. Dla nich była to już druga przegrana w turnieju, wcześniej pokonali Wielką Brytanię 5:1 i ulegli Szwecji 3:5.

REKLAMA

Czesi do spotkania przystąpili z siedmioma graczami NHL. Gola otwarcia w pierwszej tercji strzelił ich kapitan Roman Cervenka. Później przez niemal dwie pełne części gry wynik się nie zmieniał. Dopiero Brian Lebler wyrównał na 37,6 sekundy przed końcem regulaminowego czasu. W dodatkowych pięciu minutach rezultat pozostał nierozstrzygnięty. W serii rzutów karnych jedynie Peter Schneider pokonał bramkarza i sukces Austrii stał się faktem.

„Oczywiście, że cieszę się z tej ważnej wygranej. Wypiję piwo w hotelu, ale moje myśli są już przy meczu z Norwegią” – powiedział szwajcarski trener Austriaków Roger Bader. Jego zespół w turnieju doznał już dwóch porażek – 1:3 ze Szwecją i 2:3 po dogrywce z USA.

Trzecią wygraną w mistrzostwach zanotowała drużyna „Trzech Koron”. Szwecja po łatwym zwycięstwie nad Wielką Brytanią 6:0 zrównała się punktami z liderem grupy B Finlandią.

W grupie A komplet wygranych na koncie ma Szwajcaria, która we wtorek pokonała Kazachstan 3:2. Helweci mają identyczny bilans co prowadząca w tabeli broniącą tytułu Kanada.

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów i dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym. Najsłabsza drużyna w każdej grupie spadnie do Dywizji 1A.

Z uwagi na fakt, iż w ubiegłym roku nie rywalizowano w niższych dywizjach, po MŚ na Łotwie żadna drużyna nie spadła z elity i żadna nie awansowała. Stawka uczestniczących drużyn zmieniła się jednak po wybuchu wojny na Ukrainie.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecydowała się wykluczyć Rosję i Białoruś, a ich miejsce zajęły Francja i Austria – dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny w światowym rankingu, poza tymi z elity.

Polacy w mistrzostwach elity ostatni raz wystąpili w 2002 roku. W kwietniu wywalczyli awans z trzeciego na drugi poziom rozgrywkowy.

(PAP)

REKLAMA

2107214745 views

REKLAMA

2107214977 views

REKLAMA

2109011368 views

REKLAMA

2107215118 views

REKLAMA

2107215217 views

REKLAMA

2107215325 views